StockWatch.pl

Vestor DM spodziewa się większej liczby wezwań w 2018 r., pracuje nad 3 IPO

Vestor Dom Maklerski spodziewa się jeszcze większej aktywności w obszarze przejęć i wezwań na GPW w Warszawie w 2018 r. i dobrego roku na rynku akcji, ocenił wiceprezes Tomasz Bardziłowski. Obecnie Vestor pracuje nad trzema pierwszymi ofertami publicznymi (IPO) na 2018 r. i dwiema ofertami wtórnymi (SPO).

(Fot. Vestor DM)

Przejęć i wezwań spodziewamy się jeszcze więcej w tym roku. Czynników jest kilka: przede wszystkim wyceny, szczególnie tych mniejszych spółek, są atrakcyjne versus średnie historyczne. Po drugie, mamy bardzo dobrą sytuację makro w Polsce i Europie. Po trzecie, jest część spółek giełdowych, która pozyskała wymagany kapitał i jeżeli nie mają dalszych planów inwestycyjnych, to bycie na giełdzie, szczególnie po wprowadzeniu MAR-u, może być dla nich większym kosztem niż poprzednio – powiedział Bardziłowski podczas spotkania prasowego.

– A po czwarte, wiemy, że zespoły doradców M&A mówią o tym, że być może jest to ostatni moment na to, żeby spółki po atrakcyjnych wycenach z polskiej giełdy zdjąć. Jeżeli ruszą Pracownicze Plany Kapitałowe, to napływy na giełdę spowodują, że po pierwsze ceny będą wyższe, a po drugie nowi inwestorzy będą mniej skłonni do oddawania swoich pakietów bez wysokich premii, wiedząc, że mają stałe napływy, które gdzieś muszą być zainwestowane – kontynuował wiceprezes.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Poinformował także, że Vestor DM przygotowuje w tym momencie 3 IPO na ten rok.

– Nadal chcemy być jednym z najbardziej aktywnych brokerów, jeżeli chodzi o rynek pierwotny w segmencie mniejszych i średnich spółek. W tym momencie mamy 5 mandatów na oferty publiczne w tym roku. Zarówno IPO [3 z nich], jak i oferty wtórne. Nadal namawiamy spółki na debiut na giełdzie, wskazując, że strukturalnie giełda warszawska będzie znów atrakcyjnym miejscem na pozyskanie kapitału – powiedział Bardziłowski.

Według niego, w kolejnych latach czeka nas boom w segmencie spółek innowacyjnych.

– W perspektywie kilku lat możemy mieć do czynienia z boomem, wysypem spółek innowacyjnych, które dostaną finansowanie z funduszy venture capital. Na pewno słyszeli państwo o programie organizowanym przez PFR Ventures, gdzie środki unijne będą przekazywane do innowacyjnych spółek za pośrednictwem nowo tworzonych funduszy venture capital. Tych funduszy powstanie kilkadziesiąt i liczymy, że ponad 1000 spółek innowacyjnych może dostać finansowanie typu VC. Zapewne po kilku latach te fundusze będą szukały wyjść z tych inwestycji. Mam nadzieję, że giełda będzie jedną z głównych możliwości. My staramy się być coraz aktywniejsi w segmencie spółek technologicznych – podkreślił.

>> Zobacz także: Prezes GPW liczy, że część wycofywanych z giełdy spółek wróci na nią za 2-5 lat

W ogólnej ocenie Vestor DM jest bardzo pozytywny wobec rynku akcji na 2018 r.

– Pozostajemy bardzo pozytywnie nastawieni, uważamy, że hossa będzie kontynuowana, zwłaszcza w I połowie roku. Globalne makro sprzyja akcjom. Rynki akcji powinny mieć dobry rok – wskazał Bardziłowski.

– Polskie akcje na tle globalnym mają się dobrze. Zachowują się jak akcje europejskie, a my uważamy, że 2018 r. będzie rokiem europejskich akcji – dodał.

Według zespołu Vestor DM, oczekiwany rekord indeksu WIG zostanie pobity w I kw. 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR