Wakacyjny rollercoaster, w grze Orlen, Lotos i Grupa Azoty

Omawiane walory: , ,

Wzrosty na europejskich parkietach oraz mocne zachowanie akcji Orlenu i Lotosu pozwoliło GPW odrobić poranne straty. Mocno w górę idzie też kurs akcji Grupy Azoty. W drugiej połowie dnia ton wydarzeniom w Warszawie będą nadawać amerykańskie dane makroekonomiczne.

Źródło: ATTrader.pl

Sesja w Warszawie rozpoczęła się od niewielkich spadków indeksów WIG20 i WIG, za którym stało ochłodzenie nastrojów na azjatyckich parkietach i obawa przed dzisiejszą realizacją zysków na Wall Street, jaka mogłaby mieć miejsce przed czwartkowym Dniem Niepodległości. Europejskie parkiety, w tym przede wszystkim Frankfurt i Paryż, nie podzielały jednak tych obaw, od początku notowań mocniej ruszając do góry.

Wzrosty w Europie, a w ślad za nimi rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy, dały impuls do poprawy nastrojów w Warszawie. Indeks WIG20, który jeszcze rano osuwał się do 2.330 pkt., o godzinie 11:52 testował poziom 2.345 pkt. i zyskiwał 0,17 proc. W tym samym czasie WIG rósł o 0,21 proc. do 60.665 pkt. Indeksy mWIG40 i sWIG80, które od początku notowań znajdowały się po zielonej stronie rynku, rosły odpowiednio o 0,37 proc. do 4.123 pkt. i o 0,05 proc. do 11.791 pkt.

Rynkowym koniem pociągowym jest dzisiaj segment paliwowy. Po trzech godzinach notowań akcje Lotosu drożały o 4,55 proc. do 86,42 zł, a kurs PKN Orlen wystrzelił w górę o 5,1 proc. do 95,16 zł.

Wiceprezes grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji, Patryk Demski poinformował, że zysk operacyjny EBIT z projektu EFRA wyniesie 780 mln zł rocznie. Aczkolwiek sam projekt, z uwagi na brak wykwalifikowanych pracowników z jakimi boryka się jego włoski wykonawca, formalnie się opóźni. Z Lotosu też napłynęła informacja o podpisaniu z konsorcjum 8 banków nowej umowy kredytowej na łączną kwotę 500 mln dolarów celem refinansowania kredytów zaciągniętych na finansowanie Programu 10+.

Mocny wzrost notowań Lotosu nie zmienia jeszcze układu sił na wykresie. W dalszym ciągu ruch odbywa się w ramach miesięcznego trendu bocznego, który od dołu ogranicza psychologiczny poziom 80 zł, a od góry lokalny szczyt na 87,82 zł.

Do zmiany układu sił doszło natomiast na wykresie drugiej spółki paliwowej: PKN Orlen. Kurs wybił się górą z ponad dwumiesięcznej konsolidacji wokół poziomu 90 zł. Jeżeli wzrosty utrzymają się do końca notowań, to byki będą miały otwartą drogę do ataku na maksima sprzed miesiąca (97,30 zł). A w wypadku przełamania tego oporu, co jest dość prawdopodobne, kolejnym przystankiem będą okolice 102 zł.

Na szerokim równie mocno co spółki surowcowe wyróżnia się Grupa Azoty. Spadki cen gazu ziemnego oznaczają wyższe potencjalne zyski, co cieszy inwestorów. Dziś akcje rosną o 4,75 proc. do 44,10 zł i są najdroższe od 3 miesięcy. I to nie musi być koniec wzrostów. Grupa Azoty jest jedną z tych spółek, które mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć wynikami w najbliższych kwartałach.

O ile pierwsza połowa środowej sesji upłynęła przy ulicy Książęcej pod znakiem wzrostów spółek surowcowych i nastrojów na europejskich parkietach, to w drugiej jej części kierunek wahań indeksów będą w głównej mierze nadawać dane makroekonomiczne z USA. Będą to dane z amerykańskiego rynku pracy (raport ADP – godz. 14:15; wnioski o zasiłki dla bezrobotnych – godz. 14:30), majowy raport nt. bilansu handlu zagranicznego (godz. 14:30), czerwcowy indeks ISM dla usług (godz. 16:00) i majowe dane o zamówieniach w przemyśle (godz. 16:00). Należy pamiętać, że czwartek jest dniem wolnym na Wall Street, dlatego tamtejsi inwestorzy mogą mieć dużo większą skłonność do realizacji zysków w następstwie gorszych od prognoz danych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR