Swedbank Robur Fonder AB sprzedał część akcji CD Projektu

Omawiane walory:

Szwedzki inwestor zszedł poniżej progu 5 proc. w akcjonariacie producenta gier wideo.

(Fot. spółka)

Zgodnie zawiadomieniem, na początku października fundusze inwestycyjne kontrolowane przez Swedbank Robur Fonder AB sprzedały część akcji CD Projektu i zmniejszyły zaangażowanie z 5,02 proc. do 4,998 proc. Zmiana procentowa jest symboliczna, ale istotna z punktu widzenia obowiązków informacyjnych. Zejście poniżej progu 5 proc. oznacza, że szwedzki inwestor może teraz sprzedawać akcje bez informowania o tym rynku.

Swedbank Robur Fonder – poprzez fundusze inwestycyjne – pojawił się w akcjonariacie polskiej spółki w połowie stycznia bieżącego roku. Inwestor zwiększył wówczas zaangażowanie w spółkę z 4,9 proc. do 5,04 proc. Inwestycja w CD Projekt okazała się strzałem w dziesiątkę. W dniu kupna kurs akcji wynosił ok. 120 zł, co dawało wartość rynkową całego pakietu na poziomie 580 mln zł. Po 9 miesiącach wartość rynkowa pakietu urosła o blisko 300 mln zł i wynosi obecnie nieco ponad 873 mln zł (wg kursu na koniec czwartkowej sesji – 180,30 zł).

W akcjonariacie CD Projektu pozostaje 4 ujawnionych inwestorów z pakietami powyżej 5 proc. akcji.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

O CD Projekcie głośno w ostatnim czasie za sprawą roszczeń Andrzeja Sapkowskiego. Informacja o wpłynięciu do spółki pisma z kancelarii reprezentującej pisarza pojawiła się dokładnie 2 października. Temat roszczeń trafił na czołówki wszystkich polskich mediów i to nie tylko tych z branży finansowej. O sprawie sporo pisano i mówiono także za granicą.

Przypomnijmy, że Andrzej Sapkowski chce od CD Projektu 60 mln zł dodatkowego wynagrodzenia za przekazanie praw do Wiedźmina. Pisarz powołuje się przy tym na art. 44 ustawy o prawie autorskim. Zgodnie z przepisem, w razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd. Ile Sapkowski dostał za udostępnienie praw do Wiedźmina? Tego dokładnie nie wiadomo. Z nieoficjalnych informacji wynika, że niewiele – w zależności od źródła mowa jest o kwocie w przedziale 15-50 tys. zł. >> Czytaj więcej: CD Projekt chce polubownego rozwiązania sprawy, ale z uszanowaniem wcześniejszych umów

W piątek kurs akcji rośnie o 1,2 proc. do 182,50 zł. Kapitalizacja spółki wynosi 17,54 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR