Ursus szykuje plan dezinwestycji, docelowo chce zajmować się bardziej handlem niż produkcją

Omawiane walory:

Ursus chce w drugiej połowie czerwca podjąć decyzję co do ostatecznej lokalizacji produkcji w Polsce, poinformował ISBnews prezes spółki Tomasz Zadroga. Według niego, docelowo firma bardziej chciałaby się zajmować handlem niż produkcją.

(Fot. fb/Ursus)

– Docelowo chcemy się zajmować bardziej handlem niż produkcją. Większą rentowność uzyskujemy na tych traktorach, których produkcję możemy podzielić. Już produkujemy w ten sposób traktory o mniejszej mocy w Korei Południowej, rozpoczynamy w Turcji produkcję traktorów o średniej mocy, które niebawem trafią na rynek polski, oczywiście pod marką Ursus – powiedział Zadroga w rozmowie z ISBnews.

– W Polsce kończymy produkcję tego, co mamy w magazynach, czyli inaczej mówiąc ‚czyścimy magazyny’, a następnie zostawiamy jedynie to, co generuje pozytywną marżę. Jeśli chodzi o lokalizację produkcji, to wciąż wszystkie opcje są na stole. To, gdzie ostatecznie ulokujemy produkcję, a na pewno będzie to tylko jeden zakład, zależeć będzie od możliwości sprzedaży nieruchomości przeznaczonych do dezinwestycji za najlepszą cenę. Decyzja o tym, czy produkcja zachowana zostanie w Lublinie czy w Dobrym Mieście, zapadnie w drugiej połowie czerwca – dodał.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spółka przedstawi plan dezinwestycji w II połowie czerwca, który jeszcze w tym roku powinien przynieść spółce ok. 50 mln zł wpływów.

– Finiszujemy z planem dezinwestycji, na pewno zaprezentujemy go w drugiej połowie czerwca, po zaakceptowaniu przez radę nadzorczą. Jestem spokojny co do tego, że pozyskamy w wyniku tych dezinwestycji co najmniej 50 mln zł – powiedział Zadroga w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił jednocześnie, że Ursus chce zrealizować te transakcje jeszcze w 2019 roku.

– Naszym celem jest pokazać wiarygodność w oczach wierzycieli, dlatego zależy nam na tym, żeby przynajmniej część tych transakcji sfinalizować jeszcze przed zgromadzeniem wierzycieli, które – jak zakładam – powinno odbyć się wczesną jesienią tego roku – zaznaczył.

– Z punktu widzenia proceduralnego to ambitny plan, bo na sprzedaż nieruchomości zgodę wyrazić musi rada wierzycieli i sędzia komisarz, a niezależnie od tego także banki, które są zastawione rzeczowo na poszczególnych nieruchomościach, które miałyby zostać wystawione na sprzedaż. Musimy jednak udowodnić, że nasz plan restrukturyzacji jest do zrealizowania. Wierzymy, że zawarcie układu z wierzycielami pozwoli nam na spory oddech finansowy, co przełoży się na powrót zaufania instytucji finansowych – dodał.

W jego ocenie, wyniki pierwszego kwartału 2019 roku pokazały, że to, co robi spółka jest słuszne.

– Wierzę, że Ursus odzyska swoją świetność, nie tylko w obszarze traktorów, ale także w części autobusowej – podsumował.

Zarząd Ursusa ma nadzieję, że do końca czerwca 2019 roku uda się pozyskać inwestora dla spółki zależnej Ursus Bus. Poprzedni inwestor – firma PG Energy Capital Management – ostarecznie wycofała się z transakcji.

– Wciąż szukamy inwestora dla Ursus Bus. Chociaż na razie żadnego konkretnego zainteresowanego nie ma, nie prowadzimy obecnie żadnych negocjacji w tej sprawie, mamy nadzieję pozyskać takiego inwestora do końca czerwca – powiedział Zadroga w rozmowie z ISBnews.

– Zależy nam na tym, żeby skorzystać dwojako na Ursus Bus. Po pierwsze, chcemy być poddostawcą szkieletów do autobusów bezemisyjnych, ale też chcielibyśmy pozostać udziałowcem tej spółki, bo jest to podmiot z olbrzymim potencjałem, z produktem światowej jakości. Tym bardziej, że oprócz autobusów elektrycznych ma również prototyp autobusu wodorowego – dodał.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. Jest notowany na GPW od 2008 r. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 214,63 mln zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR