Sprzedaż niepotrzebnych aktywów pobudza kursy do wzrostów

Wyprzedaż zbędnego majątku stała się nową modą giełdowych spółek, pod którą już teraz inwestorzy próbują coś ugrać. Przykłady z ostatnich tygodni potwierdzają, że rynek nagradza odzyskiwanie gotówki ze sprzedaży tego co im ciąży. StockWatch.pl zapytał rynkowych ekspertów o kolejne spółki, którym taka strategia może wyjść na dobre.

Giełdowe spółki rzuciły się do realokacji majątków. Na rynek zaczęły trafiać informacje o wyprzedaży zbędnych aktywów i zaangażowania odzyskanych środków w nową działalność. Nareszcie! Świadczy to o motywacji menedżerów i właścicieli do poprawy efektywności zaangażowanego majątku oraz o tym, że zaczynają widzieć na rynku szanse biznesowe. Inwestorzy reagują od razu. Informacje o wyprzedaży zbędnego lub nierentownego majątku są wysokokaloryczną pożywką do wybicia kursów.

Zjawisko zaczyna być coraz większe, bo transakcje dezinwestycyjne dokonane ostatnio przez giełdowe spółki idą w setki milionów złotych, co sporo waży przy dość niskich obecnie kapitalizacjach. Firmy sprzedające swoje aktywa zyskują w czasach kryzysu silny oręż, jakim jest zastrzyk świeżej gotówki. A z tym ostatnio jest coraz gorzej. Z analizy przeprowadzonej przez StockWatch.pl wynika, że łączne zasoby gotówkowe na koniec trzeciego kwartału wyniosły 107,3 mld zł i stopniały o kilka miliardów w ujęciu kwartalnym oraz rocznym (pod lupę wzięliśmy 383 raporty spółek, które notowane są od ponad roku na głównym parkiecie). Jednocześnie na koniec ubiegłego okresu zadłużenie odsetkowe wzrosło o blisko 18 mld zł w ujęciu rocznym, a zadłużenie netto o prawie 16 mld zł. >> Zobacz rankingi kwartalne opracowane przez StockWatch.pl

– Na ogół cechą wspólną spółek, które w ostatnim czasie prowadziły sprzedaż aktywów jest fakt, że są dość mocno zadłużone. Sprzedaż części majątku pozwala im obniżyć zadłużenie. Zwłaszcza teraz w trudnych czasach inwestorzy szczególnie bacznie oceniają spółki z punktu widzenia wielkości ich długu netto w relacji do kapitałów własnych czy EBITDA. – mówi Grzegorz Pułkotycki, zastępca dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

W ostatnich miesiącach na pozbycie się części swojego majątku zdecydowały się aż 4 spółki: Ciech, Grajewo, Graal oraz Integer.pl. Pierwsza ze spółek jest na dobrej drodze, by sprzedać część nierentownego biznesu. W październiku chemiczna grupa podpisała z niemiecką firmą BASF warunkową umowę sprzedaży części swojego światowego biznesu TDI za 43 mln euro. Także w ubiegłym miesiącu okazało się, że Grajewo znalazło kupca na swoje rosyjskie aktywa. Producent płyt meblowych sprzedał je spółce Swedspan, która należy do szwedzkiej grupy Ikea. Wartość transakcji opiewa na 182 mln euro. W Graalu pod młotek poszedł Superfish, a nabywcą okazał się cypryjski fundusz, który w sumie ma zapłacić blisko 83 mln zł. Kolejnym przykładem jest Integer.pl, który zawarł z Post acht Beteiligungs umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Kolportaż Rzetelny. Cenę zakupu ustalono na 12,5 mln euro.

– Taką strategię należy ocenić pozytywnie, bo w spółkach będzie przypływ gotówki, którą można wykorzystać na inwestycje w przedsięwzięcia o wyższych stopach zwrotu. Strategie skupienia się na najbardziej rentownym biznesie chce wdrażać Ciech. Spółka sprzedaje nierentowny biznes i chce skupić się na segmencie sodowym, na którym osiąga najlepsze wyniki. Innym przykładem jest Integer.pl, który stawia na rozwój innowacyjnego biznesu jakim są paczkomaty. Integer.pl sprzedał już spółkę zajmującą się kolportażem bezadresowym i z tego co wcześniej zapowiadał prezes w przyszłości chciałaby sprzedać Inpost, spółkę zajmującą się przesyłkami listowymi. Wydaje się, że to dobra strategia, bo rynek przesyłek tradycyjnych będzie się kurczył. – ocenia Maciej Kabat, p.o. dyrektora Departamentu Corporate Finance  DM AmerBrokers.

Zachowanie kursów spółek, które wybrały właśnie taką strategię wskazuje na żywiołowe reakcje inwestorów. 

Komunikaty pozostawiły trwały ślad na wykresach Graala, Ciechu, a ostatnio także Grajewa. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i mieć na uwadze spółki, które mogą pozbywać się posiadanych aktywów.

– Należy oczekiwać, że proces dezinwestycji w spółkach, które do tej pory słabo sobie radziły na rynku będzie postępował, bo wymagają tego działania restrukturyzacyjne. Trudno oczekiwać istotnej poprawy w otoczeniu makroekonomicznym w najbliższych miesiącach więc jedyną drogą do zminimalizowania ryzyk jest optymalizacja majątku i restrukturyzacja kosztowa. Proces sprzedaży aktywów miał lub ma miejsce w GTC, Polimeksie czy w funduszu Black Lion. Dużą transakcję na aktywach telekomunikacyjnych zrealizowało MNI sprzedając do Multimediów kablówkę Stream Communications. Niewykluczone, że optymalizacja majątku nastąpi w Impexmetalu, gdzie jedną z opcji jest sprzedaż nieruchomości o znaczącej wartości w Warszawie czy Wrocławiu. Pozyskane w ten sposób środki mogłyby zostać wykorzystane na zmniejszenie zadłużenia oraz na rozwój. – mówi Grzegorz Pułkotycki, zastępca dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> Szukasz tanich spółek notowanych na GPW? >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania w oparciu o wybrane przez Ciebie kryteria.

W tym temacie nie można zapomnieć o grupie Emperia. Spółka po ubiegłorocznej sprzedaży Tradisa, który trafił w ręce Eurocashu za ok. miliard złotych, teraz szykuje się do upłynnienia nieruchomości. Pozyskane wcześniej środki trafiły do akcjonariuszy w formie gigantycznej dywidendy (56,41 zł na akcję). W sumie na wypłatę poszło ponad 817 mln zł.

– Teraz Emperia chce sprzedać nieruchomości, których wartość jest szacowana na 400 mln zł. Byłby to spory zastrzyk dla spółki, której kapitalizacja to około 700 mln zł. Spółka za te środki chce rozwijać sieć Stokrotka. Mogłaby także rozwijać centra dystrybucyjne. Należałoby także oczekiwać wypłaty dywidendy. Innym przykładem może być Pekaes, który sprzedaje nieruchomości i spółki z grupy chcąc się skupić na działalności spedycyjnej. Pieniądze uzyskane w ten sposób miałyby pójść na rozwój głównej działalności, na dywidendę lub skup akcji. – ocenia Maciej Kabat z DM Amerbrokers.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Pekaesu po wynikach za III kwartał w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT blacklion, Ciech, emperia, graal, grajewo, gtc, impexmetal, integerpl, MNI, PEKAES, Polimexms, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ciech sprzedaje biznes produkcji żywic za 160 mln zł

  CIECH podpisał ze LERG wstępną umowę sprzedaży wszystkich udziałów w spółce CIECH Żywice. Wartość transakcji ustalono na 160 mln zł.

 • Przecena na kursie Ciechu po wynikach za I kwartał Najnowsze wyniki producenta sody okazały się niższe od oczekiwań rynku. W czwartek rano kurs akcji CIECHu spada o ponad 5 proc.
 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Rekordy CD Projektu ratują WIG20, w grze CCC i Ciech

  Warszawskie indeksy próbują odrabiać poranne straty. Pomaga w tym rekordowo wysoki kurs akcji CD Projektu i podobna próba korekty porannych spadków obserwowana na innych europejskich parkietach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR