StockWatch.pl

Świetna passa trwa. Krajowe PKB okazało się ciut lepsze od oczekiwań

Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 4,6 proc. r/r w 2017 r. wobec 2,9 proc. wzrostu w poprzednim roku, podał wstępne szacunkowe dane Główny Urząd Statystyczny (GUS).

– Wstępny odczyt dynamiki PKB za cały miniony rok wypada lekko powyżej oczekiwań na poziomie 4,6 proc. Oznacza to zapewne, że IV kw. był bardzo udany z dalszym przyspieszeniem wzrostu, który mógł przekroczyć 5 proc. Na dodatek uwidocznił się większy wpływ inwestycji, co oznacza, że IV kw. musiał przynieść zauważalne odbicie w ich względzie. To są bardzo dobre dane, ale nie będą one miały wpływu na RPP bądź rynek. – komentuje Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

W 2017 r. popyt krajowy wzrósł realnie o 4,7 proc. wobec wzrostu o 2,2 proc. w 2016 r. Spożycie ogółem w ub.r. wzrosło o 4,2 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych – o 4,8 proc. (w 2016 r. wzrost odpowiednio: 3,4 proc. i 3,9 proc.), podał też Urząd.

Akumulacja brutto zwiększyła się realnie o 6,4 proc. w 2017 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 5,4 proc. (wobec spadku odpowiednio o 1,9 proc. oraz o 7,9 proc. rok wcześniej). Stopa inwestycji w gospodarce narodowej w ub.r. wyniosła 18 proc. wobec 18,1 proc. w 2016 r.

Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w 2017 r. wzrosła o 4,3 proc. r/r wobec wzrostu o 2,8 proc. w 2016 r., podał także GUS. Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 6,2 proc. w ub.r. (wobec wzrostu o 3,6 proc. w 2016 r.), wartość dodana brutto w budownictwie wzrosła o 11,5 proc. w ub.r. (wobec spadku o 7,2 proc. w 2016 r.). W handlu i naprawach wskaźnik ten wzrósł o 6,1 proc. (wobec wzrostu o 4,6 proc. w 2016 r.).

Wpływ popytu krajowego na PKB w 2017 r. wyniósł 4,5 pkt proc. (wobec 2,2 pkt w 2016 r.), wpływ spożycia ogółem sięgnął 3,3 pkt (wobec 2,6 pkt), wpływ nakładów brutto na środki trwałe wyniósł 1 pkt wobec -1,6, pkt, podał także Urząd.

Trzynastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się, że wzrost PKB w ub.r. wyniósł średnio 4,52 proc. (prognozy wahają się od 4,4 proc. do 4,6 proc.). Według nich, popyt krajowy wzrósł w ub.r. o 4,47 proc. (prognozy od 4,3 do 4,7 proc. r/r) spożycie w sektorze gospodarstw domowych – o 4,79 proc. (prognozy od 4,7 do 4,8 proc.). Ekonomiści spodziewali się wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w ub.r. o 3,24 proc. (prognozy od 2,8 do 4 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR