Widmo bessy dyktuje nowy porządek na światowych rynkach

W końcówce ubiegłego roku bessa mocno namieszała w portfelach inwestorów. Według raportu Zenit Management Quarterly, największe straty ponieśli posiadacze kryptowalut, akcji i towarów. Na wartości zyskały za to aktywa powszechnie uznawane za tzw. bezpieczne przystanie, czyli złoto, srebro, amerykańskie obligacje rządowe oraz dolar.

(Fot. Pexels)

Do niedawna bezpieczny – wśród dość niespokojnych rynków światowych – wydawał się rynek akcji w Stanach Zjednoczonych. To już jednak wspomnienie. W IV kwartale indeks S&P 500 stracił prawie 15 proc., kończąc cały rok na kilkuprocentowym minusie – wynika z danych zawartych w raporcie.

Solidne, dwucyfrowe spadki objęły cały amerykański rynek akcji, bez względu na rodzaj spółek. Zjawisko to obrazowało zachowanie indeksów szerszego rynku niż S&P 500. Russell 2000 stracił w ostatnim kwartale 2018 roku przeszło 21 proc., a indeks opisujący całe uniwersum akcji amerykańskich – Dow Jones U.S. Total Stock Market Index – ponad 15 proc. Szczególnie dotkliwe spadki dotknęły małe i średnie firmy – Dow Jones U.S. Micro-Cap Total Stock Market Index stracił prawie 1/4 wartości.

– Rynek amerykański zdaje się wchodzić w fazę spadkową. Zmienność wyraźnie się zwiększyła. Argumenty o wciąż ponadprzeciętnym wzroście gospodarczym przestają wystarczać. W rozejm w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej mało kto wierzy, traktując je jedynie jako stan przejściowy. Media epatują w nagłówkach złowieszczymi doniesieniami, że kolejne indeksy akcji, przekraczając barierę 20-proc. spadków, pogrążają się w bessie. Sygnały wysyłane przez Fed, że w 2019 roku czeka nas jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych, zamiast oczekiwanych dwóch, inwestorzy interpretują negatywnie. Panują marne nastroje – wskazał Marcin Kuchciak, wiceprezes zarządu Zenit Management, główny autor raportu.

Stan na 28 grudnia 2018 r.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rozwinięte rynki akcji (indeks MSCI World) zakończyły IV kwartał 2018 ponad 14-proc. spadkiem. Przecena okazała się silniejsza niż w wypadku rynków wschodzących (MSCI Emerging Markets stracił ok. 8 proc.), czy peryferyjnych (MSCI Frontier Markets zniżkował o niespełna 5 proc.). Ceny polskich akcji mierzone w dolarze amerykańskim (MSCI Poland) spadły o 3,2 proc.

Dług wysokiej jakości górą

Również rynek długu nie dostarczył inwestorom powodów do dużego zadowolenia. Nieznaczne zyski zapewniły obligacje skarbowe. Widać wyraźnie odpływ kapitału z obligacji niskiej jakości na rzecz tych o wysokiej jakości. Polski indeks TBSP zakończył rok symbolicznym zyskiem, na który istotny wpływ miały różnice kursowe dolara wobec złotego.

– Na początku grudnia doszło do tymczasowego odwrócenia krzywej dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych (chodzi o 3-letnie i 5-letnie obligacje). Rentowności długu o dłuższym terminie zapadalności okazały się niższe niż tych o krótszym terminie. Nie jest to normalna sytuacja, wskazuje raczej na deficyt zaufania pożyczkodawców. Ostatnio tego typu zjawisko wystąpiło w 2007 roku. Rok później doszło do spektakularnej bessy. Co ważniejsze inwersja krzywej jest bardzo wiarygodnym wskaźnikiem. Za każdym razem, kiedy do niej dochodziło, rynki czekały poważne kłopoty. Wiarygodnym potwierdzeniem tego zagrożenia będzie klasyczna inwersja amerykańskich obligacji 10-letnich i 2-letnich o trwałym charakterze – ocenia Marcin Kuchciak.

Źródło: BofAML. Stan na 28 grudnia 2018 r.

Rok silnego dolara za nami

Większość walut z czołowej dwudziestki rankingu Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) osłabiała się wobec dolara amerykańskiego. Z kluczowych walut typu fiat umacnianiu się dolara oparł się jedynie jen, który zyskał 3 proc. w IV kwartale 2018 roku.

Nieco większe zyski na pozycjach walutowych wobec dolara osiągnęli inwestorzy posiadający lirę turecką (prawie 13 proc.) i reala brazylijskiego (około 4 proc.). W obu wypadkach zyski z ostatniego kwartału miały jedynie charakter korekcyjny, gdyż obie waluty straciły w 2018 roku wobec dolara odpowiednio: 39 proc. i 17 proc.

– 2018 rok stał pod znakiem silnego dolara. Zapoczątkowany cykl podwyżek procentowych za Oceanem w obliczu wyczekującego stanowiska pozostałych wiodących banków centralnych doprowadził do napływu kapitału na rynek amerykański. Sile dolara sprzyjały ponadto wyższe niż w Eurolandzie czy Japonii oczekiwania, co do skali wzrostu gospodarczego, a wysiłki administracji Donalda Trumpa, mające na celu redukcję deficytu w obrotach handlowych, również nie pozostały bez echa – ocenił Marcin Kuchciak.

Kursy krzyżowe wszystkich walut wobec USD. Wartość ujemna oznacza osłabianie się USD, zaś wartość dodatnia oznacza umacnianie się USD.

Na rynku towarowym kakao hitem inwestycyjnym

W obliczu obaw o kondycję światowej gospodarki i wycen głównych aktywów inwestorzy skierowali kapitał również na rynki kruszców. Złoto zyskało w IV kwartale ponad 7 proc., a srebro niemal 5 proc. Cały rok obydwa szlachetne metale zakończyły na minusie – złoto straciło 2 proc., a srebro 10 proc.

– Na rynku metali szlachetnych interesująco wygląda sytuacja na palladzie. W IV kwartale 2018 roku jego cena po raz pierwszy przewyższyła, wprawdzie jak na razie tymczasowo, cenę złota. Pallad zyskał w IV kwartale 10 proc., kończąc cały 2018 rok, jako jedyny z kruszców zyskiem w wysokości 11,5 proc. – komentuje Kuchciak.

Źródło: S&P, Comex, Nymex. Stan na 28 grudnia 2018 r.

Jak wynika z raportu, indeks DJ Commodity, ilustrujący zachowanie się rynków towarowych, zniżkował 7,5 proc. w IV kwartale 2018 rok. Poza wspomnianymi kruszcami najlepiej sobie radziły soft commodities z kakao na czele, którego cena wzrosła o ponad 17 proc. Na przeciwnym biegunie znalazła się ropa naftowa, której wycena rynkowa zniżkowała o przeszło 35 proc. Dwucyfrowe straty poniosły także aluminium i nikiel.

Spadające krypto(noże)

Najgorsza koniunktura panowała w IV kwartale na rynku kryptowalutowym. Zenit CryptoIndex, opisujący koniunkturę w zakresie wiodących ośmiu kryptowalut o najdłuższym stażu notowań, stracił prawie 44 proc., kończąc cały rok zniżką przewyższającą 80 proc. Ceny wielu kryptowalut spadły o ponad połowę w ostatnim kwartale – przykładem mogą być neo (-58,6 proc.), monero (-57,5 proc.), czy ethereum classic (-53,1 proc.).

Źródło: coinmarketcap.com. Stan na 28 grudnia 2018 r.

Pełną wersję raportu Zenit Management Quarterly znajdziesz TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
 • Ryvu Therapeutics dostanie 33 mln zł dofinansowania z NCBR na projekt onkologiczny

  Ryvu Therapeutics zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 "Szybka Ścieżka". Kwota dofinansowania wynosi 32,76 mln zł, a całkowita wartość projektu netto - 55,44 mln zł.

 • UOKiK w ciągu trzech lat znalazł 19 piramid finansowych

  W ciągu ostatnich trzech lat UOKiK wytypował – zgodnie z oficjalnymi komunikatami – 19 firm działających na zasadzie piramidy finansowej. W tym tygodniu postawił zarzuty nieuczciwych praktyk kolejnym trzem spółkom, których działalność opierała się na sprzedaży pakietów członkowskich i obiecywaniu korzyści w zamian za namawianie do zakupu kolejnych osób.

 • Glapiński: Inflacja obniży się do 2,5 proc. r/r w 2021 r., podwyżki stóp niepotrzebne

  Obecne przyspieszenie inflacji ma charakter przejściowy, powróci ona w pobliże środka celu (2,5 proc. r/r) Narodowego Banku Polskiego w przyszłym roku, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Podtrzymał jednocześnie swoją opinię, według której nie ma obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR