Udany początek roku Kruka. Portfele GetBacku na celowniku

Omawiane walory: ,

Zyski Kruka, mimo iż niższe niż przed rokiem, okazały się dużo lepsze od prognoz rynkowych ekspertów. Podczas piątkowej konferencji prasowej języczkiem u wagi była kwestia gotowości spółki do ewentualnego przejęcia portfeli wierzytelności od giełdowego konkurenta.

Kruk zaliczył udany początek roku. W I kwartale lider branży windykacyjnej zarobił na czysto blisko 91 mln zł. Wynik co prawda jest niższy o 1/5 niż przed rokiem, ale za to przebił o 13 proc. konsensus PAP (80 mln zł). Zysk operacyjny wyniósł 119,95 mln zł, wobec 131,12 mln zł zysku rok wcześniej i średniej z prognoz ekspertów na poziomie 109 mln zł. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły r/r z 264,13 mln zł do 285,33 mln zł w I kw. 2018 r.

– Zanotowaliśmy bardzo udany początek roku. Wypracowaliśmy w nim 91 mln zł zysku netto, co było wynikiem rosnących spłat z dwóch najważniejszych rynków działalności: Polski i Rumunii. Wysoka efektywność w pierwszym kwartale pozwoliła nam zrealizować 223 miliony EBITDA gotówkowej, czyli najwięcej w historii naszej działalności. – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka.

Spłaty od osób zadłużonych z pakietów własnych wyniosły 362,4 mln zł i były wyższe o 17 proc. rok do roku oraz stanowiły 26 proc. wyniku z całego ubiegłego roku. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Kruka

– Niezmiennie utrzymujemy wysoką zdolność do generowania gotówki i utrzymujemy najniższe wskaźniki zadłużenia w branży. Dlatego jesteśmy skupieni na dalszym rozwoju. Obserwujemy przede wszystkim rosnącą podaż portfeli w Polsce, co przy równoczesnej normalizacji konkurencji, pozwali nam zainwestować więcej. Jesteśmy gotowi do aktywnych zakupów na rynku wtórnym. Równocześnie budujemy operacje w Europie Zachodniej, przede wszystkim we Włoszech i Hiszpanii – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka.

Kruk zaciera ręce

Kruk posiada zdolność sfinansowania zakupu wszystkich portfeli wierzytelności, które są obecnie w posiadaniu GetBack i może obsłużyć je operacyjnie. Spółka ma ok. 1 mld zł dostępnego finansowania bankowego, może też przeprowadzić emisję obligacji, ale nie zakłada emisji akcji, by taką potencjalną transakcję sfinansować, poinformował członek zarządu Kruka Michał Zasępa.

Gdyby był na sprzedaż cały portfel, to jesteśmy w stanie kupić wszystko, oczywiście po uprzednim procesie due dilligence. Patrząc na bilans GetBacku, to jest ok. 1,8 mld zł. W praktyce może okazać się, że istotna, ale tylko część aktywów może podlegać transakcji. To jest dużo, ale z punktu widzenia operacyjnego wykonalne – powiedział Zasępa podczas konferencji prasowej.

Dodał, że największe różnice w postrzeganiu wartości portfeli przez Kruka i jego konkurenta występowały na starych portfelach wierzytelności i ten fakt musi znaleźć odzwierciedlenie w wycenie tych portfeli.

– To jest duży nakład finansowy jednorazowo, ale część inwestorów może dać nam finansowanie, wziąć to na swój bilans. Jesteśmy w stanie sfinansować ten zakup. Przede wszystkim przez dostępny kredyt bankowy, poszukalibyśmy też alternatyw. Obligacje są jedną z tych alternatyw. Emisja akcji to byłby ostatni możliwy wybór i nie preferowany – powiedział także Zasępa.

Apetyt na portfele wierzytelności

Wskaźnik długu netto do kapitałów własnych na koniec I kw. 2018 roku wyniósł 1,1x. Z najniższymi wskaźnikami zadłużenia w branży oraz elastycznym dostępem do finansowania, Kruk jest zorientowany na dalszy rozwój i nowe inwestycje. Jest gotowy do aktywnego konsolidowania rynku zakupów wierzytelności w Polsce.

Grupa zainwestowała 125,4 mln zł w 35 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 600 mln zł. Kruk był aktywny przede wszystkim w Polsce, skąd pochodziło 85 mln zł nakładów. Już po zakończeniu I kwartału, Kruk raportował o zakupie dwóch portfeli bankowych w Polsce, o łącznej wartości nominalnej 700 mln zł.

Kruk zakłada, że przekroczy kwotę 275 mln zł inwestycji w Polsce, założoną w budżecie na ten rok, i oczekuje spadku cen nabywanych wierzytelności w związku z tym, że jeden z konkurentów „jest już nieaktywny” na rynku, poinformował członek zarządu Michał Zasępa. Kruk będzie finansował inwestycje głównie z linii kredytowych w bankach.

– Widzę, że ten rok ma duży potencjał, by przekroczyć nasze oczekiwania dotyczące inwestycji w Polsce. Te oczekiwania to 275 mln zł. To jest możliwe tylko dlatego, że jeden konkurent przestał kupować, a on dominował w ostatnich trzech latach. Podaż jest na podobnym poziomie – powiedział Zasępa podczas konferencji prasowej.

Dodał, że poziom inwestycji w Polsce w II kwartale br. będzie istotnie wyższy niż w I kwartale, w którym sięgnął 85 mln zł.

Zasępa poinformował, że ten rok powinien przynieść znaczący spadek cen oferowanych na rynku pakietów wierzytelności.

– Ceny istotnie spadną w stosunku do porównywalnych portfeli. My i rynek przegrywaliśmy istotnie powyżej 10 proc., a zdarzało się, że ta różnica była kilkudziesięcioprocentowa. Mieliśmy sytuację, że jeden podmiot dawał wysoką cenę, a reszta podmiotów nie. Dziś jest on nieaktywny, więc ceny spadną, co nie oznacza, że teraz portfele są sprzedawane po bardzo niskich cenach. Ale 2017 i 2016 rok to był świetny rok dla banków – podkreślił.

Kruk we Włoszech osiągnie break-even w 2019 r.

Kruk chce w tym roku zwiększyć do 100 proc. z 51 proc. udział we włoskiej spółce Agecredit, działającej na rynku inkaso i oczekuje, że osiągnie próg rentowności z całości biznesu we Włoszech w 2019 roku, poinformował członek zarządu Michał Zasępa.

– W tym roku chcemy zwiększyć udział do 100 proc., we w spółce Agecredit, w której mamy 51 proc. Mamy zamiar przyspieszyć na rynku outsourcingu usług windykacyjnych we Włoszech. To rynek rozdrobniony, chcielibyśmy w nim uzyskiwać coraz większy udział. Nie będziemy spółki łączyć z Krukiem Italia, ale będziemy korzystać z efektów synergii – powiedział Zasępa podczas konferencji prasowej.

Wskazał, że celem jest przede wszystkim rozwój na rynku inkasa we Włoszech w oparciu o tę organizację, co nie oznacza, że w przyszłości Kruk nie zdecyduje, by dokupić komplementarny podmiot w tym kraju.

– Break-even we Włoszech nie został jeszcze osiągnięty i to się nie zdarzy w 2018 r. Przekazujemy wiele spraw do sądów, ponosimy w związku z tym koszty. Wykażemy stratę w tym roku, ale zabezpieczamy sobie wpływy ze spraw w kolejnych latach. Spodziewałbym się, że to może być 2019 rok – powiedział członek zarządu Kruka.

Inwestorzy ciepło przyjęli wyniki za I kwartał 2018 r. W piątek akcje spółki drożeją o 2,7 proc. do 231 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR