WIG20 walczy o powrót ponad 1.800 pkt., w górę KGHM i Energa

Omawiane walory: , , , , ,

Kolejne dobre dane z niemieckiej gospodarki podtrzymują wzrosty na zachodnioeuropejskich parkietach. W Warszawie wymarzoną końcówkę października zaliczają duże spółki. W południe indeks WIG20 rośnie o 0,5 proc. i jest już tylko 7 pkt. poniżej psychologicznego oporu na 1.800 pkt.

W pozytywny obraz poniedziałkowych PMI doskonale wpisał się dzisiejszy odczyt indeksu Ifo. Wskaźnik klimatu biznesowego w październiku wzrósł o 1 pkt. do 110,5 pkt. (konsensus: 109,6 pkt.). Wzrost optymizmu wśród niemieckich przedsiębiorców to dobry prognostyk dla tamtejszej gospodarki, co skrupulatnie odnotowali m.in. inwestorzy. W południe główny indeks giełdy we Frankfurcie rośnie o 0,3 proc. Pozostałe europejskie parkiety radzą sobie już nieco słabiej lub poddają się korekcie.

W ciągu dnia uwaga inwestorów skupi się kolejnej porcji wyników kwartalnych spółek w Europie i USA oraz wystąpieniach prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego w Berlinie i wieczornych komentarzach prezesa Fed z Atlanty, Dennisa Lockharta.

Mocnym punktem na mapie Europy znów jest giełda w Warszawie. W poniedziałek WIG20 podskoczył o 1,7 proc. i zyskał miano lidera. We wtorek indeks blue chipów idzie za ciosem i dokłada 0,5 proc. Do okrągłego poziomu 1.800 pkt., stanowiącego psychologiczną barierę, brakuje mu już tylko 7 pkt. W tym samym czasie segmenty małych i średnich spółek lewitują tuż nad poziomami odniesień.

wig20

W gronie blue chipów stawkę najmocniej rosnących spółek otwiera mBank (+2,77 proc.), który już w środę podzieli się sprawozdaniem finansowym za III kwartał 2016 roku. Na drugim miejscu jest KGHM z wynikiem +2,3 proc. Notowania lubińskiego koncernu idą śladem zwyżkujących cen miedzi (+2 proc.). W roli rynkowych lokomotyw występują też spółki energetyczne: Energa i Enea. Oba koncerny łączy inwestycja w elektrownię w Ostrołęce, która według szacunków prezesa gdańskiej spółki ma powstać w przeciągu siedmiu lat. >> Zobacz także: Dopóki nie wywalą korki – analiza techniczna ENERGA

Po wynikach o 1 proc. rośnie kurs akcji Orange Polska. W III kwartale 2016 r., w ujęciu skonsolidowanym, spółka zanotowała 2,85 mld zł przychodów ze sprzedaży (-4 proc. r/r; konsensus PAP zakładał 2,87 mld zł), 137 mln zł zysku operacyjnego (-35,4 proc. r/r.; nieco poniżej konsensusu na poziomie 140,8 mln zł) i 37 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej (-66,4 proc. r/r; powyżej oczekiwań na poziomie 34,4 mln zł). >> Zobacz także: W Orange Polska bez zmian, wyniki topnieją w dwucyfrowym tempie

Debiut na minusie zaliczył zielonogórski Stelmet. Pierwsze transakcje na akcjach zawarto 3,2 proc. poniżej ceny z IPO. Do obrotu na GPW wprowadzono akcje i PDA producenta i dystrybutora drewnianej architektury ogrodowej. Przecena na debiucie to spora niespodzianka zaważywszy na spore zainteresowanie inwestorów. Zapisy wśród drobnych zredukowano aż o 86 proc.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, energa, kghm, mBank, orangepl, stelmet, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • CD Projekt, KGHM i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  Dobre nastroje na światowych giełdach, rekordowe notowania CD Projektu i rosnący kurs akcji KGHM-u w ślad za drożejącą miedzią, zapewniają wzrosty indeksowi WIG20. Wszystko wskazuje na to, że do końca dnia układ sił nie ulegnie zmianie.

 • WIG20 łapie oddech, w grze Enea, Pekao i Asbis

  WIG20 łapie oddech po szaleńczym zrywie z początku tygodnia, który wywindował go na 3-miesięczne maksima. W grze są przede wszystkim spółki publikujące wyniki finansowe za III kwartał, z Eneą i Pekao na czele.

 • Bank Pekao zlecił analizy dot. potencjalnej akwizycji mBanku

  Bank Pekao skupia się na wzroście organicznym, ale zlecił analizy dotyczące potencjalnego przejęcia MBANKu, poinformował prezes Michał Krupiński.

 • mBank: Liczba przegranych spraw zwiększyła się

  MBANK obserwuje przyrost spraw sądowych, w tym również przegranych po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 września, związanych z hipotecznymi kredytami w CHF, tworzy dodatkowe rezerwy i w razie rozwoju sytuacji będzie ich poziom zmieniał, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

 • Rezerwy mBanku zw. z klauzulami w umowach CHF wzrosły do 132 mln zł

  MBANK zwiększył poziom rezerw związanych z klauzulami indeksacyjnymi w umowach kredytowych w CHF do 132,2 mln zł. Jeszcze na koniec czerwca br. suma tych rezerw wynosiła nieco ponad 66 mln zł. Bank utworzył również rezerwę na tzw. małe TSUE w wysokości 15,2 mln zł w III kw.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR