WIG20 traci okazję na mocniejsze odbicie, w grze PGE, Tauron i Lotos

Omawiane walory: , , , ,

Koncerny energetyczne drożeją po ponownym odgrzaniu tematu wyłączenia aktywów węglowych, a spółki paliwowe odreagowują spadki, w czym pomagają wyniki Lotosu. W to wszystko wpisuje się poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji.

pge, tauronpe, lotos, pknorlen, sanpl, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Strach przed drugą falą pandemii koronawirusa w Europie, ustąpił dziś miejsca nadziejom związanym z pakietem fiskalnym w USA i pozytywnymi danymi opublikowanymi z Chin. W efekcie europejskie giełdy, a wraz z nimi i GPW, wkroczyły w nowy tydzień w zielonych barwach. W południe drożały akcje 48 proc. spółek notowanych przy ulicy Książęcej w Warszawie, co przekładało się na wzrosty wszystkich indeksów. Ten dobry start tygodnia, zepchnięcie tematu pandemii na drugi plan, a także brak dziś publikowanych ważnych danych makroekonomicznych, w zasadzie powinien przesądzić o losach tej sesji. Do końca notowań układ sił już się nie zmieni.

W pierwszej połowie sesji najlepiej radziły sobie na GPW małe i średnie spółki, co przekładało się na wzrosty indeksów sWIG80 i mWIG40 po około 0,9 proc., czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku WIG20. Jednak to właśnie blue chipy najmocniej absorbowały uwagę inwestorów. W WIG20 wyróżniają się przede wszystkim koncerny energetyczne i spółki paliwowe.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Akcje PGE drożeją o 7,2 proc. do 5,738 zł, a Tauronu o 5,9 proc. do 2,13 zł. W obu przypadkach jest to odreagowanie niedawnych spadków. W obu też impulsem był powrót tematu wydzielenia aktywów węglowych. Wrócił on za sprawą wypowiedzi prezesa PGE Wojciech Dąbrowskiego, jaka padła przy okazji komunikatu o przyjęciu nowej strategii na lata 2020-2030. Prezes Dąbrowski uważa, że z punktu widzenia PGE optymalne byłoby wydzielenie aktywów węglowych do końca 2021 roku. Jeżeli zaś chodzi o samą strategię, to zakłada ona wzrost EBITDA do ponad 6 mld zł w 2030 roku.

Niedawne spadki odreagowują również spółki paliwowe. Akcje Lotosu drożeją o 2,9 proc. do 32,01 zł, a PKN Orlen o 2,8 proc. do 43,29 zł. W tym przypadku oprócz zwykłego odbicia, pomagają opublikowane w piątek po sesji szacunkowe wyniki finansowe Lotosu. Spółka szacuje, że w III kwartale miała 0,43 mld zł oczyszczonego zysku EBITDA LIFO, przy przychodach na poziomie 5,4 mld zł. Finalny raport Lotos opublikuje 29 października.

Energetyka i spółki paliwowe wyróżniają się w WIG20. Po drugiej stronie barykady najgorzej radzi sobie Santander. Kurs akcji banku, który mocno odbił w piątek (+3,56 proc.), dziś spada o 3,3 proc. do 132,20 zł i dalsze spadki wydają się kwestią czasu.

Warszawska giełda, podobnie jak inne światowe parkiety, wkroczyły w nowy tydzień z optymizmem, ale tak naprawdę powodów do optymizmu nie ma zbyt wiele. Nawet jeżeli w USA ostatecznie uda się przyjąć nowy pakiet fiskalny, to dynamicznie się rozszerzająca druga fala pandemii nie zapowiada nic dobrego na najbliższe kilka tygodni. Szczególnie, że dalej też sporym czynnikiem ryzyka pozostają amerykańskie wybory.

Pandemia to będzie jeden z tych tematów, który w dalszej części tygodnia będzie rozgrzewał emocje inwestorów. Drugim będzie trwający sezon publikacji wyników na Wall Street. Dziś po sesji wyniki opublikuje IBM, ale kluczowa będzie środa i czwartek, gdy wynikami pochwalą się Tesla, Netflix i Intel.

Dane makroekonomiczne zaczną się liczyć dopiero w piątek. Wówczas zostanie opublikowana seria wstępnych odczytów indeksów PMI za miesiąc październik od Japonii, przez Europę, aż po USA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, PGE, PKNOrlen, sanpl, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR