Umocnienie złotego wyhamowuje, EUR/PLN raczej nie spadnie poniżej 4,20 zł

Środowy poranek przynosi stabilizację notowań złotego, po tym jak wczoraj wyraźnie on się umocnił do głównych walut, czego konsekwencją był przejściowy spadek notowań EUR/PLN do 4,2107 zł, a USD/PLN do 3,7834 zł.

waluty, złoty, euro, dolar, funt, frank,

Umocnienie złotego wyhamowuje, EUR/PLN raczej nie spadnie poniżej 4,2 zł

Obserwowane dziś rano lekkie pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i związany z tym wzrost awersji do ryzyka, mógłby prowokować korekcyjne osłabienie złotego, ale czekanie na szczegółowe dane o inflacji w Polsce, a przede wszystkim na podpisanie przez USA i Chiny pierwszej fazy porozumienia handlowego, będzie do tego skutecznie zniechęcać.

O godzinie 09:05 za euro trzeba było zapłacić 4,2228 zł, dolar kosztował 3,7955 zł, szwajcarski frank 3,9233 zł, a brytyjski funt 4,9410 zł. We wszystkich czterech przypadkach są to poziomy zbliżone do tych z wtorkowego zamknięcia.

Wydarzeniem dnia na krajowym rynku walutowym jest publikacja przez GUS szczegółowych danych o inflacji w grudniu. Zgodnie z wstępnym odczytem, inflacja nieoczekiwanie wystrzeliła do 3,4 proc. z 2,6 proc. R/R, co może zapowiadać jej wzrost powyżej 4 proc. już w styczniu i skok do 4,5 proc. w lutym. To poziom o około 1 punkt procentowy wyższy niż jeszcze kilka tygodni wcześniej można było zakładać.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Szybko rosnąca inflacja, a więc w jakimś stopniu czynnik zwiększający szanse na przyszłe podwyżki stóp procentowych w Polsce (chociaż obecnie RPP ten scenariusz wyklucza), to jeden z powodów obecnej siły złotego. Chociaż nie najważniejszy. Dziś jednak może powstrzymywać przed realizacją zysków na złotym.

Jeszcze mocniej przed zakupem walut i sprzedawaniem złotego będzie powstrzymywać czekanie na rychłe podpisanie przez USA i Chiny wstępnego porozumienia handlowego. Aczkolwiek trzeba też pamiętać, że ten czynnik jest już w znaczniej mierze zdyskontowany i raczej nie będzie stanowił nowego silnego impulsu do umocnienia złotego.

W dłuższym terminie obecna siła złotego może jeszcze przełożyć się na jego niewielkie umocnienie, ale raczej jesteśmy blisko końca tego procesu. Przynajmniej w przypadku EUR/PLN. Tu takim potencjalnym punktem zwrotnym są okolice 4,20 zł.

Obecnie poziom 4,20 zł jest nowym poziomem docelowym dla spadków EUR/PLN. Wcześniej, bo od połowy 2018 roku, taką rolę pełniły okolice 4,24-4,25 zł. Teraz jednak z uwagi na wzrost apetytu na ryzyko i wciąż dobre wyniki polskiej gospodarki, przy jednoczesnym gwałtownym skoku inflacji w Polsce, co już za jakiś czas może nawet wywołać dyskusję o możliwych podwyżkach stóp procentowych przez RPP, ta granica przesunęła się o 4-5 gr w dół. Nie można jednak zapominać, że wspomniane 4,20 zł jest odpowiednim 4,40 zł. To pewien punkt skrajny, który w dogodnych warunkach kurs waluty osiąga, ale po wszystkim wraca w okolice 4,30 zł, który to poziom jest osią wahań EUR/PLN od ponad 1,5 roku. Teraz też tak będzie. Rynek jest o tym mocno przekonany, na co wskazują chociażby prognozy kursu EUR/PLN w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Te dokładnie sytuują notowania euro na 4,30 zł na koniec 2020 roku.

Marcin Kiepas, analityk Tickmill

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
 • Ryvu Therapeutics dostanie 33 mln zł dofinansowania z NCBR na projekt onkologiczny

  Ryvu Therapeutics zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 "Szybka Ścieżka". Kwota dofinansowania wynosi 32,76 mln zł, a całkowita wartość projektu netto - 55,44 mln zł.

 • UOKiK w ciągu trzech lat znalazł 19 piramid finansowych

  W ciągu ostatnich trzech lat UOKiK wytypował – zgodnie z oficjalnymi komunikatami – 19 firm działających na zasadzie piramidy finansowej. W tym tygodniu postawił zarzuty nieuczciwych praktyk kolejnym trzem spółkom, których działalność opierała się na sprzedaży pakietów członkowskich i obiecywaniu korzyści w zamian za namawianie do zakupu kolejnych osób.

 • Glapiński: Inflacja obniży się do 2,5 proc. r/r w 2021 r., podwyżki stóp niepotrzebne

  Obecne przyspieszenie inflacji ma charakter przejściowy, powróci ona w pobliże środka celu (2,5 proc. r/r) Narodowego Banku Polskiego w przyszłym roku, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Podtrzymał jednocześnie swoją opinię, według której nie ma obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR