WIG20 walczy o powrót ponad 1.800 pkt., w górę KGHM i Energa

Omawiane walory: , , , , ,

Kolejne dobre dane z niemieckiej gospodarki podtrzymują wzrosty na zachodnioeuropejskich parkietach. W Warszawie wymarzoną końcówkę października zaliczają duże spółki. W południe indeks WIG20 rośnie o 0,5 proc. i jest już tylko 7 pkt. poniżej psychologicznego oporu na 1.800 pkt.

W pozytywny obraz poniedziałkowych PMI doskonale wpisał się dzisiejszy odczyt indeksu Ifo. Wskaźnik klimatu biznesowego w październiku wzrósł o 1 pkt. do 110,5 pkt. (konsensus: 109,6 pkt.). Wzrost optymizmu wśród niemieckich przedsiębiorców to dobry prognostyk dla tamtejszej gospodarki, co skrupulatnie odnotowali m.in. inwestorzy. W południe główny indeks giełdy we Frankfurcie rośnie o 0,3 proc. Pozostałe europejskie parkiety radzą sobie już nieco słabiej lub poddają się korekcie.

W ciągu dnia uwaga inwestorów skupi się kolejnej porcji wyników kwartalnych spółek w Europie i USA oraz wystąpieniach prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego w Berlinie i wieczornych komentarzach prezesa Fed z Atlanty, Dennisa Lockharta.

Mocnym punktem na mapie Europy znów jest giełda w Warszawie. W poniedziałek WIG20 podskoczył o 1,7 proc. i zyskał miano lidera. We wtorek indeks blue chipów idzie za ciosem i dokłada 0,5 proc. Do okrągłego poziomu 1.800 pkt., stanowiącego psychologiczną barierę, brakuje mu już tylko 7 pkt. W tym samym czasie segmenty małych i średnich spółek lewitują tuż nad poziomami odniesień.

wig20

W gronie blue chipów stawkę najmocniej rosnących spółek otwiera mBank (+2,77 proc.), który już w środę podzieli się sprawozdaniem finansowym za III kwartał 2016 roku. Na drugim miejscu jest KGHM z wynikiem +2,3 proc. Notowania lubińskiego koncernu idą śladem zwyżkujących cen miedzi (+2 proc.). W roli rynkowych lokomotyw występują też spółki energetyczne: Energa i Enea. Oba koncerny łączy inwestycja w elektrownię w Ostrołęce, która według szacunków prezesa gdańskiej spółki ma powstać w przeciągu siedmiu lat. >> Zobacz także: Dopóki nie wywalą korki – analiza techniczna ENERGA

Po wynikach o 1 proc. rośnie kurs akcji Orange Polska. W III kwartale 2016 r., w ujęciu skonsolidowanym, spółka zanotowała 2,85 mld zł przychodów ze sprzedaży (-4 proc. r/r; konsensus PAP zakładał 2,87 mld zł), 137 mln zł zysku operacyjnego (-35,4 proc. r/r.; nieco poniżej konsensusu na poziomie 140,8 mln zł) i 37 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej (-66,4 proc. r/r; powyżej oczekiwań na poziomie 34,4 mln zł). >> Zobacz także: W Orange Polska bez zmian, wyniki topnieją w dwucyfrowym tempie

Debiut na minusie zaliczył zielonogórski Stelmet. Pierwsze transakcje na akcjach zawarto 3,2 proc. poniżej ceny z IPO. Do obrotu na GPW wprowadzono akcje i PDA producenta i dystrybutora drewnianej architektury ogrodowej. Przecena na debiucie to spora niespodzianka zaważywszy na spore zainteresowanie inwestorów. Zapisy wśród drobnych zredukowano aż o 86 proc.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, energa, kghm, mBank, orangepl, stelmet, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Mocne wzrosty na giełdach, na fali CCC i koncerny energetyczne Kolejny dzień mocnych wzrostów na giełdach. Indeksy w Warszawie rosną o ponad 2 proc., a inwestorzy coraz mocniej wierzą w rychłe ożywienie po pandemii i kupują mocno wcześniej przecenione spółki.
 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami ENERGA i ENEA, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • W lipcu Orange uruchomi pierwszą własną usługę w jakości 5G

  Orange Polska uruchomi swoją pierwszą usługę 5G pod nazwą "#hello5G" 1 lipca 2020 r. W zasięgu sieci "#hello5G" będzie prawie 6 mln użytkowników komórek m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie oraz w Katowicach.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR