X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Według wstępnych wyników CCC miało 202 mln zł zysku netto w II kw. 2018 r.

Opublikowano: 2018-08-10 13:03:21

Omawiane walory:

CCC opublikowała wstępne wyniki za II kw. 2018 r., według których grupa powiększyła sprzedaż, marżę i wypracowała 202 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu do 146 mln zł rok wcześniej. Zwyżka wyniku jest jednak efektem ujęcia zdarzenia jednorazowego w postaci zysku na okazyjnym nabyciu Vogele w kwocie 70 mln zł. 

Fot. spółka

Przychody skonsolidowane CCC wyniosły w II kw. 1,33 mld zł i były o 18,3 proc. wyższe r/r. Jeszcze większa dynamiką chwali się segment e-commerce gdzie obroty wzrosły o 56 proc. r/r. Wzrosty sprzedaży w sklepach stacjonarnych (12,5 proc.) to efekt przejęcia szwajcarskiej Vogele i rozbudowy własnej sieci sprzedaży. Powierzchnia handlowa grupy wzrosła z 488 tys. mkw. na koniec II kw. 2017 r. do obecnych 573 tys. mkw, czyli o 17 proc. (z Vogele do 660 tys. mkw. +35 proc.). Marża brutto na sprzedaży zwiększyła się do 53,8 proc. z raportowanych przed rokiem 52,2 proc.

– Marża brutto wzrosła na poziomie skonsolidowanym o 1,6 pkt proc. do poziomu 53,8 proc., przede wszystkim dzięki zwiększeniu rentowności tradycyjnego biznesu offline (wzrost marży o 2,7 pkt proc.) Było to możliwe za sprawą zmiany polityki wyprzedażowej – mniej przecen niż w 2017 – a także korzystnej sytuacji na rynku walutowym, która przekłada się na niższe koszty zakupu części kolekcji zamawianej za granicą – czytamy w komunikacie.

>> Ponad 60 proc. zysku w 1,5 roku – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Wynik operacyjny zamknął się kwotą 243 mln zł, w porównaniu do 180 mln zł przed rokiem, ale trzeba dodać, że dane nie są porównywalne wprost. Od stycznia tego roku spółka wdrożyła MSSF 16, który istotnie zmienia prezentację umów leasingowych.

– Do tej pory koszty najmu traktowane były jako leasing operacyjny i pokazywane liniowo w trakcie czasu trwania. W nowym standardzie wszystkie umowy traktowane są jako leasing finansowy. W związku z tym spółka rozpoznaje aktywo leasingowe – prawo do użytkowania, które jest amortyzowane i oddaje część kapitałową raty. Z drugiej strony, w pasywach pojawia się zobowiązanie leasingowe, które wpływa na rachunek wyników w linii finansowej i reprezentuje część odsetkową. CCC poinformowała, że EBIT według starego standardu wyniósłby 238 mln zł – wyjaśnia Paweł Bieniek, analityk portalu StockWatch.pl

W związku ze zmianą standardu i amortyzacją prawa do użytkowania EBITDA okresów także nie jest wprost porównywalna. EBITDA według starej polityki rachunkowości wyniosłaby 269 mln zł i byłaby wyższa o 67 mln zł r/r. Trzeba jednak dodać, że zwyżka wyniku jest efektem ujęcia zdarzenia jednorazowego w postaci zysku na okazyjnym nabyciu Vogele w kwocie 70 mln zł. Dodatkowo na wyniki wpłynęła negatywnie wycena programu motywacyjnego (9,5 mln zł).

Zysk netto w II kw. zamknął się kwotą 211 mln zł (243 mln zł według starej polityki rachunkowości) wobec 151 mln zł przed rokiem, a zwyżka wyniku ma podobne podłoże jak wzrost EBITDA.

Grupa CCC jest liderem polskiego rynku sprzedaży detalicznej obuwia i jednym z największych jego producentów w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2004 roku.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o ccc)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku