Sytuacja w USA coraz poważniejsza

Poza pogarszającym się obrazem epidemii w USA środowa przecena była związana z napływającymi informacjami o tym, że Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie dodatkowych ceł na europejskie dobra o wartości około 3,1 mld USD rocznie. Wprawdzie oficjalnie temat pozostaje częścią trwającego od 16 lat konfliktu wokół subsydiów dla Airbusa i Boeinga, ale moment wznowienia napięć trudno uznać za przypadkowy.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Nic nie pozostało w środę z dobrych nastrojów na europejskich rynkach. Sesja rozpoczynała się pod lekko pod kreską, ale krótko po rozpoczęciu handlu doszło do silnej wyprzedaży, która sprowadziła DAX w okolice 12.250 punktów. Poza pogarszającym się obrazem epidemii w USA przecena była związana z napływającymi informacjami o tym, że Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie dodatkowych ceł na europejskie dobra o wartości około 3,1 mld USD rocznie. Wprawdzie oficjalnie temat pozostaje częścią trwającego od 16 lat konfliktu wokół subsydiów dla Airbusa i Boeinga, ale moment wznowienia napięć trudno uznać za przypadkowy. Wszystko wskazuje, że jest to typowa dla administracji prezydenta Trumpa próba użycia metody kija w czasie, gdy Unia rozważa wyłączenie Amerykanów z listy krajów, dla których w pierwszej fazie zostaną otworzone granice w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w wielu stanach.

Po kilku godzinach konsolidacji zamiast odbicia zobaczyliśmy drugą falę spadkową i zamknięcia w okolicach dziennych minimów, ze stratami głównych indeksów na poziomie od 2,9 proc. (CAC40) do 3,4 proc. (DAX, FTSE MiB). WIG20 stracił 2,3 proc., mWIG40 1,1 proc., a sWIG80 0,5 proc. Jedyną spółką, która zamknęła się na plusie w głównym indeksie był CD Projekt, stawkę zamykało przeceną o 4,2 proc. LPP, które podało dziś informacje o stracie na poziomie 362 mln zł w 1Q2020.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Słaby finisz sesji na rynkach europejskich i jej początek w USA to efekt decyzji gubernatorów trzech północno-wschodnich stanów (Nowy Jork, New Jersey i Connecticut) o wprowadzeniu obowiązku kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Alabamy, Arizony, Arkansas, Florydy, Karoliny Północnej oraz Południowej, Teksasu, Utah i Waszyngtonu. Zakres ograniczeń jest szerszy niż można się było spodziewać, ale trudno go uznać za nieuzasadniony w sytuacji, gdy liczba aktywnych przypadków w kraju osiągnęła 1,3 mln i zaczyna przyspieszać. Po dużej przecenie na starcie, kolejne godziny handlu w USA przebiegały jednak dość spokojnie, S&P500 straciło finalnie 2,6 proc., a NASDAQ 2,2 proc. Rynki azjatyckie też nie zdradzają dziś żadnych objawów paniki (Nikkei traci 1,2 proc.). Wprawdzie kontrakty futures na amerykańskie indeksy sugerują kontynuację korektyw USA, ale w Europie powinniśmy zobaczyć w godzinach porannych próbę odbicia. Do momentu naruszenia przez indeksy czerwcowych minimów trudno będzie mówić o jakimkolwiek poważniejszym pogorszeniu nastrojów.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 25 czerwca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR