Vestor DM spodziewa się większej liczby wezwań w 2018 r., pracuje nad 3 IPO

Vestor Dom Maklerski spodziewa się jeszcze większej aktywności w obszarze przejęć i wezwań na GPW w Warszawie w 2018 r. i dobrego roku na rynku akcji, ocenił wiceprezes Tomasz Bardziłowski. Obecnie Vestor pracuje nad trzema pierwszymi ofertami publicznymi (IPO) na 2018 r. i dwiema ofertami wtórnymi (SPO).

(Fot. Vestor DM)

Przejęć i wezwań spodziewamy się jeszcze więcej w tym roku. Czynników jest kilka: przede wszystkim wyceny, szczególnie tych mniejszych spółek, są atrakcyjne versus średnie historyczne. Po drugie, mamy bardzo dobrą sytuację makro w Polsce i Europie. Po trzecie, jest część spółek giełdowych, która pozyskała wymagany kapitał i jeżeli nie mają dalszych planów inwestycyjnych, to bycie na giełdzie, szczególnie po wprowadzeniu MAR-u, może być dla nich większym kosztem niż poprzednio – powiedział Bardziłowski podczas spotkania prasowego.

– A po czwarte, wiemy, że zespoły doradców M&A mówią o tym, że być może jest to ostatni moment na to, żeby spółki po atrakcyjnych wycenach z polskiej giełdy zdjąć. Jeżeli ruszą Pracownicze Plany Kapitałowe, to napływy na giełdę spowodują, że po pierwsze ceny będą wyższe, a po drugie nowi inwestorzy będą mniej skłonni do oddawania swoich pakietów bez wysokich premii, wiedząc, że mają stałe napływy, które gdzieś muszą być zainwestowane – kontynuował wiceprezes.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Poinformował także, że Vestor DM przygotowuje w tym momencie 3 IPO na ten rok.

– Nadal chcemy być jednym z najbardziej aktywnych brokerów, jeżeli chodzi o rynek pierwotny w segmencie mniejszych i średnich spółek. W tym momencie mamy 5 mandatów na oferty publiczne w tym roku. Zarówno IPO [3 z nich], jak i oferty wtórne. Nadal namawiamy spółki na debiut na giełdzie, wskazując, że strukturalnie giełda warszawska będzie znów atrakcyjnym miejscem na pozyskanie kapitału – powiedział Bardziłowski.

Według niego, w kolejnych latach czeka nas boom w segmencie spółek innowacyjnych.

– W perspektywie kilku lat możemy mieć do czynienia z boomem, wysypem spółek innowacyjnych, które dostaną finansowanie z funduszy venture capital. Na pewno słyszeli państwo o programie organizowanym przez PFR Ventures, gdzie środki unijne będą przekazywane do innowacyjnych spółek za pośrednictwem nowo tworzonych funduszy venture capital. Tych funduszy powstanie kilkadziesiąt i liczymy, że ponad 1000 spółek innowacyjnych może dostać finansowanie typu VC. Zapewne po kilku latach te fundusze będą szukały wyjść z tych inwestycji. Mam nadzieję, że giełda będzie jedną z głównych możliwości. My staramy się być coraz aktywniejsi w segmencie spółek technologicznych – podkreślił.

>> Zobacz także: Prezes GPW liczy, że część wycofywanych z giełdy spółek wróci na nią za 2-5 lat

W ogólnej ocenie Vestor DM jest bardzo pozytywny wobec rynku akcji na 2018 r.

– Pozostajemy bardzo pozytywnie nastawieni, uważamy, że hossa będzie kontynuowana, zwłaszcza w I połowie roku. Globalne makro sprzyja akcjom. Rynki akcji powinny mieć dobry rok – wskazał Bardziłowski.

– Polskie akcje na tle globalnym mają się dobrze. Zachowują się jak akcje europejskie, a my uważamy, że 2018 r. będzie rokiem europejskich akcji – dodał.

Według zespołu Vestor DM, oczekiwany rekord indeksu WIG zostanie pobity w I kw. 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
 • Ryvu Therapeutics dostanie 33 mln zł dofinansowania z NCBR na projekt onkologiczny

  Ryvu Therapeutics zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 "Szybka Ścieżka". Kwota dofinansowania wynosi 32,76 mln zł, a całkowita wartość projektu netto - 55,44 mln zł.

 • UOKiK w ciągu trzech lat znalazł 19 piramid finansowych

  W ciągu ostatnich trzech lat UOKiK wytypował – zgodnie z oficjalnymi komunikatami – 19 firm działających na zasadzie piramidy finansowej. W tym tygodniu postawił zarzuty nieuczciwych praktyk kolejnym trzem spółkom, których działalność opierała się na sprzedaży pakietów członkowskich i obiecywaniu korzyści w zamian za namawianie do zakupu kolejnych osób.

 • Glapiński: Inflacja obniży się do 2,5 proc. r/r w 2021 r., podwyżki stóp niepotrzebne

  Obecne przyspieszenie inflacji ma charakter przejściowy, powróci ona w pobliże środka celu (2,5 proc. r/r) Narodowego Banku Polskiego w przyszłym roku, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Podtrzymał jednocześnie swoją opinię, według której nie ma obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR