Synthos zniknie z giełdy. Sołowow wkrótce ogłosi przymusowy wykup

Omawiane walory:

Kontrolowany przez Michała Sołowowa fundusz FTF Galleon dopiął swego. W ramach wezwania skupi blisko 416 mln akcji Synthosu, dzięki czemu przekroczy próg 90 proc. głosów na WZ. Zdjęcie spółki z giełdy, to już tylko kwestia czasu.

Pod koniec października FTF Galleon ogłosił wezwanie na brakujący pakiet akcji Synthosu po cenie 4,78 zł. Ostatecznie inwestorzy odpowiedzieli na ofertę, ale po drodze wehikuł inwestycyjny Sołowowa podniósł cenę do 4,93 zł za szt. Odzyskanie niemal pełnej kontroli nad Synthosem kosztowało znanego inwestora 2,44 mld zł. Po przeprowadzonym wezwaniu Sołowow kontroluje blisko 94 proc. akcji i głosów na WZ.

Zgodnie z zapowiedziami miliardera, kolejnym krokiem będzie przymusowy wykup akcji i wycofanie spółki z GPW. Dla akcjonariuszy, którzy nie odpowiedzieli na wezwanie oznacza to, że wkrótce ich akcje automatycznie zostaną zamienione na gotówkę (po cenie z wezwania).

>> Gdy Goldman Sachs chce kupić moją spółkę, czyli wszystko o wezwaniach na akcje spółek giełdowych

Polski miliarder w akcjonariacie spółki (jeszcze pod nazwą Dwory) pojawił się w grudniu 2004 roku, kiedy to za 75 mln zł kupił 15 procent udziałów. W 2007 roku Dwory przejęły czeski Kaucuk Kralupy a.s. i zmieniły nazwę na Synthos.

Sołowow w poprzednich latach sukcesywnie ściągał swoje spółki z warszawskiego parkietu. W 2013 r. wezwał na Barlinek i skupił 94,25 proc. akcji. Spółka została wycofana z GPW w styczniu 2014 r. zaraz po przeprowadzeniu przymusowego wykupu akcji. W listopadzie 2014 r. miliarder wezwał na Rovese (d. Cersanit). W wezwaniu udało się skupić 99,2 proc. akcji. Mimo posiadania wystarczającego pakietu papierów, Michał Sołowow wtedy nie zdecydował się na przymusowy wykup, na który miał trzy miesiące. Ogłoszone zostało kolejne wezwanie po wyższej cenie. Po nim Sołowow kontrolował 99,53 procent akcji Rovese i przy takim poziomie zniesiono dematerializację akcji jednocześnie wycofując spółkę z rynku 30 sierpnia 2016 roku.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Klamka zapadła, Synthos znika z GPW

  Akcjonariusze SYNTHOSu zdecydowali na walnym zgromadzeniu o przywróceniu akcjom spółki formy dokumentu i wycofaniu ich z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, wynika z podjętych uchwał. 

 • Sołowow ruszył z przymusowym wykupem akcjonariuszy mniejszościowych Synthosu

  Po osiągnięciu przez FTF Galleon i FTF Columbus - podmioty zależne od Michała Sołowowa - ok. 93,9 proc. kapitału zakładowego SYNTHOSu i ok. 93,9 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, FTF Galleon ogłosił przymusowy wykup pozostałych 80,7 mln akcji spółki po 4,93 zł sztuka, poinformowały Dom Maklerski PKO BP oraz Pekao Investment Banking, pośredniczące w wezwaniu.

 • Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat awansowały w polskich indeksach

  Po sesji 29 grudnia 2017 r. miejsca w indeksach straciły SYNTHOS, PBG oraz Berling. Ich miejsce zajmą Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat.

 • GPW na plusie dzięki BZ WBK i spółkom surowcowym

  W czwartek, na przekór europejskim parkietom, warszawska giełda rośnie. W górę ciągnie ją BZ WBK oraz surowcowy KGHM i JSW. Całemu rynkowi ciąży natomiast sektor energetyczny. Sytuacja jest jednak płynna i sesja może zamknąć się zarówno wzrostami, jak i spadkami.

 • Michał Sołowow podniósł cenę w wezwaniu na akcje Synthosu do 4,93 zł za szt.

  FTF Galleon kontrolowany przez Michała Sołowowa podniósł cenę w wezwaniu na akcje SYNTHOSu do 4,93 zł za sztukę wobec 4,78 zł proponowanej wcześniej. W środę na zamknięciu sesji jeden walor spółki chemicznej kosztował 4,77 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR