WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

Omawiane walory: , , , ,

Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

jsw, dino polska, lpp, baholding, vivid games, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze dwie godziny wtorkowego handlu na giełdzie w Warszawie, upłynęło pod znakiem realizacji zysków na blue chipach i ograniczonych wahań indeksów spółek małych i średnich. 

O godzinie 11:15 indeks WIG20, który poprzednie trzy sesje zakończył wzrostami, odrabiając prawie całość start z pierwszych dni stycznia, spadał o 0,4 proc. do 2.185 pkt. Reprezentujący szeroki rynek WIG cofał się o 0,25 proc. do 59.128 pkt. Indeks sWIG80 rósł o 0,13 proc. do 12.447 pkt., starając się wcześniej przebić ponad wyznaczone wczoraj 1,5-roczne maksimum. mWIG40 pozostawał blisko półrocznych maksimów, testując poziom 4.063 pkt. (-0,16 proc.).

Z podobnie niejednoznacznymi nastrojami mieliśmy do czynienia na większości europejskich parkietów, co można potraktować jako pojawienie się lekkiego strachu przed realizacją zysków na Wall Street, po tym jak w poniedziałek tamtejsze indeksy wyznaczyły nowe historyczne rekordy.

Na głębszą korektę jednak chyba przyjdzie inwestorom jeszcze trochę zaczekać. Zbliżające się dużymi krokami podpisanie przez USA i Chiny umowy handlowej, podobnie jak usunięcie Chin przez amerykańskie władze z listy krajów podejrzewanych o manipulowanie kursem walutowym, czy deeskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie, to czynniki pozytywne dla rynków akcji. Takim popytowym impulsem może też być startujący dziś sezon wyników na Wall Street. Otworzą go banki Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo, a w środę i czwartek raporty opublikują kolejne duże amerykańskie banki. To sytuacja o tyle korzystna dla giełd, że w przypadku banków prognozowany jest dwucyfrowy wzrost zysków netto w ostatnim kwartale 2019 roku.

Mając powyższe na uwadze i spodziewając się pozytywnych niespodzianek ze strony amerykańskich banków, które jeszcze przed sesją na Wall Street opublikują raporty kwartalne, nie jest wykluczone, że wszystkie warszawskie indeksy będą kończyć dzisiejszą sesję po zielonej stronie.

Przed południem w indeksie WIG20 najmocniej wyróżniały się akcje JSW. Akcje węglowej spółki drożały o 4,7 proc. do 23,76 zł, praktycznie odrabiając ubiegłotygodniowe straty wywołane informacją, że spółka sięgnęła po 700 mln zł zgromadzonych w funduszu stabilizacyjnym na gorsze czasy.

Liderami spadków wśród blue chipów są natomiast akcje LPP i Dino Polska. Te ostatnie tanieją o 2,25 proc. do 156,10 zł, korygując trzydniowy rajd, który wczoraj zakończył się wzrostem o 6,1 proc. i wyznaczeniem nowego historycznego rekordu na poziomie 161,80 zł.

Kurs LPP spada natomiast o 2,5 proc. do 8.540 zł, atakując dolne ograniczenie dwumiesięcznej konsolidacji. Ewentualne zamknięcie dnia poniżej 8.500 zł, byłoby na gruncie analizy technicznej sygnałem sprzedaży, który otworzy stronie podażowej drogę do 8.100 zł. Patrząc na niedawne zachowanie spółki CCC, ryzyko realizacji takiego scenariusza jest spore.

Czarną gwiazdą wtorkowej sesji jest British Automotive Holding, którego kurs spada o 11,7 proc. do 0,998 zł, przejściowo schodząc już do 0,93 zł. Ta gwałtowna przecena jest reakcją na informację, że spółka „otrzymała od Jaguar Land Rover informację (…) potwierdzającą termin zakończenia współpracy w ramach umowy importerskiej w dniu 31 lipca 2020 roku”.

Jedną z gwiazd jest natomiast Vivid Games. Gamingowa spółka kontynuuje wczorajsze wzrosty, sprowokowane optymistycznymi zapowiedziami prezesa Remigiusza Kościelnego odnośnie wyników, a także trwających rozmów z kilkoma funduszami VC o dofinansowaniu jednej ze spółek celowych, i dziś drożeje o 11,5 proc. do 1,688 zł. W tydzień akcje te podrożały o 37,9 proc. i obecnie są najdroższe od maja 2019 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BAHOLDING, dinopl, jsw, lpp, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR