Standard Informacji Niefinansowych (SIN) został oficjalnie opublikowany

17 października został oficjalnie opublikowany Standard Informacji Niefinansowych (SIN), który został stworzony, aby ułatwić polskim spółkom obowiązkowe raportowanie informacji dotyczących zagadnień środowiska naturalnego, społecznych i pracowniczych. 

Standard jest regulacją środowiskową, której opracowanie było koordynowane przez Fundację Standardów Raportowania oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i która została zaakceptowana i jest popierana przez szereg instytucji i organizacji. Korzystanie z SIN jest bezpłatne.

SIN umożliwia polskim spółkom wypełnienie obowiązków raportowania informacji niefinansowych określonych Dyrektywą 2014/95/UE, implementowaną do polskiego prawa ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2017 r., poz. 61). SIN może być stosowany nie tylko przez spółki notowane na giełdzie, ale też przez inne przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje. Korzystanie z SIN jest bezpłatne.

– Obowiązek raportowania niefinansowego, który przyniosła ze sobą Dyrektywa jest czymś całkowicie nowym dla wielu spółek. Aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom SEG oraz FSR postanowiły stworzyć standard, który pomógłby w wypełnieniu nowych obowiązków i napisaniu raportu niefinansowego zgodnego z wymogami ustawy. SIN nie jest konkurencją dla standardów od lat z sukcesem funkcjonujących na rynku jak np. GRI, lecz wsparciem przy początkach raportowania – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Projekt Standardu był przedkładany w procesie konsultacyjnym szerokiemu gronu emitentów oraz instytucjom administracji centralnej, instytucjom infrastrukturalnym polskiego rynku kapitałowego oraz gronu organizacji zrzeszających różne grupy interesariuszy rynku kapitałowego. 

SIN składa się z części podstawowej oraz pięciu aneksów uzupełniających:

 • Standard Informacji Niefinansowych
 • Aneks 1: Interpretacje prawne dyrektywy 2014/95/UE
 • Aneks 2: Matryca istotności
 • Aneks 3: Interesariusze i kluczowe obszary odpowiedzialności
 • Aneks 4: Znaczenie mierników i ich doboru z punktu widzenia rynków kapitałowych
 • Aneks 5: Szczegółowy opis obszarów

– SIN został stworzony z myślą o osobach, które muszą napisać raport niefinansowy, a dopiero zaczynają zapoznawać się z tą tematyką. Po przeczytaniu 30-stronicowej zasadniczej części Standardu już będą wiedziały czego dokładnie wymaga od nich ustawa, jakie obszary są do zaraportowania i czym jest badanie istotności. Mogą dalej poszerzać wiedzę korzystając z jednego z pięciu aneksów. W przygotowaniu jest również aneks 6, który będzie mapował wskaźniki z SIN z wskaźnikami z GRI, Respect Index oraz SDG’sami. – tłumaczy Piotr Biernacki, Prezes Fundacji Standardów Raportowania.

SIN został opracowany przez zespół redakcyjny składający się z ekspertów posiadających duże doświadczenie w kwestiach raportowania informacji niefinansowych oraz tematyce zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Zespół redakcyjny SIN tworzą: Liliana Anam, Urszula Baranowska, Justyna Biernacka, Piotr Biernacki, Natalia Ćwik-Orbębowska, Joanna Dadacz (Ministerstwo Finansów), dr Jacek Dymowski (redaktor naczelny), Piotr Glen, Aleksandra Janikowska, dr Mirosław Kachniewski, Jacqueline Kacprzak (Ministerstwo Rozwoju), Piotr Kaźmierkiewicz, Monika Kulik, Agnieszka Lechman-Filipiak, Magdalena Raczek-Kołodyńska, Katarzyna Rózicka, Marek Sawicki, dr Robert Sroka, Aleksandra Stanek-Kowalczyk, Małgorzata Szewc (Ministerstwo Finansów).

Patroni instytucjonalni SIN to: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Związek Maklerów i Doradców, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Izba Domów Maklerskich, Polska Izba Biegłych Rewidentów.

Wydawcą SIN jest Fundacja Standardów Raportowania. Prace nad powstaniem SIN zostały sfinansowane przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz SEG ESG Partnerów: DLA Piper i MATERIALITY. SIN został wydrukowany zgodnie z zasadami poszanowania środowiska naturalnego.

SIN można pobrać ze strony Fundacji Standardów Raportowania www.standardy.org.pl/sin  lub ze strony www.seg.org.pl

Więcej informacji:

Magdalena Raczek-Kołodyńska

Dyrektor Zarządzający

e-mail: mraczek@seg.org.pl

tel. (22) 826 26 89

mob. +48 509 357 280

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • FFiL Śnieżka wstępnie zadowolona z sytuacji w II kwartale; kontynuuje inwestycje

  Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka odnotowała wzrost sprzedaży r/r na wszystkich czterech kluczowych rynkach grupy (Polska, Węgry, Ukraina i Białoruś) w I kw. 2020 r. i również w II kw. jest "zadowolona z sytuacji", poinformował prezes Piotr Mikrut. Zarząd spodziewa się, że także inwestycje spółki będą kontynuowane i podtrzymał, że mogą zamknąć się w 2020 r. kwotą nieco mniejszą niż 95 mln zł.

 • Szumowski: Ewentualna decyzja ws. noszenia maseczek w przestrzeni publicznej dziś lub jutro

  Dzisiaj lub jutro podana zostanie decyzja w sprawie ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemicznej w województwach.

 • „Trader Vic – Metody Mistrza Wall Street” Victora Sperandeo W księgarni Maklerska.pl jest już dostępny "Trader Vic" Victora Sperandeo, bestseller uznany w Stanach Zjednoczonych za najlepszą książkę dotyczącą inwestowania w 1992 r.
 • Pandemia przewartościuje układ sił w globalnej gospodarce. Spadnie znaczenie Chin jako globalnej fabryki świata

  Światowy PKB spadnie w 2020 roku o 3 proc. – przewidywał w połowie kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mocniej ucierpią kraje rozwinięte, a spośród rynków rozwijających się te europejskie i południowoamerykańskie stracą bardziej niż azjatyckie. Nakładająca się na to wojna handlowa oraz poszukiwanie nowych relacji biznesowych spowodują, że świat może nie wrócić już do kształtu sprzed pandemii koronawirusa. Zdaniem Radosława Pyffela z Akademii Leona Koźmińskiego Polska będzie musiała odnaleźć się w tym nowym świecie nie tylko w aspekcie gospodarczym, ale też społecznym i psychologicznym.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR