StockWatch.pl

UOKiK przeprowadził przeszukanie w siedzibach przedsiębiorców zw. z Dell

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeprowadził przeszukania w siedzibach przedsiębiorców z sektora informatycznego. Miały one związek postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy pomiędzy spółkami należącymi do koncernu Dell Technologies, a ich dystrybutorami nie doszło do niedozwolonego podziału rynku.

Fot. Pexels

– Przeszukania rozpoczęły się 8 kwietnia i trwały sześć dni. Wzięło w nich udział 10 pracowników urzędu. W asyście policji zabezpieczyli dane elektroniczne, głównie e-maile pomiędzy pracownikami spółek – czytamy w komunikacie.

Działania UOKiK miały związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym, w którym Urząd sprawdza, czy pomiędzy polskimi spółkami koncernu Dell Technologies: Dell i EMC Computer Systems Poland a ich partnerami handlowymi nie doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję. Chodzi o sprzedaż produktów marki Dell i Dell EMC, m.in. serwerów informatycznych oraz macierzy dyskowych wykorzystywanych do przechowywania, administrowania i udostępniania przetwarzanych danych.

– Podejrzewamy, że mogło dojść do podziału rynku. Firmy i instytucje państwowe, które chciały kupić sprzęt informatyczny, mogły być przypisane poszczególnym sprzedawcom. Tym samym mogły nie mieć możliwości uzyskania tańszej oferty od innych dystrybutorów Dell, nawet jeśli sami się do nich zgłosili. Podejrzewamy również, że producent mógł dyscyplinować partnerów, którzy nie stosowali się do uzgodnień – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Podejrzewana praktyka mogła naruszać zarówno polskie, jak i unijne przepisy, dlatego Urząd poinformował o sprawie Komisję Europejską.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Goldman Sachs International emitentem certyfikatów strukturyzowanych na GPW

  W poniedziałek na GPW zadebiutowały certyfikaty strukturyzowane, których emitentem jest Goldman Sachs International. Instrumentami bazowymi są indeksy: WIG20, STOXX Europe 600 Automobiles & Parts Price EUR oraz Nikkei 225. Goldman Sachs International jest szóstym emitentem produktów strukturyzowanych notowanych na GPW.

 • Giełda przedstawiła skład indeksu WIG-ESG

  Od września na GPW pojawi się nowy indeks WIG-ESG. W jego skład wejdzie 60 spółek.

 • Akcjonariusze Selvity zdecydują 19 września o podziale spółki

  Akcjonariusze Selvity zdecydują o podziale spółki 19 września podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, wynika z projektów uchwał. 

 • ZA Puławy mają umowę na dostawy mocznika za ok. 300 mln zł netto

  Puławski producent nawozów dostarczy czterem spółkom mocznik o szacunkowej wartości ok. 300 mln zł netto.

 • Szaleństwa prezydenta Trumpa

  Przebieg piątkowej sesji w Europie i USA miał być całkowicie uzależniony od wystąpienia Jerome’a Powella w Jackson Hole i modyfikacji forward guidance amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Przewodniczący Fed, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, mówił o sile gospodarki amerykańskiej, jednocześnie zauważając istotne ryzyka dla niej i zapowiedział obniżkę stóp o 25 pb we wrześniu. Wprawdzie nie zrezygnował z retoryki z poprzedniego posiedzenia, ale jego słowa, że „Fed będzie podejmował stosowne działania” wystarczyły, by pierwszą reakcją rynku było utwierdzenie się w przekonaniu, że FOMC podda się presji rynku i prezydenta Trumpa. Czy to przekonanie utrzymałoby się samoistnie przynajmniej do końca sesji, nie było inwestorom niestety dane zobaczyć.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com