Valve ukarany za naruszenie unijnych regulacji antymonopolowych
Komisja Europejska ukarała Valve, właściciela platformy Steam oraz kilku wydawców gier za naruszenie unijnych regulacji antymonopolowych. Łącznie Komisja nałożyła grzywny w wysokości 7,8 mln euro.

Valve ukarany za naruszenie unijnych regulacji antymonopolowych
Oprócz Valve, wśród ukaranych znaleźli się także wydawcy: Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media i ZeniMax. Komisja Europejska stwierdziła, że właściciel Steam oraz wydawcy ograniczali transgraniczną sprzedaż gier na komputery, na podstawie geolokalizacji użytkowników, na Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Właściciel platformy Steam zawarł z grupą wydawców umowę na dostarczanie im kluczy aktywacyjnych do gier, które posiadały ograniczenie geograficzne. To powodowało, że w niektórych państwach członkowskich UE można było kupić gry, ale działały one tylko w tych państwach. Poza tymi państwami gry nie dało się uruchomić. Według Komisji Europejskiej takie postępowanie łamie zasady antymonopolowe Unii. Sprawa dotyczyła ok. 100 tytułów, dostępnych m.in. w Polsce, Czechach, Rumunii, Estonii, Litwie i Łotwie, w latach 2010-2015.
– Ponad 50 proc. wszystkich Europejczyków gra w gry wideo. Branża gier wideo w Europie kwitnie i jest obecnie warta ponad 17 miliardów euro. Dzisiejsze sankcje przeciwko praktykom „blokowania geograficznego” Valve i pięciu wydawców gier komputerowych przypominają, że zgodnie z unijnym prawem dot. konkurencji, firmom nie wolno na podstawie umowy ograniczać sprzedaży transgranicznej. Takie praktyki pozbawiają europejskich konsumentów korzyści płynących z jednolitego rynku cyfrowego UE oraz możliwości rozejrzenia się w celu znalezienia najbardziej odpowiedniej oferty w UE – powiedziała komisarz Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE ds. polityki konkurencyjności.
Łącznie Komisja Europejska nałożyła kary w wysokości 7,8 mln euro. Z tego 6 mln euro zapłacą wydawcy, choć w ich przypadku KE zastosowała łagodniejszy wymiar kary ze względu na dobrowolną współpracę wydawców z Komisją. W przypadku Valve, Komisja nałożyła 1,6 mln euro grzywny ponieważ firma nie chciała kooperować z Komisją Europejską.