We wtorek złoty pozostanie stabilny, wyjątkiem może być GBP/PLN

We wtorek złoty powinien pozostać względnie stabilny względem euro i dolara, poruszając się w ślad za zmieniającymi się nastrojami na rynkach globalnych i wahaniami EUR/USD. Dużo więcej powinno się dziać na GBP/PLN, gdzie wciąż nierozstrzygnięta kwestia Brexitu rozgrzewa emocje.

W poniedziałek kurs GBP/PLN spadł aż o 4,1 gr, przejściowo schodząc nawet do 4,7247 zł, czyli najniższego poziomu od końca sierpnia.

O godzinie 08:33 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,2940 zł, pozostając na poziomach z wczorajszego zamknięcia. W tym czasie notowania USD/PLN cofnęły się o 0,8 gr do 3,7750 zł, po tym jak w poniedziałek dolar wykonał zwrot z poziomu 3,75 zł, naśladującym analogiczny zwrot EUR/USD z poziomów powyżej 1,14 dolara. Kurs GBP/PLN spadał o 0,5 gr do 4,7470 zł, po tym jak wczoraj na koniec dnia funt zaliczył spadek aż o 4,1 gr, przejściowo schodząc nawet do 4,7247 zł (najniższy poziom od końca sierpnia).

Złoty w relacji do euro i dolara od wielu miesięcy pozostaje zakładnikiem zmieniających się nastrojów na rynkach globalnych i wahań EUR/USD, jednocześnie ignorując większość sygnałów płynących z rodzimej gospodarki. We wtorek ten stan rzeczy się nie zmieni. To oznacza, że z punktu widzenia kształtowania się kursu polskiej waluty głównym wydarzeniem dnia będzie popołudniowa publikacja danych o inflacji producenckiej w USA. Raport zostanie opublikowany o godzinie 14:30. Oczekuje się, że inflacja PPI wyhamuje w listopadzie do 2,5 proc. z 2,9 proc. r/r miesiąc wcześniej, a inflacja bazowa PPI wyhamuje do 2,5 proc. z 2,6 proc. Większy spadek inflacji, co jest prawdopodobnym scenariuszem, wprawdzie nie wpłynie na zmianę oczekiwań co do wyników grudniowego posiedzenia Fed (oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych), ale zmniejszy oczekiwania co do skali zaostrzenia polityki monetarnej w 2019 roku. To byłoby jednoznaczne z osłabieniem dolara. Także w relacji do złotego. Stąd też na koniec dnia amerykańska waluta może wrócić w okolice testowanego wczoraj poziomu 3,75 zł.

We wtorek znacznie ciekawiej powinno być na GBP/PLN, gdzie wciąż emocje rozgrzewać będzie nie tylko nierozstrzygnięta kwestia Brexitu (zaplanowane na dziś głosowanie w brytyjskim parlamencie ws. umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskie zostało odwołane, ale odbędzie się debata o odwołanym głosowaniu), ale również dane z brytyjskiego rynku pracy (bezrobocie, zatrudnienie, płace).

Na gruncie analizy sytuacji na wykresie GBP/PLN, wczorajszy mocny spadek funta, otworzył tej parze drogę w kierunku sierpniowego dołka, czyli w okolice 4,70 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
 • Ryvu Therapeutics dostanie 33 mln zł dofinansowania z NCBR na projekt onkologiczny

  Ryvu Therapeutics zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 "Szybka Ścieżka". Kwota dofinansowania wynosi 32,76 mln zł, a całkowita wartość projektu netto - 55,44 mln zł.

 • UOKiK w ciągu trzech lat znalazł 19 piramid finansowych

  W ciągu ostatnich trzech lat UOKiK wytypował – zgodnie z oficjalnymi komunikatami – 19 firm działających na zasadzie piramidy finansowej. W tym tygodniu postawił zarzuty nieuczciwych praktyk kolejnym trzem spółkom, których działalność opierała się na sprzedaży pakietów członkowskich i obiecywaniu korzyści w zamian za namawianie do zakupu kolejnych osób.

 • Glapiński: Inflacja obniży się do 2,5 proc. r/r w 2021 r., podwyżki stóp niepotrzebne

  Obecne przyspieszenie inflacji ma charakter przejściowy, powróci ona w pobliże środka celu (2,5 proc. r/r) Narodowego Banku Polskiego w przyszłym roku, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Podtrzymał jednocześnie swoją opinię, według której nie ma obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR