Topnieją szanse na rajd św. Mikołaja, w tle wzrosty spółek energetycznych

Omawiane walory: , , , , ,

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy o rynku mocy wspiera branżę energetyczną. Akcje Energi, PGE i Tauronu drożeją o ponad 5 proc., Enea rośnie o 6,8 proc., a ZE PAK o 3,6 proc. Niestety szeroki rynek wciąż prezentuje się słabo, nie dając nadziei na rajd w końcówce roku.

Marcin Kiepas

W środę Sejm przyjął projekt ustawy o rynku mocy. W efekcie producenci prądu będą mogli zarabiać nie tylko na jego sprzedaży, ale też będą mieli płacone za pozostawanie w gotowości do jego dostarczenia w każdym dowolnym momencie. Decyzja ta, jakkolwiek oczekiwana, wspiera dziś notowania sektora energetycznego na giełdzie w Warszawie. To on wiedzie prym, zapewniając plusy na indeksach. Niestety, obraz całego rynku nie jest już tak optymistyczny. Warszawski parkiet wciąż spisuje się słabo, co każe nie tylko wątpić w rajd w końcówce roku, ale też stawia pod mocnym znakiem zapytania pozytywny finisz dzisiejszej sesji.

W południe akcje Energi drożały o 5,6 proc. do 13,17 zł, PGE o 5,4 proc. do 12,75 zł, a Tauron Polska Energia o 5,2 proc. i kosztowały 3,23 zł. To przede wszystkim te trzy spółki, stanowiące przeciwwagę dla taniejących o 3 proc. akcji Orange Polska, o 2,6 proc. akcji Cyfrowego Polsatu i o 2,5 proc. JSW, odpowiadały za wzrost indeksu WIG20 w pierwszej połowie sesji. Później jednak strona podażowa przeważyła i WIG20 zszedł poniżej kreski.

Drożeją też spółki energetyczne spoza WIG20. Notowania Enei wystrzeliły w górę o 6,8 proc. do 13,18 zł, kreśląc jednocześnie na wykresie dziennym miesięczną formacje podwójnego dna. To otwiera drogę do minimum 13,50 zł.

O 3,7 proc. do 14,51 zł drożeją natomiast akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, rosnąc dziś już do 14,60 zł, co było najwyższym kursem do trzech miesięcy.

Skokowy wzrost atrakcyjności sektora energetycznego doskonale widać na wykresie dziennym WIG-Energia, który rośnie dziś o 5,1 proc. Podobnie jak w przypadku Enei i PGE, również tu została wyrysowana formacja podwójnego dna. Jednocześnie wykres wybił się powyżej 3-miesięcznej linii trendu spadkowego. To zaś wprost sugeruje, że spółki energetyczne mogą drożeć również w kolejnych dniach.

W pierwszej połowie sesji na plusach był nie tylko WIG20, ale również pozostałe indeksy. Po południu spadki WIG20 sprowadziły też w dół indeks WIG. Dalej zaś po zielnej stronie były mWIG40 i sWIG80.

Niestety obraz szerokiego rynku wciąż jest nienajlepszy. Pomimo świetnego zachowania spółek energetycznych i przewagi wzrostów na europejskich giełdach, większość spółek tanieje. W południe pod kreską było ponad 42 proc. z nich, podczas gdy drożały akcje 36 proc.

Ten niekorzystny dla posiadaczy akcji obraz sesji doskonale pokazuje liczba spółek znajdujących się na rocznych maksimach i minimach. Pierwszych jest zaledwie 3, podczas gdy na rocznych minimach znalazło się 11 spółek. W tej grupie znalazły się m.in. Próchnik, którego kurs spada o 5,4 proc. do 0,52 zł, pozostając od pierwszej połowy 2016 roku w trendzie spadkowym i tracąc od początku tego roku łącznie 51 proc. W ostatnim czasie spadki przyspieszyły po publikacji słabych wyników za III kwartał.

Zaledwie we wtorek na rocznych minimach znalazły się akcje Mostostalu Zabrze, które dziś korygują ten spadek, rosnąc o 7,6 proc. do 0,71 zł, przez co są jedną z lepiej spisujących się spółek na parkiecie. Niestety to tylko korekta, która prędzej, czy później, musi się zakończyć, a akcje wrócą do trendu spadkowego.

Na plusie w czwartek notowane są też akcje Apatora. Drożeją one o 0,7 proc. do 27,80 zł. Dziś inwestorzy dostali od analityków dwie sprzeczne sugestie odnośnie nich. Analitycy Noble Securities rekomendują ich kupno z ceną docelową na poziomie 33,80 zł, co oznacza zmianę rekomendacji z trzymaj i ceny z poziomu 31,70 zł. Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP zaś obniżyli rekomendację dla nich do trzymaj z kupuj, wyceniają jeden walor na poziomie 30 zł.

Podsumowując, dobre zachowanie branży energetycznej to prawdopodobnie za mało, żeby dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostami. To też nie jest najlepszy sygnał na przyszłość. Zachowanie GPW kolejny raz pokazuje, że nie ma co liczyć na nic więcej, niż tylko kilkudniowy ruch do góry, który chwilę później z nawiązką zostanie zniesiony. Po nowym roku ta sytuacja zapewne nie tylko się nie zmieni, ale wręcz wzrośnie ryzyko silnych spadków.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT apator, Enea, energa, PGE, TAURONPE, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR