Ubezpieczenie dzieł sztuki w domu i mieszkaniu – ile kosztuje?

Dzieła sztuki stanowiące element wyposażenia domu czy mieszkania nierzadko przedstawiają wysoką wartość materialną lub sentymentalną. Objęcie ich ochroną ubezpieczeniową wydaje się rozsądnym posunięciem. Jak to wygląda w praktyce?

Fot. pexels.com

Artykuł sponsorowany

Czym są dzieła sztuki w polisie mieszkaniowej?

Każdy ubezpieczyciel na swój sposób definiuje dzieła sztuki, ale zwykle są to przedmioty mające wartość artystyczną, historyczną lub muzealną, która ustalana jest na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalistów (rzeczoznawców, biegłych sądowych lub doświadczonych ekspertów domów aukcyjnych).

Dziełami sztuki w ujęciu ubezpieczeniowym są oryginalne:

 • obrazy,
 • kolaże,
 • malowidła,
 • grafiki,
 • rysunki,
 • rzeźby,
 • posągi z dowolnego materiału wykonane w całości przez artystę,
 • odlewy rzeźb i posągów – pod warunkiem, że ich wykonanie nadzorował artysta lub jego spadkobierca,
 • gobeliny,
 • dywany i tkaniny ścienne, które zostały ręcznie wykonane na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę,
 • fotografie wykonane przez artystę i opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem – ponumerowane i sygnowane podpisem.

W artykule https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-dziel-sztuki eksperci z zakresu ubezpieczeń przypominają, że definicja omawianego pojęcia może być inna w zależności od ubezpieczyciela, dlatego zawsze należy sprawdzać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Ubezpieczenie dzieł sztuki – jak to zrobić?

Ubezpieczenie dzieł sztuki nie funkcjonuje jako samodzielne ubezpieczenie. Chcąc ubezpieczyć dzieła sztuki, trzeba kupić odpowiednią polisę mieszkaniową, wykorzystując najlepszy kalkulator ubezpieczeń mieszkaniowych na rankomat.pl do porównania ofert. W niektórych przypadkach trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczyciel będzie wymagał potwierdzenia ceny rynkowej lub autentyczności dzieła przez rzeczoznawcę.

Ubezpieczając dzieła sztuki, trzeba brać poprawkę na zagrażające im zdarzenia. W związku z tym polisa w wersji podstawowej jest tu niewystarczająca. Zaleca się poszerzenie jej przede wszystkim o:

 • kradzież z włamaniem,
 • dewastację i wandalizm,
 • powódź i zalanie,
 • stłuczenie przedmiotów szklanych,
 • zniszczenia powstałe wskutek akcji ratowniczej.

Straty spowodowane przestępstwem trzeba zgłosić na policję – inaczej można spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie dzieł sztuki a wyłączenia z odpowiedzialności

Zawarcie umowy z ubezpieczycielem oznacza akceptację jej warunków, w tym zgodę na sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie przyznaje odszkodowania. Dzieje się tak np. w razie zaniedbań ze strony ubezpieczonego, przechowywania mienia w nieodpowiednich miejscach lub w nieruchomości niezamieszkałej w długim okresie, strat spowodowanych celowo czy strat wynikających z niektórych zdarzeń. Pełna lista wyłączeń jest zamieszczona w OWU.

Ubezpieczenie dzieł sztuki – jaki to koszt?

Zgłaszając mienie do ubezpieczenia, trzeba podać realną jego wartość. Należy też pamiętać, że na wysokość składki składa się szereg czynników. Poniższe kalkulacje przeprowadzone w kalkulatorze rankomat.pl dotyczą mieszkania z Warszawie o pow. 60 m kw. wybudowanego w 2010 r. Jego wartość to 500 tys. zł. Wyposażenie ubezpieczono na 70 tys. zł, a polisa obejmuje zdarzenia losowe, kradzież, powódź, wandalizm i dewastację oraz przedmioty szklane.

Polisa w Proamie za 271,00 zł.
To najtańsza z opcji zapewniająca zwrot kosztów z tytułu m.in. ratowania przedmiotu ubezpieczenia, zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów czy transportu do nowego miejsca zamieszkania.

Polisa w LINK4 za 468,11 zł.
W tej ofercie minimalna wysokość szkody, od której ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, wynosi 100 zł. W ramach szkód kradzieżowych uwzględniono nie tylko kradzież z włamaniem, ale i rabunek.

Polisa w mtu24.pl za 793,00 zł.
W polisie nie ma określonej minimalnej wartości szkody, występuje w niej wspólna suma dla nieruchomości oraz elementów stałych od zdarzeń losowych.

Polisa w INTER Polska za 1 114,00 zł.
Najdroższy wariant ubezpieczenia zawierający m.in. OC w życiu prywatnym i pakiet All Risks.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR