Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ursus przedstawił plan wyjścia z kryzysu

Opublikowano: 2019-04-03 10:02:31

Omawiane walory:

Ursus opublikował plan restrukturyzacyjny oraz propozycje układowe, które zakładają podział wierzycieli na 7 grup oraz sanację spółki m.in. poprzez lokalizację produkcji w jednym miejscu, produkcję ograniczonego asortymentu i produkcję traktorów o mniejszej mocy u kooperantów koreańskiego i tureckiego.

(Fot. spółka)

Ursus podzielił wierzycieli na 7 grup, które wyglądają następująco:

 1. Wierzyciele, którym przysługują wierzytelności zabezpieczone na majątku dłużnika – zostaną spłacone na warunkach określonych w poszczególnych porozumieniach restrukturyzacyjnych.
 2. Wierzyciele, którym przysługują wierzytelności z tytułu udzielonego finansowania – wierzytelność główna (z doliczonymi odsetkami kapitałowymi) zostanie spłacona w 10 ratach.
 3. Wierzyciele, którym przysługują wierzytelności z art. 160 Prawa restrukturyzacyjnego – zostaną spłacone w całości w dwóch równych ratach.
 4. Wierzyciele, którym przysługują pozostałe wierzytelności publicznoprawne – zostaną spłacone w całości w dwóch równych ratach.
 5. Wierzyciele współpracujący – wierzytelność główna zostanie spłacona w całości w czterech ratach.
 6. Wierzyciele, którym przysługują wierzytelności drobne – zostaną spłacone w całości w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się układu.
 7. Wierzyciele, którym przysługują pozostałe wierzytelności – 60 proc. wierzytelności głównej ulegnie umorzeniu, pozostała część zostanie spłacona w 5 ratach.
>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Sanacja ma odbyć się poprzez następujące działania:

 1. Lokalizacja produkcji zostanie skupiona w jednym miejscu (Dobre Miasto k/Olsztyna). Łączny koszt przeniesienia produkcji to 10,93 mln zł.
 2. Produkcja ograniczonego asortymentu (tylko rentownego) – traktorów o mocy 110 i 150 KM oraz maszyn rolniczych (pras zwijających i przyczep).
 3. Kontynuacja projektu tanzańskiego bez zmiany wartości całkowitej kontraktu
 4. Optymalizacja zatrudnienia oraz kosztów stałych. Redukcja zatrudnienia obejmie docelowo 293 etaty. Redukcja kosztów stałych: z poziomu 32,7 mln zł w 2018 r. do 17,1 mln zł w 2019 oraz 15 mln zł w kolejnych latach.
 5. Zaprzestanie prac B&R, co do których nie ma pewności korzyści w przyszłych przychodach. Zakładany koszt zwrotu dotacji to 4,02 mln zł.
 6. Dezinwestycje majątku.

Rozwój spółki ma natomiast następować głównie poprzez:

 1. Produkcję traktorów o mocy 35 do 105 KM pod logo Ursusa u kooperantów koreańskiego i tureckiego
 2. Rozwój działalności na rynku afrykańskim
 3. Udział w konsorcjum finansowanym przez NCBiR – realizacja projektu dostawy innowacyjnego pojazdu bezemisyjnego dla transportu publicznego.

Plan zakłada, w wariancie optymalnym, 1,09 mln zł zysku netto w 2019 r., 10,18 mln zł zysku w 2020, 2,41 mln zł straty w 2021, 0,85 mln zł straty w 2022 i 1,47 mln zł zysku w 2023.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. Jest notowany na GPW od 2008 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o ursus)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku