Wspomnienia z marca powracają

Środowa sesja musiała przypomnieć inwestorom marcowy krach. Silne spadki na otwarciu przerodziły się przed południem w pełną panikę, z indeksami spadającymi niemal do końca sesji.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Na głównych rynkach zobaczyliśmy przecenę od 2,6 proc. (FTSE100) do 4,2 proc. (DAX). Polska wyglądała tym razem jeszcze gorzej. WIG20 spadł o 4,7 proc., mWIG40 o 5,1 proc., a sWIG80 o 4,1 proc. Od początku dnia obciążeniem był CD Projekt, którego akcje po przesunięciu premiery Cyberpunka potaniały finalnie o 9,1 proc., ale huśtawkę nastrojów lepiej oddaje Allegro, które na starcie handlu rosło, by krótko przed zamknięciem notować dwucyfrowe spadki, a po fixingu stracić 7,4 proc.

Katalizatorem dla załamania stało się oczywiście ogłoszenie lockdown’ów we Francji i Niemczech, do analogicznych działań prawdopodobnie zmuszony zostanie B. Johnson, który za wszelką cenę próbował ich uniknąć. Wczorajsze zachowanie euro nie pozostawia złudzeń, że rynek oczekuje od EBC bardzo jasnych deklaracji dotyczących dalszego luzowania w grudniu, a być może nawet podjęcia jakichś decyzji już dzisiaj. Plan minimum to potwierdzenie, że obecne liczby zakażeń zakwestionowały prognozy wzrostu na 4Q2020 i 1Q2021, a program PSPP zostanie wydłużony. Inwestorzy walutowi będą na pewno uważnie obserwowali odniesienia do kursu euro.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Do UE przyłączył się wczoraj rynek amerykański, S&P500 spadł o 3,5 proc., a NASDAQ o 3,7 proc. Przekroczenie 80 tys. nowych przypadków COVID dziennie wydaje się wstępem do znacznie wyższych liczb i uderza w tym momencie w prezydenta Trumpa, którego wyborcy (często osoby starsze) mogą zrezygnować z udania się do lokali we wtorek.

Przed paniką globalne rynki może uchronić Azja, która zachowuje się bardzo spokojnie. Wprawdzie indeksy spadają, ale bardzo lekko, a Shanghai Composite czy Sensex wychodziły dziś nawet nad kreskę. Nie pozostało to bez wpływu na kontraktu futures na amerykańskie i europejskie indeksy, natomiast w średnim terminie należy spodziewać się przepływów kapitału z USA, a zwłaszcza Europy, na Daleki Wschód, który stał się w obecnym otoczeniu naturalną „bezpieczną przystanią”. Katalizatorem do silnej rotacji geograficznej może stać się w przyszłym tygodniu pozytywny dla Bidena wynik wyborów.

Wyniki po sesji podadzą dziś 4 spółki FAAMG (Microsoft już to zrobił), z dużą prawdopodobieństwa decydując o zachowaniu światowych rynków w piątek.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 29 października 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Rząd chce, by 6 grudnia 2020 r. był niedzielą handlową

  Dzień 6 grudnia ma być niedzielą handlową, wynika z projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczanie COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Projekt - jak wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji - czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

 • Przemysław Marszał przejmuje stery w 11 bit studios

  Zdynamizowanie rozwoju spółki oraz przygotowanie jej do realizowania większych projektów to główne cele, jakie stawia przed sobą Przemysław Marszał, nowy prezes zarządu 11 bit studios.

 • PKN Orlen z mocnym akcentem na 24. edycji WallStreet

  Już dzisiaj rusza 24. edycja konferencji WallStreet, na którą zapisało się ponad 6 tys. inwestorów z całej Polski. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKN Orlen.

 • ML System uzyskał patent dot. płyt szklanych emitujących fale elektromagnetyczne

  Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił ML Systemowi patentu na wynalazek pt. "Sposób wytwarzania płyty szklanej świetlnej emitującej fale elektromagnetyczne i płyta szklana wytwarzana tym sposobem", zgłoszony pod numerem P.423437 13 listopada 2017 r.

 • Vivid Games zamknął III kwartał na małym plusie

  Vivid Games odnotowało 0,12 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kw. 2020 r. wobec 0,57 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Kurs akcji producenta gier rośnie w środę rano o ponad 4 proc., a za jeden walor płacono 1,87 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR