Strach znów zagląda na giełdy, Orlen traci po wynikach

Omawiane walory: , ,

W dobie wzrostu zachorowań i zgonów na koronawirusa było kwestią czasu aż wahadło giełdowych emocji odchyli się w stronę spadków. W Warszawie oliwy do ognia dolał Orlen, który pokazał dużo słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Co gorsza, do końca dnia spadki na GPW mogą jeszcze przybrać na sile.

PKN Orlen, Mercator, Polimex Mostostal, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od mocnych spadków, które dość szybko przerodziły się w próbę odrabiania strat. W efekcie indeks WIG20, który krótko po otwarciu testował poziom 2.064 pkt. (-1,62 proc.), o godzinie 10:46 wrócił do 2.082 pkt., tracąc jedynie 0,74 proc. wobec środowego zamknięcia.

Podobnie zachowywał się reprezentujący szeroki rynek indeks WIG, który po 7 kwadransach handlu wrócił do 56.937 pkt. (-0,72 proc.). W tym samym czasie mWIG40 spadał o 0,77 proc. do 3.985 pkt., a sWIG80 o 0,48 proc. do 12.590 pkt.

Na tle tracącego 0,9 proc. niemieckiego DAX-a, spadającego o 1,1 proc. francuskiego indeksu CAC40, japońskiego indeksu Nikkei, który zamknął dzień 1,7 proc. niżej niż wczoraj, czy też spadających o 0,6 proc. kontraktów terminowych na amerykański indeks S&P500, GPW można by dziś traktować jako ostoję spokoju i rozsądku. Można by, gdyby nie utrzymująca się od wielu miesięcy wręcz patologiczna słabość polskiego rynku. Szczególnie warszawskich blue chipów. Dlatego jest prawdopodobne, że poranne kupowanie dołków i późniejsza szarża giełdowych byków, jeszcze dziś zostaną skarcone, a indeksy zakończą dzień dużo niżej niż obecnie. Szczególnie, że są realne powody przemawiające przeciwko zakupom akcji.

Najpoważniejszym powodem do spadków na giełdach jest powrót obaw przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa 2019-nCoV. Nie tylko dlatego, że liczba ofiar śmiertelnych i potwierdzonych przypadków dalej rośnie. Przede wszystkim dlatego, że epidemia ta już w tym momencie ma realny negatywny wpływ na chińską gospodarkę, co przy ogromnym gospodarczym znaczeniu Chin w świecie, oznacza dla globalnej gospodarki wciśnięty pedał hamulca.

Epidemia ta ma też już bezpośredni wpływ na wyniki firm. Wystarczy wymienić Ikeę, która zamknęła wszystkie swoje sklepy w Chinach, czy British Airways odwołujący loty do Państwa Środka.

Innym powodem pogorszenia nastrojów na GPW, który każe wątpić w możliwość całkowitego wyzerowania spadków indeksów do końca sesji, są rozczarowujące wyniki PKN Orlen. W IV kwartale paliwowy koncern z Płocka wypracował skorygowany zysk EBITDA LIFO na poziomie 1,5 mld zł, podczas gdy rynkowe prognozy mówiły o 1,77 mld zł. Niższy o 17 proc. od rynkowych oczekiwań był też zysk netto jednostki dominującej. Wyniósł on 771 mln zł. Wreszcie o 2 proc. niższe od prognoz były przychody, które ukształtowały się w ostatnim kwartale na poziomie 27,5 mld zł.

Inwestorzy zareagowali na te wyniki wyprzedażą akcji. Chwilę po otwarciu notowania Orlenu spadły do 74,80 zł z 79,28 zł wczoraj. Później odbiły do 77 zł, co oznacza ograniczenie spadków do poziomu -2,9 proc.

Kurs PKN Orlen jest w trendzie spadkowym od początku listopada. W tym czasie akcje koncernu potaniały o ponad 29 proc. Dziś rano były też najtańsze od połowy 2018 roku, a układ sił na wykresie wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo dalszych spadków.

PKN Orlen nie jest jedyną dużą spółką z GPW, która dziś testuje wielomiesięczne minima. W gronie łącznie 7 spółek, których notowania są najniższe od minimum 52 tygodni, znalazły się Alior Bank, Grupa Azoty, Bogdanka, PGNiG i PKP Cargo. Tą siódmą jest Global Cosmed.

PKN Orlen w sposób oczywisty dziś absorbuje uwagę inwestorów, ale ciekawie jest również na wielu mniejszych spółkach. I tak np. Mercator kontynuuje swoją „koronahossę”, rosnąc o 10,6 proc. do 14,60 zł i testując poziomy nieoglądane od marca 2019 roku.

Polimex-Mostostal natomiast trzeci dzień rośnie (2,56 zł +7,3 proc.), reagując na umowę, jakie konsorcjum z jego udziałem podpisze ze spółką zależną PGE na budowę dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra.

W drugiej połowie dnia nastroje na GPW, ale też na innych europejskich parkietach, w dalszym ciągu będą kształtowane przez wieści z Chin. Oprócz tego ważnym elementem w tej giełdowej układance będzie zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja wstępnych danych nt. dynamiki amerykańskiego PKB w IV kwartale 2019 roku. Oczekuje się odczytu na poziomie 2,1 proc. Giełdy szczególnie wrażliwe będą na gorsze od prognoz dane, gdyż wzmocnią one dzisiejsze negatywne nastroje.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercator, PKNOrlen, Polimexms, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR