Wall Street nie do zatrzymania

Nie wydaje się, żeby silne rewizje prognoz dla globalnej gospodarki, które niewątpliwie będą nadchodziły w kolejnych tygodniach, interesowały inwestorów na Wall Street. Po neutralnych otwarciach rozpoczął się tryumfalny pochód w górę, na nowe szczyty. S&P500 zyskało 0,7 proc., a NASDAQ 1,1 proc.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

​Poniedziałkowa sesja przebiegała w Europie bez jakichkolwiek emocji. Po umiarkowanych spadkach w Azji większość rynków rozpoczęła ją na niewielkich minusach, przesuwając się tylko lekko w górę po dobrym otwarciu w Nowym Jorku. Ostatecznie minimalnie nad kreską zamknęły się indeksy w Madrycie i Mediolanie, DAX i CAC40 straciły po 0,2 proc., a FTSE100 0,3 proc. Więcej tego samego widzieliśmy także na parkiecie w Warszawie. Tuż po otwarciu otwierała się nawet perspektywa na niewielkie wzrosty, potem WIG20 osuwał się stopniowo, by stracić 0,8 proc., mWIG40 spadł o 0,1 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,2 proc. Głównym winowajcą kolejnej utraconej sesji był Orlen, który zaliczył przecenę o 2,9 proc. po wywiadzie ministra Sasina, w którym zasugerował on, że cena z wezwania na Energę może zostać podwyższona. Ogólny ton wywiadu, sugerujący kolejne przejęcia dokonywane przez państwowych gigantów sprawił, że okupywali oni dół tabeli.

Nie wydaje się, żeby silne rewizje prognoz dla globalnej gospodarki, które niewątpliwie będą nadchodziły w kolejnych tygodniach, interesowały inwestorów na Wall Street. Po neutralnych otwarciach rozpoczął się tryumfalny pochód w górę, na nowe szczyty. S&P500 zyskało 0,7 proc., a NASDAQ 1,1 proc. Sytuacja jest dokładnie zbieżna z podejrzeniami, które formułowaliśmy we wcześniejszych komentarzach – epidemia wywołuje napływ kapitału do USA, narastające oczekiwania na obniżki stóp procentowych windują akcje na nowe szczyty, umacniający się przy okazji dolar (kurs EUR/USD krąży już wokół 1,09) będzie natomiast powodował stopniowo naszym zdaniem coraz większe różnice w zachowaniu się rynków w Ameryce i „reszcie świata”. W tym punkcie warto zaznaczyć, że historyczne rekordy zupełnie nie przeszkadzają rynkowi długu wyceniać niezerowego prawdopodobieństwa obniżki stóp już w marcu. Do końca grudnia rynek oczekuje już niemal dwóch, a scenariuszowi pozostania stóp na obecnym poziomie przypisane jest niewiele większe prawdopodobieństwo niż trzem cięciom. Nawet gdy w ubiegłym roku widzieliśmy ruchy o podobnej skali na rentownościach, towarzyszyły im dwie poważne korekty, w maju i sierpniu.

Wczorajsze, nie mające praktycznie żadnych podstaw wzrosty w USA, są głównym czynnikiem, z powodu którego wyraźnie rosną dziś rynki azjatyckie (przy zamkniętej giełdzie w Tokio). Proces stopniowego wygaszania obaw o koronowirusa w Chinach trwa, liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do zaledwie 43111 (o 6,3 proc.). Ofiar śmiertelnych jest już 1018, ale wciąż niemal wszystkie (974) w regionie Hubei. JP Morgan obniżył prognozę chińskiego wzrostu w tym kwartale do 1 proc., pierwsi analitycy mówią już o jego spadku poniżej zera. W najbliższych dniach należy spodziewać się pierwszych szacunków rzeczywistej aktywności po zakończeniu wydłużonych obchodów Nowego Roku, Reuters informował wczoraj, że w poniedziałek w otwartej fabryce Foxconn pojawiło się mniej niż 10 proc. pracowników.

Tymczasem wszystko wskazuje, że Europa podejmie dzisiaj próbę podążania za Stanami i Azją, notowania kontraktów futures sugerują, że z łatwością możemy zobaczyć procentowe zwyżki w pierwszej połowie dnia. Po godzinie 16 rozpocznie się przesłuchanie J.Powell’a przed Kongresem, które może uchylić rąbka tajemnicy na temat planów Fed.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 11 lutego 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
 • Ryvu Therapeutics dostanie 33 mln zł dofinansowania z NCBR na projekt onkologiczny

  Ryvu Therapeutics zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 "Szybka Ścieżka". Kwota dofinansowania wynosi 32,76 mln zł, a całkowita wartość projektu netto - 55,44 mln zł.

 • UOKiK w ciągu trzech lat znalazł 19 piramid finansowych

  W ciągu ostatnich trzech lat UOKiK wytypował – zgodnie z oficjalnymi komunikatami – 19 firm działających na zasadzie piramidy finansowej. W tym tygodniu postawił zarzuty nieuczciwych praktyk kolejnym trzem spółkom, których działalność opierała się na sprzedaży pakietów członkowskich i obiecywaniu korzyści w zamian za namawianie do zakupu kolejnych osób.

 • Glapiński: Inflacja obniży się do 2,5 proc. r/r w 2021 r., podwyżki stóp niepotrzebne

  Obecne przyspieszenie inflacji ma charakter przejściowy, powróci ona w pobliże środka celu (2,5 proc. r/r) Narodowego Banku Polskiego w przyszłym roku, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Podtrzymał jednocześnie swoją opinię, według której nie ma obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR