WIG20 rośnie w ślad za Europą, czerwono na KGHM i Open Finance

Omawiane walory: ,

Na GPW duże spółki rosną w ślad za poprawą nastrojów w Europie. W południe WIG20 rosnie o 0,5 proc. Po wynikach tanieją akcje KGHM-u i Open Finance.

KGHM, Open Finance, akcje

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa środowej sesji na warszawskiej giełdzie upłynęła pod znakiem wzrostów dużych spółek oraz niewielkich wahań maluchów i średniaków. Indeks WIG20 rośnie o 0,5 proc. do 2.121 pkt., ciągnąc za sobą w górę reprezentujący szeroki rynek WIG, który zyskiwał 0,5 proc. W tym samym czasie mWIG40 rósł o 0,15 proc. do 3.792 pkt., a sWIG80 spadał o 0,16 proc. do 11.571 pkt.

Wzrost popytu na spółki z indeksu WIG20, z których akcje 15 z 20 zyskiwały na wartości, a sam indeks rośnie dziś trzecią kolejną sesję, starając się odrobić bardzo silne straty z końcówki lipca i pierwszej połowy sierpnia, to przede wszystkim zasługa poprawy nastrojów na europejskich parkietach. Głównie na giełdach w Mediolanie (+1,7 proc.), Paryżu (+1,4 proc.) i Frankfurcie (+1,1 proc.), gdzie zwyżki indeksów napędzają spółki z branży motoryzacyjnej. Stało się to po tym, jak włoski dziennik ekonomiczny Il Sole 24 Ore poinformował, że odłożona wcześniej na półkę fuzja koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) z francuskim koncernem Renault może jeszcze dojść do skutku. W efekcie akcje obu motoryzacyjnych gigantów rosną po około 4 proc., poprawiając nastroje nie tylko na tamtejszych parkietach, ale przy okazji w całej Europie.

W indeksie WIG20 po czerwonej stronie jest KGHM. W południe notowania miedziowego giganta spadają o 0,8 proc. do 76,36 zł, po tym jak rozpoczęły one dzień od wzrostu o 1,3 proc. do 77,98 zł. Te poranne wahania kursu KGHM-u to reakcja na opublikowany wczoraj po sesji raport finansowy. W II kwartale spółka zaraportowała 1,278 mld zł zysku EBITDA, co było wynikiem nieznacznie lepszym od prognoz (1,268 mld zł). I to w pierwszej chwili mogło ucieszyć inwestorów. Jednak później zmartwić ich mogły wyniki Sierra Gorda, jak również świadomość tego, że wyniki KGHM-u w III kwartale będą niższe niż w II kwartale.

Wyniki stały się przyczynkiem do silnej przeceny akcji Open Finance. Kurs tąpnął o 7 proc. i za jedną akcję trzeba zapłacić 1,20 zł. Spółka poinformowała, że w II kwartale miała 5,49 mln zł straty netto wobec 3,52 mln zł zysku netto rok wcześniej. Jej przychody natomiast spadły o 7,9 proc. w relacji rocznej do 88,17 mln zł.

Warszawski parkiet, zapatrzony w giełdy europejskie, zupełnie zignorował opublikowane rano przez GUS dane o produkcji. Warto je jednak odnotować, bo sugerują powolne przeciekanie obserwowanego na zachodzie Europy spowolnienia gospodarczego do Polski. To zły znak szczególnie dla spółek produkujących na eksport. I tak w lipcu produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 5,8 proc. rok do roku wobec spadku o 2,7 proc. w czerwcu, ale był to wzrost niższy od prognoz (6,6 proc.). Ten niekorzystny obraz dopełnia dodatkowo fakt, że w lipcu było o 4 dni robocze więcej, więc te gorsze od oczekiwań dane są prawdziwym rozczarowaniem.

O ile w pierwszej połowie sesji o nastrojach na GPW decydują giełdy europejskie, to w jej drugiej części źródłem potencjalnych impulsów będzie już Wall Street. I to jest akurat dobra wiadomość dla posiadaczy akcji. Szansa na potencjalne odreagowanie wczorajszych spadków na Wall Street (DJIA -0,66 proc.; S&P500 -0,79 proc.; Nasdaq -0,68 proc.), w połączeniu z oczekiwaniem na utrzymany w gołębim tonie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC (publikacja o godzinie 20:00), będzie poprawiał nastroje na rynkach. Dlatego jest duża szansa, że indeksy WIG20 i WIG dowiozą obecne plusy do końca dzisiejszych notowań.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, OPENFIN, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • CD Projekt, KGHM i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  Dobre nastroje na światowych giełdach, rekordowe notowania CD Projektu i rosnący kurs akcji KGHM-u w ślad za drożejącą miedzią, zapewniają wzrosty indeksowi WIG20. Wszystko wskazuje na to, że do końca dnia układ sił nie ulegnie zmianie.

 • Zielono w Europie, JSW i KGHM ciągną w górę WIG20

  Temat brexitu przestał zajmować europejskich inwestorów, którzy powoli kierują swą uwagę ku ruszającemu sezonowi wyników za III kwartał. Podobnie jest na GPW, gdzie sezon na dobre ruszy za tydzień.

 • DM mBanku podniósł cenę docelową akcji KGHM-u do 90 zł

  Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, w raporcie z 14 października podniósł zalecenie z trzymaj do akumuluj oraz podwyższył cenę docelową z 77,51 zł do 90,21 zł. Względem bieżącego kursu na GPW wycena jest wyższa o blisko 15 proc.

 • Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

  Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i Play to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR