Surowce zaczynają przykuwać uwagę

Pomimo perturbacji walutowych indeks surowców CRB jest w tym roku ponad 4 proc. na plusie, zostawiając większość giełd w tyle i rodząc pytanie, czy szybko nie zobaczymy zachwiania pewności rynku, że ryzyka inflacyjne są w tym roku ograniczone.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wtorkowa sesja miała za zadanie pokazać, że w poniedziałek mieliśmy do czynienia tylko z chwilowym spadkiem formy na globalnych rynkach, ale popyt był ograniczony. Otwierające się nad kreską indeksy w Europie szybko spadły do lekko ujemnych poziomów i tam pozostały do końca dnia, tracąc od 0,1 proc. (DAX) do 0,7 proc. (FTSE100). Gorzej zachowywała się GPW, WIG20 spadł o 1,1 proc., mWIG40 o 1 proc., a sWIG80 o 0,6 proc. Zdecydowanie negatywnie w głównym indeksie wyróżniało się CCC, przeceniające się o 6,6 proc. po publikacji szacunkowych wyników za 4Q2020, ale za relatywną słabość polskiego rynku odpowiadają przede wszystkim banki – indeks sektorowy po świetnym starcie roku skorygował się o 2,3 proc. Giełda amerykańska całą sesję walczyła o zamknięcie powyżej poziomu neutralnego, co finalnie się udało. S&P500 zyskał symboliczne 0,04 proc., a NASDAQ 0,3 proc. Bez porównania ciekawsze zdarzenia miały miejsce w innych segmentach rynku. Przede wszystkim, rentowności amerykańskich obligacji skarbowych przerwały trwający od początku roku nieprzerwany marsz w górę. Po bardzo dynamicznej sesji i przekroczeniu przejściowo poziomu 1,18 proc. rentowności 10-latek gwałtownie zaczęły spadać, by zamknąć się niemal 6 pb niżej. Ruch ten zaowocował wymazaniem całych tegorocznych strat euro względem dolara, a kurs powrócił powyżej poziomu 1,22. Słabość amerykańskiej waluty dała wsparcie całemu rynkowi surowców, tym silniejsze, że dane o zapasach oddziaływały pozytywnie na notowania ropy, ale zupełnie najciekawsze wydarzenia miały miejsce na rynkach futures na żywność. O około 5 proc. drożały kukurydza i pszenica, ciągnąc za sobą resztę segmentu. Pomimo perturbacji walutowych indeks surowców CRB jest w tym roku ponad 4 proc. na plusie, zostawiając większość giełd w tyle i rodząc pytanie, czy szybko nie zobaczymy zachwiania pewności rynku, że ryzyka inflacyjne są w tym roku ograniczone.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Notowania kontraktów futures są rano neutralne i nie bardzo widać ochotę do silnego ruchu w którąkolwiek ze stron, ale w ciągu dnia przemawiać będzie C. Lagarde i poznamy dane o amerykańskim CPI za grudzień. Najbardziej na zmienność może wpłynąć jednak wieczorne głosowanie w Izbie Reprezentantów za impeachmentem prezydenta Trumpa. Druga próba odwołania go z urzędu, choć w dużej mierze symboliczna, nie jest bynajmniej skazana na niepowodzenie, poparcie dla wniosku w wyższej izbie ogłosiło już co najmniej 5 republikańskich senatorów, w tym M. McConnell.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 13 stycznia 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR