Standard Informacji Niefinansowych (SIN) został oficjalnie opublikowany

17 października został oficjalnie opublikowany Standard Informacji Niefinansowych (SIN), który został stworzony, aby ułatwić polskim spółkom obowiązkowe raportowanie informacji dotyczących zagadnień środowiska naturalnego, społecznych i pracowniczych. 

Standard jest regulacją środowiskową, której opracowanie było koordynowane przez Fundację Standardów Raportowania oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i która została zaakceptowana i jest popierana przez szereg instytucji i organizacji. Korzystanie z SIN jest bezpłatne.

SIN umożliwia polskim spółkom wypełnienie obowiązków raportowania informacji niefinansowych określonych Dyrektywą 2014/95/UE, implementowaną do polskiego prawa ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2017 r., poz. 61). SIN może być stosowany nie tylko przez spółki notowane na giełdzie, ale też przez inne przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje. Korzystanie z SIN jest bezpłatne.

– Obowiązek raportowania niefinansowego, który przyniosła ze sobą Dyrektywa jest czymś całkowicie nowym dla wielu spółek. Aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom SEG oraz FSR postanowiły stworzyć standard, który pomógłby w wypełnieniu nowych obowiązków i napisaniu raportu niefinansowego zgodnego z wymogami ustawy. SIN nie jest konkurencją dla standardów od lat z sukcesem funkcjonujących na rynku jak np. GRI, lecz wsparciem przy początkach raportowania – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Projekt Standardu był przedkładany w procesie konsultacyjnym szerokiemu gronu emitentów oraz instytucjom administracji centralnej, instytucjom infrastrukturalnym polskiego rynku kapitałowego oraz gronu organizacji zrzeszających różne grupy interesariuszy rynku kapitałowego. 

SIN składa się z części podstawowej oraz pięciu aneksów uzupełniających:

 • Standard Informacji Niefinansowych
 • Aneks 1: Interpretacje prawne dyrektywy 2014/95/UE
 • Aneks 2: Matryca istotności
 • Aneks 3: Interesariusze i kluczowe obszary odpowiedzialności
 • Aneks 4: Znaczenie mierników i ich doboru z punktu widzenia rynków kapitałowych
 • Aneks 5: Szczegółowy opis obszarów

– SIN został stworzony z myślą o osobach, które muszą napisać raport niefinansowy, a dopiero zaczynają zapoznawać się z tą tematyką. Po przeczytaniu 30-stronicowej zasadniczej części Standardu już będą wiedziały czego dokładnie wymaga od nich ustawa, jakie obszary są do zaraportowania i czym jest badanie istotności. Mogą dalej poszerzać wiedzę korzystając z jednego z pięciu aneksów. W przygotowaniu jest również aneks 6, który będzie mapował wskaźniki z SIN z wskaźnikami z GRI, Respect Index oraz SDG’sami. – tłumaczy Piotr Biernacki, Prezes Fundacji Standardów Raportowania.

SIN został opracowany przez zespół redakcyjny składający się z ekspertów posiadających duże doświadczenie w kwestiach raportowania informacji niefinansowych oraz tematyce zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Zespół redakcyjny SIN tworzą: Liliana Anam, Urszula Baranowska, Justyna Biernacka, Piotr Biernacki, Natalia Ćwik-Orbębowska, Joanna Dadacz (Ministerstwo Finansów), dr Jacek Dymowski (redaktor naczelny), Piotr Glen, Aleksandra Janikowska, dr Mirosław Kachniewski, Jacqueline Kacprzak (Ministerstwo Rozwoju), Piotr Kaźmierkiewicz, Monika Kulik, Agnieszka Lechman-Filipiak, Magdalena Raczek-Kołodyńska, Katarzyna Rózicka, Marek Sawicki, dr Robert Sroka, Aleksandra Stanek-Kowalczyk, Małgorzata Szewc (Ministerstwo Finansów).

Patroni instytucjonalni SIN to: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Związek Maklerów i Doradców, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Izba Domów Maklerskich, Polska Izba Biegłych Rewidentów.

Wydawcą SIN jest Fundacja Standardów Raportowania. Prace nad powstaniem SIN zostały sfinansowane przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz SEG ESG Partnerów: DLA Piper i MATERIALITY. SIN został wydrukowany zgodnie z zasadami poszanowania środowiska naturalnego.

SIN można pobrać ze strony Fundacji Standardów Raportowania www.standardy.org.pl/sin  lub ze strony www.seg.org.pl

Więcej informacji:

Magdalena Raczek-Kołodyńska

Dyrektor Zarządzający

e-mail: mraczek@seg.org.pl

tel. (22) 826 26 89

mob. +48 509 357 280

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Movie Games ma umowę z Robertem Lewandowskim ws. powołania spółki produkującej gry

  Movie Games zawarł umowę inwestycyjną z Filipem Szklarzewskim oraz Robertem Lewandowskim, której celem jest powołanie wspólnej spółki zajmującej się produkcją gier o tematyce sportowej. Kurs akcji gamingowej spółki wystrzelił o prawie 15 proc., a za jedną akcję zapłacimy 137,50 zł.

 • MR: Skala spadku polskiego eksportu może być niższa niż w innych krajach

  Ministerstwo Rozwoju spodziewa się, że skala spadku polskiego eksportu może być niższa niż początkowo zakładano. Wpływ na to może mieć dobry stan koniunktury na początku roku i duża dywersyfikacja, wynika z projekcji obrotów towarowych na 2020 r. po I półroczu, przygotowanej przez Departament Analiz Ekonomicznych Ministerstwa Rozwoju.

 • PwC: Na GPW odnotowano 5 IPO, w Europie – 28 w I połowie 2020 r.

  Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odnotowano 5 IPO w I połowie 2020 r. wobec 9 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w pierwszych dwóch kwartałach (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 27 mln zł (6,1 mln euro), co oznacza spadek o blisko 50 proc. w porównaniu do I poł. 2019 roku, wynika z raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

 • GPW: Udział inwestorów indywidualnych na głównym rynku wyniósł 22 proc. w I połowie 2020

  Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wyniósł 22 proc. w I poł. 2020 r. (o 9 pkt proc. więcej r/r). Na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni nadal odgrywali dominującą rolę, odpowiadając za 93 proc. obrotów (wzrost o 9 pkt proc. r/r).

 • Moonlit pokaże Model Buildera na G-Fusion Live Show w Azji

  Moonlit pojawi się na największych azjatyckich targach gier komputerowych – G-Fusion Live Show. Wydarzenie online, które odbędzie się w dniach 6 - 8 sierpnia 2020 pozwoli producentowi symulatorów na dotarcie z prezentacją Model Buildera potencjalnie do kilkudziesięciu milionów osób w Chinach – największym światowym rynku gamingowym.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR