WIG20 znów leży na deskach. Robyg rośnie w reakcji na wezwanie

Omawiane walory: , ,

Rekordy na Wall Street i świetne dane z Polski znów są jedynie tłem dla mocnej wyprzedaży na giełdzie w Warszawie. W piątek w południe WIG20 kontynuuje czarną serię i traci ponad 1 proc. 

Sytuacja na warszawskiej giełdzie prezentuje się fatalnie. W ciągu dwóch dni popyt roztrwonił całą przewagę budowaną od połowy listopada. WIG20 z impetem przebił dolne ograniczenie trzymiesięcznego trendu bocznego i zszedł poniżej psychologicznego poziomu 2.400 pkt. Piątkowe tąpnięcie to zaproszenie do rozpoczęcia prawdziwej lawiny wyprzedaży.

W południe WIG20 miał wartość 2.380 pkt., tracąc 1,18 proc. Przeciwko kupowaniu akcji przemawia obserwowana od kilku dni relatywna słabość polskiej giełdy, dzisiejsze mocne spadki na europejskich parkietach oraz potencjalne ryzyko korekty spadkowej na Wall Street.

Jesienną słabość próbują przełamać małe i średnie spółki, ale efekty są równie mizerne. O godzinie 11:45 mWIG40 zyskiwał symboliczne 0,04 proc. (4.752 pkt.), a sWIG80 0,15 proc. (14.192 pkt.). W ich wypadku los sesji jest równie niepewny. Każdy scenariusz jest możliwy. Aczkolwiek ten spadkowy wydaje się być znacznie bardziej prawdopodobny.

Co dalej z hossą ma akcjach KGHM-u, JSW, Lotosu i Orlenu >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W WIG20 wciąż negatywnie wyróżniają się spółki paliwowe. Akcje Lotosu tanieją o 1,9 proc. do 55,25 zł, a PKN Orlen o 1,2 proc. do 109,50 zł. Mocno traci też Asseco Poland (-1,6 proc.). Grupie spółek rosnących przewodzi CCC (+1,5 proc.), mBank (+1,4 proc.), BZ WBK (+1,3 proc.) i odbijający KGHM (+1,1 proc.).

Na szerokim rynku wyróżnia się Robyg, który rośnie o 11,1 proc. do 3,51 zł. To efekt wezwania. Bricks Acquisitions Limited oferuje 3,55 zł za akcję dewelopera mieszkaniowego. Jeżeli wezwanie się powiedzie, Robyg zniknie z giełdy.

notowania

Kolejną odsłonę walki podaży z popytem w okolicach 100 zł obserwujemy dziś na akcjach CD Projektu. Przed południem notowania producenta gier wideo tanieją o 2,15 proc. do 99,32 zł. Sytuacja na wykresie dziennym producenta Wiedźmina sugeruje, że poziomy poniżej 100 zł są dla inwestorów atrakcyjne do kupna.

Mocno, bo 3 proc., tanieją akcje Mercora, tym samym korygując wzrosty obserwowane w drugiej połowie listopada. Impulsem do spadku stał się raport finansowy. W II kwartale roku obrotowego 2017/2018 zysk netto Mercora wzrósł o 45,3 proc. w relacji rocznej do 5,1 mln zł, podczas gdy przychody zanotowały wzrost 20,8 proc. do 87,8 mln zł. Wyniki te są już w cenach.

Piątkowy poranek zdominował odczyt indeksów PMI dla sektora przemysłowego wybranych europejskich gospodarek. W tym dla Polski. Pozostały one na wysokich poziomach, kolejny raz potwierdzając dobrą koniunkturę w Europie. To samo dotyczy rodzimej gospodarki. W listopadzie przemysłowy PMI wzrósł do 54,2 pkt. z 53,4 pkt. miesiąc wcześniej, przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 54 pkt. Był to też najwyższy odczyt od dziewięciu miesięcy.

Po południu zostanie opublikowany indeks PMI dla amerykańskiego przemysłu (godz. 15:45; prognoza: 53,8 pkt.), a także znacznie ważniejszy i mający dłuższą historię indeks ISM dla tamtejszego przemysłu (godz. 16:00; prognoza: 58,4 pkt.). Dane te jednakże, podobnie jak te europejskie, nie powinny wywołać emocji na rynkach akcji.

Raporty makroekonomiczne zaczną w większym stopniu absorbować uwagę inwestorów giełdowych dopiero w przyszłym tygodniu. Jak co miesiąc poznamy serię danych z amerykańskiego rynku pracy (bezrobocie, zatrudnienie, płace godzinowe, ADP), a także bilans handlowy USA, zamówienia i produkcję w Niemczech i produkcję przemysłowa w Wielkie Brytanii. W Polsce zaś odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która jeżeli tylko odniesie się do powrotu inflacji do celu (w listopadzie inflacja w Polsce wzrosła do 2,5 proc. R/R), to może to wzmóc oczekiwania na nieco wcześniejszą podwyżkę stóp procentowych, co przy okazji wspierałoby też banki notowane na GPW. Innym krajowym wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie zaplanowana na 8 grudnia decyzja Fitch ws. ratingu Polski.

Wczoraj giełda poinformowała, że w wyniku kwartalnej rewizji indeksów w skład indeksu mWIG40 wejdzie Famur i LC Corp., a opuści go Apator i Trakcja. Znacznie większe roszady nastąpią w indeksie sWIG80. W jego skład wejdzie wspomniany Apator i Trakcja, a także Krezus, Marvipol, PBKM, Serinus i Vigo System. Zniknie zaś Arctic Paper, Famur, LC Corp, Interma Trade, Izoblok, Rank Progress i TIM. Nie zmieni się skład indeksu WIG20. Wszystkie te zmiany wejdą w życie po sesji w dniu 20 grudnia.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, mercor, robyg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR