Tąpnięcie na Mabionie. Mylan zrezygnował z części praw do sprzedaży leku MabionCD20

Omawiane walory:

Według najnowszego komunikatu, Mabion i Mylan Ireland Ltd. podpisały aneks do umowy z 2016 roku, na mocy którego strony postanowiły o wygaśnięciu wyłącznego prawa Mylan do sprzedaży leku MabionCD20 na obszarze Unii Europejskiej i krajów bałkańskich, a także prawa pierwszeństwa do zawarcia umowy komercjalizacji MabionCD20 na obszarze Stanów Zjednoczonych. W czwartek kurs akcji Mabionu spadł o ponad 11 proc.

mabion,Mylan,sprzedaż,leku,MabionCD20

(Fot. mat. prasowe)

Mylan w znacznej mierze wycofał się ze współpracy przy MabionCD20. Mabion ma teraz wolną rękę i może szukać nowego partnera lub partnerów zainteresowanych komercjalizacją leku na rynku europejskim i amerykańskim.

– Na mocy zawartego aneksu strony postanowiły, iż Mylan pozostanie niewyłącznym partnerem dystrybucyjnym spółki w zakresie leku MabionCD20 w wybranych krajach na takich obszarach jak m.in. Australia, Nowa Zelandia, Meksyk, Ameryka Środkowa, południowa Afryka, południowo-wschodnia Azja. Jednocześnie postanowiono o wygaśnięciu wyłącznego prawa Mylan do sprzedaży leku MabionCD20 na obszarze Unii Europejskiej i krajów bałkańskich, a także prawa pierwszeństwa do zawarcia umowy komercjalizacji MabionCD20 na obszarze Stanów Zjednoczonych (USA) – czytamy w komunikacie.

Dla polskiej spółki to mocny cios, bo zgodnie z ustaleniami Mabion ma zwrócić część środków otrzymanych od partnera. Spółka nie podała konkretnej kwoty, ale z raportu za III kwartał 2020 r., wiadomo, że kwota milestonów od Mylanu (mogąca podlegać zwrotowi) wynosiła 45 mln zł.

– Jednocześnie strony uzgodniły, iż spółka dokona zwrotu na rzecz Mylan części zaliczek w wysokości niższej niż kwota otrzymanych przez spółkę zaliczek wynikających z umowy przed dniem zawarcia aneksu stanowiących zwrotne zaliczki na poczet praw dystrybucyjnych, co stanowi ostateczne rozliczenie wszelkich dotychczasowych płatności pomiędzy stronami – czytamy dalej.

W listopadzie 2016 roku Mabion podpisał długoterminową umowę o współpracy z Mylan Ireland, spółką zależną Mylan N.V., która dawała Mylan wyłączne prawa do sprzedaży Mabion CD20 – leku onkologicznego biopodobnego do preparatu MabThera/Rituximab we wszystkich krajach Unii Europejskiej i krajach bałkańskich.

Mabion to polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. W 2010 roku Mabion wszedł na rynek NewConnect, a w kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny warszawskiej giełdy. W czwartek kurs akcji Mabionu spadł o ponad 11 proc. do 57,80 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Mabion)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR