StockWatch.pl

Ursus przedstawił plan wyjścia z kryzysu

Omawiane walory:

Ursus opublikował plan restrukturyzacyjny oraz propozycje układowe, które zakładają podział wierzycieli na 7 grup oraz sanację spółki m.in. poprzez lokalizację produkcji w jednym miejscu, produkcję ograniczonego asortymentu i produkcję traktorów o mniejszej mocy u kooperantów koreańskiego i tureckiego.

(Fot. spółka)

Ursus podzielił wierzycieli na 7 grup, które wyglądają następująco:

 1. Wierzyciele, którym przysługują wierzytelności zabezpieczone na majątku dłużnika – zostaną spłacone na warunkach określonych w poszczególnych porozumieniach restrukturyzacyjnych.
 2. Wierzyciele, którym przysługują wierzytelności z tytułu udzielonego finansowania – wierzytelność główna (z doliczonymi odsetkami kapitałowymi) zostanie spłacona w 10 ratach.
 3. Wierzyciele, którym przysługują wierzytelności z art. 160 Prawa restrukturyzacyjnego – zostaną spłacone w całości w dwóch równych ratach.
 4. Wierzyciele, którym przysługują pozostałe wierzytelności publicznoprawne – zostaną spłacone w całości w dwóch równych ratach.
 5. Wierzyciele współpracujący – wierzytelność główna zostanie spłacona w całości w czterech ratach.
 6. Wierzyciele, którym przysługują wierzytelności drobne – zostaną spłacone w całości w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się układu.
 7. Wierzyciele, którym przysługują pozostałe wierzytelności – 60 proc. wierzytelności głównej ulegnie umorzeniu, pozostała część zostanie spłacona w 5 ratach.
>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Sanacja ma odbyć się poprzez następujące działania:

 1. Lokalizacja produkcji zostanie skupiona w jednym miejscu (Dobre Miasto k/Olsztyna). Łączny koszt przeniesienia produkcji to 10,93 mln zł.
 2. Produkcja ograniczonego asortymentu (tylko rentownego) – traktorów o mocy 110 i 150 KM oraz maszyn rolniczych (pras zwijających i przyczep).
 3. Kontynuacja projektu tanzańskiego bez zmiany wartości całkowitej kontraktu
 4. Optymalizacja zatrudnienia oraz kosztów stałych. Redukcja zatrudnienia obejmie docelowo 293 etaty. Redukcja kosztów stałych: z poziomu 32,7 mln zł w 2018 r. do 17,1 mln zł w 2019 oraz 15 mln zł w kolejnych latach.
 5. Zaprzestanie prac B&R, co do których nie ma pewności korzyści w przyszłych przychodach. Zakładany koszt zwrotu dotacji to 4,02 mln zł.
 6. Dezinwestycje majątku.

Rozwój spółki ma natomiast następować głównie poprzez:

 1. Produkcję traktorów o mocy 35 do 105 KM pod logo Ursusa u kooperantów koreańskiego i tureckiego
 2. Rozwój działalności na rynku afrykańskim
 3. Udział w konsorcjum finansowanym przez NCBiR – realizacja projektu dostawy innowacyjnego pojazdu bezemisyjnego dla transportu publicznego.

Plan zakłada, w wariancie optymalnym, 1,09 mln zł zysku netto w 2019 r., 10,18 mln zł zysku w 2020, 2,41 mln zł straty w 2021, 0,85 mln zł straty w 2022 i 1,47 mln zł zysku w 2023.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. Jest notowany na GPW od 2008 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ursus sprzeda Trioliet B.V. zakład w Opalenicy za ok. 6,8 mln zł

  Cena sprzedaży zakładu URSUSa w Opalenicy na rzecz Trioliet B.V ma wynieść, w zależności od wartości i wyceny stanów magazynowych i produkcji w toku, około 6,8 mln zł i będzie pomniejszona o koszt naprawy elementów kanalizacji, tj. kwotę około 160 tys. zł.  

 • Sąd chce odebrać Ursusowi ochronę przed wierzycielami

  O umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego producent maszyn rolniczych dowiedział się jeszcze pod koniec sierpnia. W ubiegły czwartek URSUS otrzymał decyzję wraz z uzasadnieniem, od której zamierza się odwołać.

 • Wzrosty made in China, gorąco na kursach Kruka i Kani

  Decyzja Banku Chin przebudziła WIG20 i w efekcie piątek indeks blue chipów jest jednym z najlepszych w Europie. Od rana na GPW harcują też średniaki i maluchy. Kolejny już dzień gorąco jest na akcjach URSUSa, a także na Kruku, Impelu i ZM Kania.

 • Play hamuje odbicie na WIG20, w grze Ursus i Grupa Azoty

  Akcje Play tanieją o prawie 13 proc., po tym jak dwóch największych akcjonariuszy zdecydowało się na przyspieszoną sprzedaż sporego pakietu. Wyprzedaż telekomunikacyjnej spółki hamuje odbicie na WIG20. Całość robi niestety słabe wrażenie, a dowiezienie początkowych wzrostów do końca dnia stoi pod znakiem zapytania.

 • Miłe złego początki, w centrum uwagi KGHM, Dino Polska i Ursus

  Giełda w Warszawie rozpoczęła dzień od mocnych wzrostów, reagując na poprawę nastrojów na rynkach globalnych. Jednak z godziny na godzinę nastroje się pogarszają, a w południe z wzrostów nic już nie zostało.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR