Spółki paliwowe ciągną WIG20 w górę, w grze Lotos, Synthos i Alma

Omawiane walory: , , , ,

W czwartek w Europie przewagę utrzymuje strona podażowa, ale skala przeceny pozostaje niewielka. Na tym tle świetnie wypada polska GPW, w czym spora zasługa segmentu paliwowego. Po pierwszym fixingu, dzięki mocnej postawie akcji PKN Orlen i Lotosu, WIG-Paliwa rośnie o 1,5 proc.

Sezon z przewagą słabych wyników kwartalnych oraz sondaże wskazujące na topniejącą przewagę Hillary Clinton nad Donaldem Trumpem studzą entuzjazm na rynkach akcji. Według badania przygotowanego dla telewizji Fox News, obecnie kandydatka Demokratów może liczyć na 44 proc. głosów, a reprezentant Republikanów na 41 proc. Tymczasem jeszcze tydzień temu Clinton cieszyła się nawet 6-proc. przewagą na Trumpem. Sporą niespodzianką okazał się sondaż Bloomberg Politics, gdzie kandydat Republikanów miał aż 2 pkt. proc. przewagi nad kandydatką Demokratów w ważnym stanie Floryda.

Wśród najnowszych raportów kwartalnych spółek z USA pozytywnych niespodzianek jest jak na lekarstwo. Prawdziwym hitem okazał się raport koncernu Tesla. Spółka Elona Muska po raz pierwszy od 2013 roku pochwaliła się kwartalnym zyskiem. W sumie Tesla zarobiła 21,9 mln dolarów, co przełożyło się na skorygowany EPS w wysokości 71 centów. W notowaniach posesyjnych akcje Tesli zyskują nawet ponad 7 proc.

(Źródło: Google)

(Źródło: Google)

W czwartek w Europie przewagę utrzymuje strona podażowa, ale skala przeceny pozostaje niewielka. Około godziny 13:00 niemiecki DAX traci 0,1 proc., a francuski CAC 40 -0,2 proc. Wsparciem dla giełdy we Frankfurcie jest pozytywna niespodzianka w postaci wyników Deutsche Banku. Największy niemiecki bank w raporcie za miniony kwartał pokazał nieco ponad ćwierć miliarda euro zysku, podczas gdy konsensus zakładał na stratę na poziomie niemal 400 mln euro. Zysk przed opodatkowaniem wynosił 619 mln EUR, natomiast oczekiwano straty na poziomie 379 mln EUR. Przychody netto wzrosły r/r z 7,33 mld EUR do 7,49 mld EUR. Konsensus zakładał spadek do 7,19 mld EUR.

Drugą pozytywną niespodzianką dnia są dane z Wielkiej Brytanii. PKB w III kwartale wzrósł o 0,5 proc. kw/kw. Konsensus zakładał poprawę jedynie o 0,3 proc. Mocny odczyt to twardy dowód na siłę i odporność brytyjskiej gospodarki po referendum ws. Brexitu. Dane błyskawicznie umocniły kurs funta, a główny indeks giełdy w Londynie wybił się na dzienne maksima.

Kolejną sesję pod znakiem relatywnej siły zalicza giełda w Warszawie. Około 13:00 WIG20 rośnie o 0,73 proc. Do okrągłego poziomu 1.800 pkt. brakuje już tylko 7 pkt. W tym samym czasie indeksy małych i średnich spółek notują ok. 0,4-proc. przecenę.

W czwartek liderem wzrostów w segmencie blue chipów jest Lotos (+5,17 proc.). Spółka w wynikach za III kwartał zaimponowała inwestorom zamianą straty EBIT i netto na zyski. Z kolei analitycy chwalą Lotos m.in. za dobry wynik downstreamu i wysoki cash flow operacyjny.

Mocną przecenę po wynikach zalicza z kolei Synthos (-3,13 proc.). Chemiczna grupa w III kwartale odnotowała aż 40-proc. spadek na poziomie skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Na czysto zarobiła 81 mln zł. Zysk operacyjny spadł r/r o 22 proc. do 93 mln zł, a skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły o 17 proc. do 1.196 mln zł.

Wynikami podzieliła się także Netia (+0,42 proc.). W III kwartale 2016 r. telekom zanotował 372,92 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (-6,9 proc. r/r), 5,34 mln zł zysku operacyjnego (-73,5 proc. r/r) i 16,83 mln zł czystego zysku (+103 proc. r/r). Trzycyfrowa dynamika na poziomie netto to zasługa podatku dochodowego, który zwiększył wynik o 13,98 mln zł.

O 5,8 proc. tanieją dzisiaj akcje Almy. Pogrążona w problemach finansowych spółka ogłosiła własnie, że zamyka działalność internetowego sklepu Alma24.pl.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:45. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:45. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT alma, Lotos, netia, PKNOrlen, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • DataWalk wdroży w Orlenie platformę wspierającą przeciwdziałanie nadużyciom

  DataWalk podpisał z Orlenem umowę, której celem jest sprzedaż i wdrożenie licencji wieczystej oraz pełne produkcyjne wykorzystanie platformy DataWalk w zakresie związanym z przeciwdziałaniem nadużyciom. Kurs akcji rośnie dziś o ponad 11 proc.

 • Orlen rusza z ekspansją na kraje bałtyckie

  Pod koniec stycznia br. Orlen Lietuva uruchomił w Poniewieżu pierwszą nową stację paliw Orlen na Litwie od 12 lat, dzięki czemu litewska sieć koncernu wzrosła do 26 placówek. Docelowo, w ciągu kilku lat, koncern chciałby posiadać w tym kraju sieć liczącą 70-80 obiektów. Pod kątem możliwości akwizycyjnych spółka obserwuje rynki Łotwy i Estonii.

 • Sesja pod znakiem Ostrołęki i odczytów makro, w grze Kruk, Enea i Energa Zawieszenie finansowania Ostrołęki (prawie) wszystkich ucieszyło, stając się tematem dnia na warszawskiej giełdzie. W drugiej jego połowie jednak pierwszoplanową rolę mogę odegrać już dane z USA. To one najprawdopodobniej zdecydują o tym, w jakich nastrojach inwestorzy będą żegnać tydzień.
 • Akcje Enei, Energi i Orlenu drożeją po zawieszeniu kontrowersyjnej inwestycji w Ostrołęce

  Państwowe koncerny energetyczne zawiesiły finansowanie nowego bloku w elektrowni w Ostrołęce, a inwestorzy odetchnęli z ulgą. W piątek rano akcje Enei i Energi drożeją o kilka procent. Traci z kolei Torpol, który obok GE Power i Alstom Power Systems jest jednym z wykonawców inwestycji.

 • Polityka miesza na giełdzie, Energa w górę, Orlen w dół

  Dziś Energa drożeje o 3,9 proc. po sugestii ministra Sasina, że PKN Orlen może podnieść cenę w wezwaniu na nią. Sam Orlen tanieje. Spada też kurs LOTOSu, któremu ciążą gorsze od prognoz wyniki za IV kwartał 2019 roku.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR