Chemia, czyli czarny koń sezonu wyników za II kwartał 2019 r.

Omawiane walory: , , ,

Do zamknięcia okresu rozliczeniowego pozostało jeszcze kilka tygodni, ale już teraz wiadomo, że cały II kwartał będzie wyjątkowo udany dla branży chemicznej. 

Od początku kwietnia branżowy subindeks WIG-Chemia spadł o 8 proc.

Notowania indeksów MSCI Chemicals w Europie i na świecie są pod presją obaw o eskalację wojny handlowej. Polscy producenci nawozów i sody (produktów mniej narażonych na cykle koniunkturalne) na tym tle wypadają całkiem nieźle, ale i tu w ostatnich tygodniach ciężko o zyski. Od początku kwietnia kurs akcji Grupy Azoty spadł o blisko 6 proc., a Ciechu aż o 21 proc. Zdaniem Krystiana Brymory, analityka DM BDM, to niedoszacowanie wynika z ogólnego nastawienia do rynku, który nie kwapi się do nagradzania dobrych informacji, a srogo karze za złe. Przykładem jest tutaj Ciech, którego kurs mocno ucierpiał po informacjach o planowanych inwestycjach.

Olbrzymie oszczędności na surowcach

Słaba postawa notowań czołowych producentów chemii nijak koresponduje z aktualną, świetną sytuacją w samej branży jak i wokół niej. Eksperci przepytani przez StockWatch.pl mówią jednym głosem, II kwartał będzie kolejnym bardzo udanym okresem dla spółek chemicznych. I to z kilku powodów.

Po pierwsze, producentom chemii sprzyja sytuacja surowcowa. Ceny gazu – z uwagi na ciepłą zimę i rekordowe stany magazynów – spadły nawet do 11-12 EUR/MWh, czyli najniższych poziomów od trzech lat. Dla porównania warto dodać, że w ubiegłym roku cena gazu sięgała poziomów 20-21 EUR/MWh.

– Gaz to kluczowy koszt dla Grupy Azoty, która zużywa rocznie 24 TWh gazu. Również Ciech jest beneficjentem, bo w Niemczech zużywa ok. 2 TWh gazu rocznie. Korzystnie na marże producenta sody kalcynowanej od II kwartału będą również przekładać się niższe ceny koksu – mówi Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego BDM.

Wykres cen gazu zimnego na rynku dnia następnego TGE. Źródło: Opracowanie własne na podstawie notowań TGE

>> Wynik na gazie – omówienie sprawozdania finansowego Zakładów Azotowych Puławy po I kw. 2019 r.

Wysoką wrażliwość na ceny gazu mają także Police i Puławy. Obie spółki powinny skorzystać z tegorocznej przeceny surowca. Dodatkowo w Policach pozytywem jest wyhamowanie spadków cen bieli tytanowej. Warto pamiętać, że segment pigmentów to drugi po nawozach najważniejszy obszar biznesowy spółki.

Przysłowiową łyżką dziegciu w beczce miodu Grupy Azoty jest średnia cena kontraktowa benzenu. W okresie maj-czerwiec br. była ona o 25 proc. wyższa niż w lutym-marcu. Wpłynie to niekorzystnie na koszty produkcji kaprolaktamu i poliamidu.

Efekt niskiej bazy

Po drugie, poprawę wyników będzie potęgował efekt niskiej bazy wynikowej. W ubiegłym roku Grupie Azoty wiatr w oczy wiał z każdej strony. Sezon nawożenia zaczął się późno, gaz był drogi, a ceny nawozów były niskie. W tym roku jest odwrotnie. Zdaniem Jakuba Szkopka, analityka DM mBanku, Grupa Azoty powinna przełożyć planowane remonty, bo grzechem byłoby przegapienie tak dobrej koniunktury.

– Podnieśliśmy całoroczny konsensus EBITDA z 1,3 mld zł na 1,4-1,5 mld zł. Ale jeśli dobra koniunktura się utrzyma, to i 1,5 mld zł okaże się zbyt niską prognozą. Po pierwszym półroczu Grupa Azoty będzie miała około 1 mld zł EBITDA. Dla porównania można dodać, że w całym ubiegłym roku spółka zanotowała nieco ponad 700 mln zł EBITDA – zaznacza Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

W wypadku Ciechu presja na poprawę wyników jest jeszcze większa, bo I kwartał okazał się sporym rozczarowaniem. Złożyło się na to wiele drobnych czynników. Rynkowi eksperci liczą, że tym razem Ciech wykorzysta swoje atuty (wzrosty cen sody, spadek cen gazu, konsolidacja wyników Proplan i soli oczyszczonej w Niemczech) i pokaże solidną poprawę wyników.

– Drugi kwartał będzie ważnym testem dla Ciechu. Inwestorzy liczyli na poprawę wyników już w pierwszym kwartale, szczególnie że ceny sody na rynku zanotowały w pierwszych miesiącach roku solidny wzrost. Tymczasem rezultaty okazały się płaskie r/r. W tym kwartale na dobry wynik powinny pracować spadki cen gazu oraz uruchomienie w kwietniu produkcji oczyszczonej sody w Niemczech. To bardzo rentowny produkt. Zyski z tego tytułu powinny być widoczne już w najbliższym raporcie – dodaje Jakub Szkopek.

Rolnicy muszą głębiej sięgnąć do kieszeni

Bieżący kwartał jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Z jednej strony mamy tańsze surowce, a z drugiej… coraz wyższe ceny nawozów. W połowie maja obserwowaliśmy wzrost ceny mocznika na Bliskim Wschodzie z 271 do 285 USD/t, saletry amonowej w regionie Morza Czarnego (ze 171 do 210 USD/t), saletry na Bałtyku (z 171 do 205 USD/t), czy RSM-u we Francji (ze 168 do 172 USD/t). To oczywiście wymarzony układ dla marż producentów nawozów. Sentyment poprawia również odbicie cen kukurydzy w USA i pszenicy w Europie.

Źródło: DM mBanku.

>> Polimery, bez bajery! – omówienie sprawozdania finansowego Grupy Azoty po I kw. 2019 r.

Unia odwraca się od importowanych nawozów

Obserwowany na rynku wzrost cen nawozów nie jest przypadkowym wahnięciem ani żadną anomalią. Ceny winduje perspektywa wprowadzenia cen antydumpingowych na niektóre nawozy z Rosji i USA przez EU. Ten czynnik może mieć charakter długofalowy.

– Już w I kwartale br. zanotowaliśmy 20-proc. r/r spadek importu mocznika do Polski. Mniejsza podaż oznacza mniejszą konkurencję, szczególnie że spora jego część była sprzedawana po dumpingowych cenach. Pamiętajmy, że Komisja Europejska zaproponowała nowe, niższe kwoty importu nawozów RSM z Rosji. Perspektywa ograniczenia dostępności konkurencyjnego produktu sprawia, że dystrybutorzy już teraz pytają producentów, czy będą w stanie zapewnić odpowiednie wolumeny produktów – mówi Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

>> Akcja dywersyfikacja – omówienie raportu finansowego ZCh Police po I kw. 2019 r.

Na oficjalne wyniki za II kwartał i całe I półrocze trzeba poczekać jeszcze przynajmniej trzy miesiące. Zgodnie z harmonogramem, Grupa Azoty, Police i Puławy pełne sprawozdania opublikują dopiero 5 września. Pięć dni później raportem półrocznym podzieli się Ciech. Wcześniej zarządy poszczególnych spółek mogą pokusić się o prezentację wstępnych (szacunkowych) wyników.

Stopy zwrotu za 3 m-ce. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, Grupaazoty, Police, Pulawy, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR