Warszawska Giełda Gamingowa. Do debiutu szykuje się 20 producentów gier wideo

Reprezentanci szeroko rozumianego sektora gamingowego szturmują warszawską giełdę. Z ustaleń StockWatch.pl wynika, że w kolejce po rozgłos, prestiż i oczywiście pieniądze ustawiło się co najmniej 20 producentów elektronicznej rozrywki.

gry. gaming, debiut, 1C Entertainment, Game Operators, Starward

Chętnych po pieniądze i giełdową sławę nie brakuje. Obecnie o planach debiuru na rynku głównym lub NewConnect mówi kilkanaście firm z sektora gamingowego. (Fot. gamescom/fb)

Producenci gier to nie tylko wizytówka polskiej gospodarki, ale także warszawskiej giełdy. Na modzie na ich akcje korzystają wszyscy. Inwestorzy liczą pokaźne zyski, studia mają finansowanie, a giełda ratuje statystyki. To właśnie dzięki spółkom gamingowym na rynku pierwotnym jeszcze coś się dzieje, a na NewConnect inwestorzy mają powód żeby sprawdzić notowania. Tylko w ciągu minionych dwóch lat na rynku głównym zadebiutowały cztery spółki gamingowe (z czego dwie przeszły z NC), a na alternatywnym parkiecie aż 10. Chętnych do upublicznienia przybywa w szybkim tempie. Według ustaleń StockWatch.pl, w kolejce jest przynajmniej 20 kolejnych firm.

Jednym z kandydatów na główny rynek GPW, o którym mówi się już od pewnego czasu, jest 1C Entertainment, firma kojarzona przede wszystkim z Cenegą, czyli jednym z największych i najstarszych polskich wydawców gier na PC-ty i konsole. W skład grupy oprócz Cenegi wchodzi także Muve, Qloc i 1C Online Games. Nikolay Baryshnikov, prezes zarządu 1C Entertainment liczy, że debiut na GPW nastąpi jeszcze w tym roku.

– Intencją zarządu jest przeprowadzenie IPO w drugiej połowie 2019 roku. Ofertą objęte będą wyłącznie akcje nowej emisji. O szczegółach będziemy mogli powiedzieć dopiero z chwilą zatwierdzenia i publikacji prospektu. Liczymy, że oferta publiczna akcji 1C Entertainment będzie największą na GPW z sektora gier w tym roku – poinformował StockWatch.pl Nikolay Baryshnikov, prezes zarządu 1C Entertainment.

Według ustaleń StockWatch.pl, na rynek główny GPW zmierza także Game Operators z grupy PlayWay. Spółka wydawnicza, która inwestuje, publikuje i promuje gry wideo złożyła właśnie prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Jej zespół deweloperski – Jutsu Games – odpowiedzialny był m.in. za sukces gry 911 Operator. Na tym etapie Game Operators nie zamierza jednak ujawniać więcej szczegółów dotyczących procesu.

O debiucie na głównym parkiecie w przyszłym roku myśli też Gaming Factory. Jak usłyszeliśmy od przedstawiciela spółki, prace nad prospektem emisyjnym powoli ruszają. Samo Gaming Factory nie produkuje gier, lecz (podobnie jak PlayWay) wspiera i finansuje kilkanaście zespołów deweloperskich.

Kolejnych 17 spółek, to kandydaci do wejścia na rynek NewConnect. Wśród nich nie brakuje firm z ciekawymi i głośnymi projektami. Jedną z nich jest Starward Industries, które pracuje nad grą fabularną opartą na jednej z najbardziej znanych i świetnie sprzedających się powieści autorstwa Stanisława Lema. Prezes Marek Markuszewski w rozmowie z redakcją StockWatch.pl powiedział, że wkrótce studio przekaże garść nowych informacji w kwestii debiutu.

– Temat debiutu jest jak najbardziej aktualny. Więcej szczegółów na ten temat podamy najprawdopodobniej we wrześniu – powiedział Marek Markuszewski, prezes Starward Industries.

Inną spółką z ciekawymi projektami jest Carbon Studio, deweloper gier i aplikacji w wirtualnej rzeczywistości (VR). Pod koniec maja studio uplasowało wszystkie akcje nowej emisji i pozyskało 2,7 mln zł. Błażej Szaflik, prezes Carbon Studio nastawia się na debiut na NC jeszcze w tym roku.

– Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania dokumentacji związanej z wprowadzeniem akcji na NewConnect. Jeszcze w tym miesiącu będziemy ubiegać się o wprowadzenie, a do końca roku chcemy zadebiutować na giełdzie. Oczywiście z dzisiejszej perspektywy trudno sprecyzować ile czasu zajmie proces – poinformował StockWatch.pl Błażej Szaflik, prezes Carbon Studio.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Blisko wejścia na giełdę jest też Klabater. Spółka niedawno uzyskała dostęp po ESPI. Michał Gembicki, CEO studia potwierdził, że Klabater jest w trakcie procesu wprowadzenia akcji na NewConnect. Dodał, że spółka złożyła już wszystkie dokumenty i czeka już tylko na decyzję giełdy.

Jeszcze w tym roku na małym parkiecie chce pojawić się Simfabric. Spółka zajmuje się produkcją gier na PC-ty, konsole, urządzenia mobilne, a oprócz tego zajmuje się portingiem oraz wydawaniem gier na konsole Nintendo Switch (do tej pory 9 tytułów), PS4, Xbox One.

Jej historia jest krótka, ale wyjątkowo ciekawa. Firma powstała w listopadzie 2016 roku po otrzymaniu głównej nagrody w konkursie na najlepszą aplikację kosmiczną, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Emilus IT Solutions Sp. o.o. (pierwotna nazwa spółki) szybko stał się dostawcą rozwiązań IT dla agencji. W 2017 roku w firmę zainwestował giełdowy PlayWay, który stał się inwestorem strategicznym. Na początku 2019 r. spółka przekształciła się w spółkę akcyjną, zmieniła nazwę i pozyskała 2 mln zł z emisji papierów serii A i B.

Simfabric w swoim portfolio ma takie tytuły jak Farm&Fix 2020, Flipper Mechanic, Moon Village, ElectriX czy P.U.G.S. Agents. W tym roku studio zamierza ogłosić jeszcze 4 nowe tytuły na PC i konsole, które aktualnie są w pre-produkcji. Oprócz tego spółka pracuje nad rozwojem technologii opartych o AR/VR, a także sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

– Jesteśmy już po fazie KDPW, które przyznało SimFabric status emitenta i zarejestrowało akcje serii A i B. Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowywania wniosku do GPW, który powinien zostać złożony na przełomie sierpnia i września z prawdopodobną datą debiutu na przełomie października-listopada – poinformował StockWatch.pl Emil Leszczyński, CTO SimFabric.

Leszczyński dodał, że przed debiutem spółka nie planuje emisji nowych akcji. Do obrotu trafi jedynie 6,25 mln akcji serii A i B.

Kolejną spółką, która już od dawna wymieniana jest w gronie kandydatów na NewConnect, jest Noobz from Poland. Jarosław Kotowski, prezes i główny akcjonariusz liczy, że temat debiutu uda się zamknąć jeszcze w tym roku. Producent gier przeprowadził kilka emisji akcji. W ubiegłym roku prywatni inwestorzy objęli papiery za ponad 1,5 mln zł.

– Plany wejścia na NC są aktualne. Obecnie mamy ukończony dokument informacyjny, który będzie niebawem składany na giełdę. Mamy nadzieję, iż uda nam się zadebiutować do końca 2019 r. – powiedział Jarosław Kotowski.

Jesienią br. Noobz from Poland chce wydać grę Total Tank Simulator, a w przeciągu roku przynajmniej jeden DLC. Kolejna duża produkcja PC – znacznie większa od Total Tank – ma rozpocząć się w połowie przyszłego roku.

Listę kandydatów do tegorocznego debiutu zamyka Sonka. Prezes Rafał Sankowski jeszcze na początku lipca zadeklarował wejście na małą giełdę w drugiej połowie br. Sonka to twórca i wydawca gier na Nintendo Switch. Studio zrealizowało dotąd 8 produkcji, w tym m.in. The Way Remastered, VSR: Void Space Racing i 911 Operator. Sonka chwali się też pierwszym miejscem w 2018 r. gry Astro Bears Party w kategorii Best Sellers na Nintendo eShop. Jak podkreśla, to pierwszy taki przypadek wśród polskich producentów gier. Strategicznym partnerem firmy jest PlayWay, który posiada ponad 42 proc. akcji.

– Gry na Nintendo Switch to jeden z najszybciej rosnących segmentów rynku gamingowego, liczymy na to, że podobnie myślą nasi inwestorzy. Dlatego wiążemy duże nadzieje z jesiennym debiutem na NewConnect – powiedział Rafał Sankowski, prezes Sonki.

W przyszłym roku spółki gamingowe też będą rządzić na rynku pierwotnym. Debiut na I połowę 2020 r. planuje Kool2Play. Aktualnie studio pracuje nad grą Uragun (tactical top down shooter), której promocja ruszy na początku października, a launch na przełomie I i II kwartału 2020 r. Kolejnym projektem jest gra City of Minds, której premiera szykowana jest na przełom 2020/2021. Dotychczas Kool2Play stworzyło 8 mniejszych tytułów. Jak zaznacza Marcin Marzęcki, prezes i współzałożyciel, mocnym punktem firmy jest międzynarodowe doświadczenie w promocji gier.

– Na tle innych debiutujących spółek wyróżniamy się tym, że w naszej grupie kapitałowej znajduje się Kool Things, agencja specjalizująca się w promocji gier na całym świecie. Mamy wiec potężny background marketingowy i czujemy rolę marketingu w procesie wydawania gier – zaznaczył Marcin Marzęcki, prezes i współzałożyciel Kool2Play.

W marcu 2020 r. na NewConnect chce wejść Play2Chill (d. Warsaw Games). Producent gier na platformy mobilne i PC jest na etapie przekształcenia w spółkę akcyjną. Pierwszy tytuł Dream Alone zadebiutował w 2018 na PC i był portowany na Switch. Obecnie studio pracuje nad kilkoma projektami, m.in. Counter Terrorist Agency oraz Motor Mechanic. Spółka przy realizacji gier współpracuje z grupą PlayWay, która jest jej wiodącym akcjonariuszem.

Na początku roku luźno o planach wejścia na alternatywny parkiet wspomniało poznańskie Atomic Jelly. Studio zebrało wówczas 2,44 mln zł na platformie crowdfundingowej. W ciągu trzech lat od powstania Atomic Jelly wydało Project Remedium oraz 303 Squadron: Battle of Britain, z których przychody przekroczyły milion złotych. W tym roku studio pracuje nad kolejną grą: Dangerous Paths, której premiera planowana jest na 2020 r.

Spośród spółek, w których udziały ma PlayWay, opcję debiutu rozważa Polyslash. Dawid Ciślak potwierdził, że w tej kwestii trwają obecnie wewnętrzne rozmowy.

– Po udanej premierze wysoko ocenianej gry We. The Revolution zdecydowaliśmy, że chcemy przejść do kolejnego etapu rozwoju i rozpocząć produkcję 2-3 gier jednocześnie. Choć będzie to wymagało początkowo inwestycji w rozwój, to w przyszłości chcemy dzięki temu uzyskać stały komfort finansowy i wzmocnić nasz wizerunek ambitnego dewelopera, który wypracowaliśmy premierą We. The Revolution. W kwestii naszej obecności na NC trwają obecnie wewnętrzne rozmowy – poinformował StockWatch.pl Dawid Ciślak ze studia Polyslash.

Z kolei Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay w rozmowie z redakcją StockWatch.pl wspomniał także o możliwym debiucie Madmind Studio. O spółce głośno zrobiło się w ubiegłym roku za sprawą gry Agony, która w pierwszej wersji okazała się klapą. Dopiero poprawki i nowa nieocenzurowana wersja gry poprawiła znacząco odbiór tytułu i oceny graczy. Zdaniem Kostowskiego wejście na NewConnect możliwe jest w perspektywie 12 miesięcy.

Kurs na NewConnect trzyma Red Dev Studio, spółka portfelowa Gaming Factory. Istniejący od 2016 r. producent gier z Olsztyna jeszcze wiosną złożył dokument informacyjny do GPW, ale od tego czasu nie informował o postępach. Red Dev Studio w swoim portfolio posiada sześć gier, z czego trzy znajdują się w fazie produkcji. Najważniejszym projektem jest gra Zone: Anomaly.

Ze stajni Gaming Factory do debiutu na NewConnect w 2020 r. szykują się jeszcze dwie firmy: Drageus Games Factory i Punch Punk Games. Pierwsza z nich to producent i wydawca gier na Nintendo Switch. Jej udziałowcami są giełdowe PlayWay i Qubic Games. Jak usłyszeliśmy od przedstawiciela Gaming Factory, prace nad dokumentem informacyjnym Drageus GF są już na ukończeniu. Z kolei Punch Punk Games to producent Apocalipsis: Harry at the End of the World. Obecnie studio przy współpracy z Klabaterem realizuje dwa projekty: This is Zodiak Speaking i jeszcze nieogłoszoną produkcję z gatunku top down stealth-shooter.

W temacie debiutu wymieniane są jeszcze takie studia jak Simteract, Hydra Games czy Nano Games. Pierwsza z nich to producent systemów graficznych i symulatorów. Marcin Jaśkiewicz, CEO przyznał, że Simteract myśli o debiucie giełdowym w kontekście przyszłego roku. Z kolei Hydra Games to firma z portfela RLTY Investments. Tu również jedną z rozważanych opcji rozwoju jest wejście na NewConnect. Zarząd na początku przyszłego roku – zaraz po premierze gry Bad Trip – podejmie decyzję w kwestii ew. wprowadzenia spółki na giełdę. Z planem debiutu nosi się także Nano Games, producent gier symulacyjnych i technologii symulacji VR. Debiut ma poprzedzić emisja akcji na finansowanie budowy centrum badawczo-rozwojowego, rozwój linii gamingowej i tworzenie nowych marek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o 1CEntertainment, AtomicJelly, CARBONSTU, DrageusGames, GameOperators, GamingFactory, HYDRAGAMES, klabater, Kool2Play, Madmind, NanoGames, NoobzfromPoland, Play2Chill, playway, Polyslash, PunchPunk, RedDev, Simfabric, simteract, Sonka, Starward)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR