StockWatch.pl

We wtorek złoty pozostanie stabilny, wyjątkiem może być GBP/PLN

We wtorek złoty powinien pozostać względnie stabilny względem euro i dolara, poruszając się w ślad za zmieniającymi się nastrojami na rynkach globalnych i wahaniami EUR/USD. Dużo więcej powinno się dziać na GBP/PLN, gdzie wciąż nierozstrzygnięta kwestia Brexitu rozgrzewa emocje.

W poniedziałek kurs GBP/PLN spadł aż o 4,1 gr, przejściowo schodząc nawet do 4,7247 zł, czyli najniższego poziomu od końca sierpnia.

O godzinie 08:33 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,2940 zł, pozostając na poziomach z wczorajszego zamknięcia. W tym czasie notowania USD/PLN cofnęły się o 0,8 gr do 3,7750 zł, po tym jak w poniedziałek dolar wykonał zwrot z poziomu 3,75 zł, naśladującym analogiczny zwrot EUR/USD z poziomów powyżej 1,14 dolara. Kurs GBP/PLN spadał o 0,5 gr do 4,7470 zł, po tym jak wczoraj na koniec dnia funt zaliczył spadek aż o 4,1 gr, przejściowo schodząc nawet do 4,7247 zł (najniższy poziom od końca sierpnia).

Złoty w relacji do euro i dolara od wielu miesięcy pozostaje zakładnikiem zmieniających się nastrojów na rynkach globalnych i wahań EUR/USD, jednocześnie ignorując większość sygnałów płynących z rodzimej gospodarki. We wtorek ten stan rzeczy się nie zmieni. To oznacza, że z punktu widzenia kształtowania się kursu polskiej waluty głównym wydarzeniem dnia będzie popołudniowa publikacja danych o inflacji producenckiej w USA. Raport zostanie opublikowany o godzinie 14:30. Oczekuje się, że inflacja PPI wyhamuje w listopadzie do 2,5 proc. z 2,9 proc. r/r miesiąc wcześniej, a inflacja bazowa PPI wyhamuje do 2,5 proc. z 2,6 proc. Większy spadek inflacji, co jest prawdopodobnym scenariuszem, wprawdzie nie wpłynie na zmianę oczekiwań co do wyników grudniowego posiedzenia Fed (oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych), ale zmniejszy oczekiwania co do skali zaostrzenia polityki monetarnej w 2019 roku. To byłoby jednoznaczne z osłabieniem dolara. Także w relacji do złotego. Stąd też na koniec dnia amerykańska waluta może wrócić w okolice testowanego wczoraj poziomu 3,75 zł.

We wtorek znacznie ciekawiej powinno być na GBP/PLN, gdzie wciąż emocje rozgrzewać będzie nie tylko nierozstrzygnięta kwestia Brexitu (zaplanowane na dziś głosowanie w brytyjskim parlamencie ws. umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskie zostało odwołane, ale odbędzie się debata o odwołanym głosowaniu), ale również dane z brytyjskiego rynku pracy (bezrobocie, zatrudnienie, płace).

Na gruncie analizy sytuacji na wykresie GBP/PLN, wczorajszy mocny spadek funta, otworzył tej parze drogę w kierunku sierpniowego dołka, czyli w okolice 4,70 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR