W styczniu banki udzieliły o 15 proc. więcej r/r kredytów mieszkaniowych

Banki udzieliły w styczniu kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 5,34 mld zł, co stanowi wzrost o 24,3 proc. r/r w ujęciu wartościowym oraz wzrost o 15,3 proc. r/r w ujęciu wolumenowym, podało Biuro Informacji Kredytowej.

bik, banki, kredyty, mieszkania

Banki udzieliły o 15,3 proc. więcej r/r kredytów mieszkaniowych w styczniu

W styczniu br. na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano dodatnie dynamiki zarówno wartości udzielonych kredytów, jak i ich liczby w porównaniu ze styczniem 2019 r., co sygnalizował listopadowy i grudniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, podano.

– Dodatnia dynamika wartościowa wynika głównie ze struktury udzielanych kredytów – w styczniu br. już 71,4 proc. wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł. Analizując sytuację w poszczególnych przedziałach kwotowych, określających wartość udzielanego kredytu mieszkaniowego, nadal, tak jak w całym 2019 r., obserwujemy odmienne tendencje – powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

– Dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym dotyczą tylko kredytów powyżej 200 tys. zł, w tym w szczególności kredytów powyżej 350 tys. zł, których w styczniu 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. w ujęciu liczbowym udzielono więcej o 42,9 proc., a wartościowym o 43,6 proc.. Wyniki stycznia potwierdzają, że nadal trwa hossa na rynku kredytów wysokokwotowych. Styczniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (+24,5 proc.) również sygnalizuje, że kolejne miesiące powinny być bardzo dobre dla rynku kredytów mieszkaniowych – dodał Rogowski.

Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w styczniu 2020 r. wyniósł 0,74 proc., co potwierdza wieloletnią już stałą obserwację dotyczącą niskiego poziomu ryzyka kredytowego związanego z udzielaniem kredytów mieszkaniowych. W ostatnich 12 miesiącach (styczeń 2020 do stycznia 2019) jakość portfela nieznacznie się poprawiła, o czym świadczy niewielki spadek (poprawa) Indeksu o (-0,07).

– Obecnie nie widać istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby wpłynąć na wzrost poziomu szkodowości kredytów mieszkaniowych, a tym samym na wzrost poziomu ryzyka kredytowego – podsumował analityk.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR