Turbulencje na kursie Kruka po publikacji wstępnych wyników finansowych

Omawiane walory:

Źródłem środowej przeceny akcji lidera branży windykacyjnej są wstępne wyniki za IV kwartał. Inwestorzy nerwowo zareagowali na informację o niskim wyniku netto. Jednak zejście notowań Kruka w pobliże ważnych wsparć szybko zostało wykorzystane do kupna akcji. 

(Fot. Kruk)

Grupa Kruk przedstawiła wstępne wyniki za IV kwartał i cały ubiegły rok. Zgodnie z szacunkami, skonsolidowany zysk netto za rok 2017 wyniósł 300 mln zł, co oznacza wzrost o 20,6 proc. r/r. Prognozowany zysk na akcję (EPS) wyniósł 16 zł (+13,6 proc., r/r), czyli o 1,4 pkt. proc. poniżej celu określonego w strategii na lata 2015-2019.

Wartość nominalna wierzytelności nabytych przez grupę w całym ubiegłym roku wyniosła 16,4 mld zł (o 1 proc. mniej r/r) zaś w samym IV kwartale 6,4 mld zł (o 22 proc. mniej r/r). Nakłady na wierzytelności nabyte wyniosły 976 mln zł w ub.r (-24 proc. r/r), a w IV kwartale 210 mln zł (-40 proc. r/r). Wartość spłat z tytułu obsługi portfeli nabytych wyniosła w całym roku rekordowe 1.369 mln zł i była wyższa niż w 2016 r. o 38 proc.

Spółka zastrzegła, że wstępne wyniki mogą ulec zmianie, w szczególności w związku z wysokością aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności, która ma wpływ na skonsolidowany zysk netto grupy. Pełny raport za rok 2017 trafi na rynek 4 marca. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Kruka

– Ze wstępnych wyników grupy Kruk wynika, że spółka miała rekordowe spłaty na posiadanych portfelach wierzytelności i tutaj większego zaskoczenia nie ma. Problem w tym, że Kruk zaskoczył bardzo niskim wynik netto w samym IV kwartale – ok. 8 mln zł. Może to wynikać z jednorazowych, niegotówkowych rewaluacji portfeli, ale rynek być może obawia się czegoś innego – korekty podatków za lata poprzednie. Wydaje się, że to strach o kwestie fiskalne napędza dzisiejszą wyprzedaż na akcjach spółki. Jeśli jednak przyczyną niskiego zysku są przeszacowania, to taka skala wyprzedaży nie ma uzasadnienia. Niestety, mamy MAR i obowiązek podawania szacunkowych wyników, co przy spółkach o skomplikowanej strukturze wyników może powodować więcej kłopotów niż korzyści dla akcjonariuszy. – komentuje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

Kliknij, aby powiększyć. Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów spółki.

Rekordowy rok Kruka pod względem spłat

Tylko w ostatnich trzech miesiącach roku spłaty z portfeli własnych wyniosły 375 mln zł i były wyższe o 29 proc. niż w analogicznym kwartale 2016 roku.

– Zamykamy rekordowy rok pod względem spłat. Gratuluję i dziękuję tysiącom klientów w siedmiu krajach Europy, którzy skorzystali z pomocnej dłoni mojego zespołu i podjęli trudną walkę o wyjście na finansową prostą. Duża część z nich spłaciła w tym roku ostatnią ratę i dziś, bez ciężkiego bagażu długu, planuje dalszą przyszłość. Jestem dobrej myśli odnośnie pozostałych klientów. Polubowna strategia Kruka, która polega na rozkładaniu zobowiązań na dogodne raty, sprzyja w porządkowaniu finansów, a sytuacja makroekonomiczna i coraz lepsze warunki na rynku pracy właściwie w całej Europie sprzyjają naszym klientom – powiedział Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA.

W 2017 roku Kruk zainwestował 976 mln zł w nowe portfele wierzytelności o łącznym nominale 16,4 mld zł. To drugi rok z rzędu, kiedy nakłady wyniosły około miliarda złotych. Spółka była aktywna na wszystkich siedmiu rynkach swojej działalności. Tylko w czwartym kwartale Kruk kupił portfele wierzytelności o wartości nominalnej 6,4 mld zł, inwestując w nie 210 mln zł.

– Ostatnie 12 miesięcy upłynęło pod znakiem dalszej dywersyfikacji portfela. Niecałe 30 proc. inwestycji dokonaliśmy w Polsce, 25 proc. w Rumunii, a 40 proc. w nowych krajach Europy Zachodniej, przede wszystkim we Włoszech i Hiszpanii. Skala inwestycji i różnorodność portfela Kruka pozwala z optymizmem patrzeć na spłaty i rozwój biznesu w przyszłości. Podczas gdy dojrzałe procesy operacyjne Kruka w krajach Europy Centralnej przekładają się na rosnący strumień spłat z obecnych i nowych inwestycji, w tym samym czasie ciężko pracujemy nad budową silnika operacyjnego w Europie Zachodniej – dodał Piotr Krupa.

Inwestorzy korzystają i podkupują przecenione akcje

W środę przed południem akcje Kruka tanieją o ponad 7 proc. do 233,60 zł. W porannym dołku skala wyprzedaży była nawet dwucyfrowa – za jeden walor płacono 222,80 zł. Od strony technicznej mamy do czynienia z ciekawą sytuacją. Zapędy strony podażowej hamują wsparcia wyznaczone przez dolną linię średnioterminowego trendu spadkowego oraz skutecznie bronione minima z lutego i marca 2017 roku. Na tych poziomach strona popytowa dostrzegła okazję do kontrataku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR