Trump i MFW psują nastroje na giełdach, dywidendowy wzrost Eurocashu

Omawiane walory: , ,

Zapowiedź nałożenia przez USA ceł na towary z Unii Europejskiej i obniżka prognoz przez MFW popsuły po południu nastroje na giełdach. W centrum uwagi znalazł się Eurocash, LPP i Tauron.

Źródło: ATTrader.pl

Wtorkowa sesja w Warszawie, podobnie jak na wielu innych europejskich parkietach, miała dwie odsłony. Do południa akcje drożały, a indeksy powoli wspinały się na coraz wyższe poziomy. Po południu jednak karta się odwróciła. W efekcie indeks WIG20, który przed godziną 11:00 rósł o 0,75 proc., godzinę przed zamknięciem notowań zszedł na minusy. Przed spadkami uratowała go szarsza kupujących w samej końcówce notowań. Ostatecznie zamknął on dzień na poziomie 2.367,8 pkt., rosnąc o 0,35 proc. Dość podobnie zachowały się pozostałe warszawskie indeksy. WIG na koniec notowań miał wartość 61.097 pkt. (+0,29 proc.), mWIG40 4.252,48 pkt. (+0,2 proc.), a sWIG80, który w pierwszej godzinie handlu poprawił swój 7,5-miesięczny rekord, zakończył dzień na poziomie 12.212 pkt. (-0,01 proc.).

Jedynym pozytywnym elementem jest to, że WIG20 znalazł się w nielicznej grupie europejskich indeksów, które jednak zakończyły dzień po zielonej stronie rynku. O ile oczywiście przyjmiemy, że przebywanie w tym samym koszyku co giełda w Ankarze i Moskwie, jest w jakiś sposób nobilitujące.

Nastroje na rynkach popsuł tandem Trump – Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Niezależnie od siebie. Prezydent Trum zapowiedział, że USA nałożą cła na warte 11 mld dolarów towary importowane z Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na dotacje Unii Europejskiej dla Airbusa. Inwestorzy obawiają się, że po zakończeniu wojny handlowej z Chinami (kiedyś to w końcu nastąpi), Trump może na celownik wziąć właśnie Europę. Zwłaszcza wtedy, gdy amerykańska gospodarka będzie zwalniać.

Oliwy do ognia dolał też Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który obciął prognozy gospodarcze. Zgodnie z opublikowanym dziś raportem, w tym roku globalna gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,3 proc., a nie 3,5 proc. jak prognozował w styczniu br. Prognoza PKB dla USA została obniżona do 2,3 proc. z 2,5 proc., dla strefy euro do 1,3 proc. z 1,6 proc., a dla Wielkiej Brytanii do 1,2 proc. z 1,5 proc. Jednym z nielicznych pozytywnych sygnałów było podwyższenie prognozowanego w 2019 roku wzrostu gospodarczego w Chinach do 6,3 proc. z 6,2 proc., chociaż jednocześnie prognoza na 2020 rok została ścięta do 6,1 proc. z 6,2 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Indeks WIG20 przed spadkiem uchroniły przede wszystkim dobrze zachowujące się akcje LPP. Podrożały one o 2,7 proc. do 8.995 zł, odreagowując wczorajsze spadki (-1,7 proc.) i próbując przebić się powyżej bariery 9.000 zł.

W gronie blue chipów najgorzej poradził sobie Tauron. Jego akcje potaniały o 3,7 proc. do 1,802 zł, spadając 5. kolejną sesję i kończąc dzień na najniższych poziomach od ponad 5 miesięcy. Sytuacja na wykresie dziennym jest obecnie na tyle niepokojąca, że należy liczyć się ze spadkiem do 1,64 zł, czyli minimów z września ub.r.

Dobrą sesję zaliczył Eurocash. perspektywa wypłaty dywidendy w wysokości 1 zł na akcję z zysku za 2018 rok, czyli więcej niż w ostatnich 2 latach (0,73 zł), podziałała na wyobraźnię inwestorów. Akcje Eurocashu podrożały o 4 proc. do 22,90 zł.

Obniżka prognoz przez MFW i groźby Trumpa, to póki co wydarzenia jednorazowe. Jutro inwestorzy już o nich zapomną. O nastrojach w środę decydować będzie coś innego. Mianowicie losy dzisiejszej sesji na Wall Street (ryzyko kilkudniowej korekty) oraz oczekiwania związane z jutrzejszym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, marcowych danych o inflacji w USA, a także doniesienia ze szczytu UE ws. brexitu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT eurocash, lpp, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR