Szósta upadłość na Catalyst, MEW SA występuje o likwidację

Omawiane walory:

Przez branżę odnawialnych źródeł energii przetacza się fala bankructw, która właśnie topi kolejnego reprezentanta rynku NewConnect i emitenta obligacji notowanych na Catalyst. W 2013 roku MEW SA jest już dwunastą spółką z giełdowym rodowodem, która wywiesiła białą flagę.

Po wtorkowej sesji MEW SA (od: Małe Elektrownie Wodne) przekazał hiobowe wieści. Spółka w lakonicznym komunikacie poinformowała inwestorów, że złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. MEW SA działa w branży OZE, która od wielu miesięcy cierpi z powodu opóźnień legislacyjnych odnośnie nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz bessy na rynku zielonych certyfikatów.

– Zarząd MEW SA zawiadamia o złożeniu w dniu 13.08.2013 r. wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki. – czytamy w krótkim komunikacie MEW SA. >> Komunikat znajdziesz tutaj.

O spółce zrobiło się głośno w połowie czerwca za sprawą problemów z wykupem obligacji serii A notowanych na Catalyst pod symbolem MSA0613. Wartość nominalna pechowej emisji to 5,16 mln zł. Według komunikatu, emitent podpisał porozumienie z obligatariuszami dotyczące zrolowania obligacji o wartości 2 mln zł. Dla pozostałych posiadaczy obligacji spółka przygotowała propozycję, o czym poinformowała raporcie bieżącym.

Na rynku Catalyst wciąż są obecne papiery z serii B notowane pod symbolem MSA1013 o wartości nominalnej 2,36 mln zł. Termin ich wykupu przypada 11 października br.

>> Sprawdź wszystkie najważniejsze parametry obligacji MEW SA. >> Skorzystaj z jedynego w Polsce kalkulatora rentowności netto obligacji notowanych na Catalyst.

Spółka jest w trudnej sytuacji finansowej, a poważne zastrzeżenia pojawiły się w opinii biegłego do raportu rocznego. Audytor zwracał wówczas uwagę na zagrożenie kontynuacji działalności ze względu na zbliżający się termin wykupu obligacji serii A. Zarząd w raporcie rocznym przyznał, że stan niepewności rynkowej oraz ograniczenie finansowania ze strony banków przyczyniły się do zarzucenia planów realizacji nowych projektów elektrowni wodnych.

– Banki ograniczyły finansowanie elektrowni do już istniejących (kredyty refinansujące), tymczasowo wstrzymując finansowanie nowych projektów. Jednocześnie na rynku pojawiła się nadpodaż zielonych certyfikatów, za co powszechnie obwinia się wspomniane współspalanie. Według opublikowanego projektu ustawy i zapowiedzi Ministra Gospodarki wsparcie dla współspalania ma zostać ograniczone. Nadpodaż spowodowała spadek cen zielonych certyfikatów, co odbiło się niekorzystnie na przychodach uzyskiwanych przez spółkę. – czytamy w raporcie za 2012 rok.

>> Najważniejsze informacje o kondycji spółki znajdziesz tutaj. >> Zobacz obraz fundamentalny grupy MEW w serwisie StockWatch.pl

Na niepokojące tendencje w zwracał uwagę nasz analityk, który w omówieniu raportu za IV kwartał 2012 r. podkreślał, że spółce pod względem zdolności do obsługi zadłużenia daleko do poziomów uważanych za bezpieczne.

– Również słabo Grupa MEW SA prezentuje się pod względem zdolności do obsługi zadłużenia. Z racji braku danych o przepływach pieniężnych można tu opierać się jedynie na relacjach długu netto do EBIT i EBITDA, oraz pokrycia tymi kategoriami wyników płaconych odsetek od zadłużenia oprocentowanego. Skoro jednak EBIT jest ujemny a EBITDA niewiele wyższa od zera, to bez zbędnych obliczeń widać, że do poziomów uważanych za bezpieczne jest spółce daleko. Co prawda w przypadku utrzymania tempa poprawy wyników, akurat w tym obszarze sytuacja ma szansę się szybko poprawić, ale na jakiś duży przełom raczej liczyć nie można. – mówił Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl. >> Zobacz całą treść analizy raportu.

Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w marcu 2010 r. Wówczas jeden walor był wyceniany na ok. 9 zł. Na zamknięciu wtorkowej sesji za akcje MEW SA płacono 1,81 zł. Warto zauważyć, że niedawno spółka BGE SA (też obecna na NewConnect) wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Grupa kooperuje w branży OZE, zajmuje się handlem na rynku biomasy oraz prowadzi prace w zakresie budowy biogazowi.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o mew)

  • Jest decyzja w sprawie upadłości likwidacyjnej MEW SA

    Warszawski sąd potrzebował niecałego miesiąca na wydanie decyzji w sprawie wniosku spółki MEW SA. Obligatariusze muszą teraz dopilnować terminu zgłaszania wierzytelności z obligacji do masy upadłości.

  • WIG20 walczy z ważnym oporem, w grze PGNiG, Rafako i Zamet

    Dzień przed rozpoczęciem długiego weekendu warszawskie indeksy pną się odważnie na północ. Rynkowi ciąży spadający kurs KGHM, ale straty równoważy mocno rosnące PGNiG. WIG20 dotarł jednak do linii trendu spadkowego trwającego od początku roku, co ostudziło na razie zapędy popytu.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR