StockWatch.pl

WIG20 broni ważnej zdobyczy. Quercus, Altus i Skarbiec pod presją planów KNF

Powrót kursu WIG20 do 2.200 pkt. to pierwszy poważny test dla kupujących na warszawskiej giełdzie. GPW nie jest jednak wyjątkiem, bo główne europejskie parkiety od rana zmagają się z przybierającą na sile przeceną.

WIG20 cofa się o 0,6 proc. i balansuje na 2.200 pkt., czyli przebitym wczoraj oporze, który obecnie pełni funkcję wsparcia. Po wczorajszej sesji wskaźnik RSI sygnalizował mocne wykupienie rynku. Należy podkreślić, że od początku roku WIG20 urósł o blisko 13 proc., bez głębszej korekty. Analitycy zgodnie powtarzają, że kilkuprocentowa korekta wzmocni trend oraz schłodzi mocno rozgrzany indeks.

Giełdowe misie także od rana świecą na czerwono. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 tracą ponad 0,4 proc. Notowania mid-capsów utrzymują się wciąż kilkanaście punktów powyżej okrągłego wsparcia na 4.800 pkt. Z kolei maluchy próbują utrzymać równowagę na poziomie 15.500 pkt. Zakończenie notowań powyżej wspominanego punktu będzie świadczyło o sile popytu.

W Europie giełdy toną w odcieniach czerwieni. Najsilniejszą przecenę zalicza paryski CAC 40 (-0,9 proc.) oraz frankfurcki DAX (-0,6 proc.).

Na rynku walutowym polski złoty szykuje się na ważne dane. O 14:00 GUS opublikuje informacje na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Rynek oczekuje większej produkcji o 7,8 proc. r/r oraz wzrostu sprzedaży detalicznej na poziomie 7,6 proc. r/r. Dodatkowo poznamy inflację PPI, która według oczekiwań powinna wynieść 3,7 proc. r/r.

Gorącym tematem czwartkowej sesji są propozycje KNF dotyczące zmian maksymalnych opłat w funduszach inwestycyjnych. Komisja chce ograniczyć poziom rocznej opłaty za zarządzanie portfelem do 2 proc. wartości aktywów. Z kolei opłata dystrybucyjna ma zostać zmniejszona do 5 proc. Pomysł nadzoru nie spodobał się akcjonariuszom giełdowych funduszy inwestycyjnych. Akcje Altus TFI tracą 3,7 proc., Quercus TFI -4,6 proc., a Skarbiec Holdingu spadają o 4 proc.

– Wstępna propozycja KNF jest pewnym zaskoczeniem, choć urząd sygnalizował chęć zmian w obszarze opłat. Ustalenie niższych opłat maksymalnych dla bardziej agresywnych funduszy może w dłuższym terminie zwiększyć ich atrakcyjność i zwiększyć znaczenie stopy zwrotu zarówno dla klienta, jak i wyników TFI. – komentuje Sobiesław Kozłowski, DM Raiffeisen.

Wystartował konkurs inwestycyjny !! Graj na CFD na akcje i indeksy i wygraj MILION w zarządzanie – Dołącz >>>

Wśród warszawskich blue chipów jako nieliczne na zielono świecą się akcje Lotosu (+2,4 proc.) oraz PKN Orlen (+1 proc.). Wczorajsze wypowiedzi Henryka Kowalczyka, dotyczących możliwości połączenia dwóch spółek, uruchomiły kilkuprocentowy rajd na walorach paliwowych gigantów. W opinii analityków, euforyczne zachowanie inwestorów było czysto spekulacyjne. Dziś jednak mister energii Krzysztof Tchórzewski studzi emocje i informuje, że rząd nie podjął żadnych działań w celu połączenia Orlenu z Lotosem.

Na szerokim rynku – przy dużych obrotach – drożeją o ponad 3,8 proc. akcje Asseco South Eastern. Dostawca oprogramowania IT zaprezentował bardzo dobre wyniki za ostatni kwartał 2016 roku. Zysk netto podskoczył o 82 proc. r/r do 20,2 mln zł i przebił rynkowy konsensus o 60 proc. Duża dynamika także utrzymała się w zysku operacyjnym, który okazał się lepszy od prognoz o 1/3 proc. i wyniósł 20,3 mln zł. W opinii analityków, za świetnymi wynikami stoi obszar bankowości. W minionym roku spółka wdrożyła zdalny podpis elektryczny w jednym z chorwackich banków oraz elektroniczny oddział UniCredit w Serbii. Dodatkowo spółka zarekomendowała wypłatę dywidendy z zysku z minionego roku – o 5 groszy większą r/r – w wysokości 0,47 zł za akcję.

O blisko 1 proc. rosną akcje Netii. Spółka sprawiła niespodziankę. W IV kwartale minionego roku zysk netto wyniósł 2,4 mln zł, wobec oczekiwanej straty rzędu 4,1 mln zł. Przychody (371,70 mln zł) oraz zysk EBITDA (101,60 mln zł) okazały się zgodne z prognozami analityków.

Po czerwonej stronie są tracące blisko 1,2 proc. akcje Echo Investment. Analitycy DM PKO BP w najnowszej rekomendacji obniżyli zalecenie z trzymaj do sprzedaj, z ceną docelową 5,91 zł. Potencjał spadkowy względem czwartkowego zamknięcia wynosi ponad 3 proc.

Od rana z niewielką przeceną zmagają się akcje Agory. Spółka zaprezentowała – w opinii ekspertów – przeciętne wyniki finansowe za IV kwartał 2016 roku. Zysk netto grupy spadł do 10,20 mln zł i był o 24 proc. poniżej prognoz analityków. Z kolei EBITDA przewyższyła konsensus o 13 proc. i wyniosła 49,10 mln zł. Słaby wynik zysku netto jest powodem 7,10 mln zł kosztów finansowych związanych z aktualizacją wyceny zobowiązań z tytułu opcji put. Pozytywny sentyment poprawia jedynie wygenerowane 231 mln zł wolnych przepływów pieniężnych, które mogą być wykorzystane do wypłacenia wyższej dywidendy.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:45. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, ALTUSTFI, ASSECOSEE, echo, Lotos, netia, PKNORELN, quercus, skarbiec, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR