WIG20 najmocniejszy w Europie

W środę indeks WIG20 ponownie dostarczył inwestorom nad Wisłą sporo radości zyskując ostatecznie 2,4 proc. Polski indeks blue chipów zbliżył się tym samym do okrągłego poziomu 1.900 pkt., który widziany był ostatnio na samym początku marca.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Zieleń pojawiła się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 zyskał 1,1 proc., a sWIG80 1,2 proc. Co ciekawe, wczorajsze nastroje panujące w pozostałej części Starego Kontynentu można określić co najwyżej jako mieszane. Niemiecki indeks DAX zaliczył zniżkę o 0,5 proc., a francuski CAC40 zakończył sesję neutralnie. Rynki najwyraźniej zdyskontowały już w całości „szczepionkową euforię” – w środę Wielka Brytania stała się pierwszym krajem, który w przyspieszonym trybie zatwierdził szczepionkę Pfizera. Wśród polskich blue chipów, podobnie jak we wtorek, podstawowym motorem napędowym był duet w postaci KGHM (+4,9 proc.) i CD Projekt (+4,7 proc.). Spółki te miały też silne wsparcie w postaci innych szesnastu spółek należących do indeksu WIG20. Tym razem po drugiej stronie rynku znalazły się tylko dwa podmioty – były nimi PGE (-1,3 proc.) oraz PKN Orlen (-1,2 proc.). Natomiast w gronie mniejszych spółek na uwagę zasługuje wzrost akcji Biomedu Lublin o 15 proc., po tym jak Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał zgodę na niekomercyjne badanie kliniczne „polskiego leku na koronawirusa”. Podobny wzrost zanotowały również akcje spółki Cormay, która po sesji 3 grudnia zastąpi w indeksie mWIG40 Energę.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Tymczasem za oceanem szampańskie nastroje panujące wśród inwestorów zostały wczoraj nieco ostudzone, ponieważ dane z amerykańskiego rynku pracy według ADP okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. Liczba nowo utworzonych miejsc pracy w listopadzie według raportu wzrosła o 307 tys., czyli o 100 tys. mniej niż zakładał konsensus. Wygląda również na to, że przeforsowanie okrojonego pakietu fiskalnego na kwotę 908 mld USD nie będzie proste ze względu na sprzeciw lidera republikańskiej większości w Senacie M. McConella, który domaga się zmniejszenia pakietu niemal o połowę. S&P500 rozpoczął dzień poniżej kreski, jednak siła sprzyjającego sentymentu rynkowego wyprowadziła indeks powyżej zera, co ostatecznie pozwoliło mu zakończyć dzień z nowym rekordem i kosmetycznym wzrostem o 0,2 proc. W momencie pisania komentarza większość indeksów w Azji lekko zwyżkuje. Chiński usługowy indeks PMI według Caixin wypadł w listopadzie lepiej od oczekiwań (57,8 pkt. vs. konsensus 56,5 pkt.). Odczyt wpisuje się w pozytywną wymowę poniedziałkowych danych (PMI dla większych firm) i wskazuje, że poprawa koniunktury przenika także do mniejszych przedsiębiorstw.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 3 grudnia 2020 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR