Wyniki IV edycji projektu „Analiza ESG spółek w Polsce”

Największe spółki giełdowe chętnie ujawniają dane z zakresu ładu korporacyjnego – wynika z IV edycji projektu edukacyjnego „Analiza ESG spółek w Polsce” organizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz GES.

Obecnie SEG skupia około 300 spółek notowanych na warszawskiej GPW.

Obecnie SEG skupia około 300 spółek notowanych na warszawskiej GPW.

Komunikat prasowy, 22.10.2015 r. Źródło: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Analizą objęto 143 spółki z Rynku Głównego, których akcje w dniu 31 lipca 2015 roku były notowane na GPW w Warszawie SA. Badanie zostało przeprowadzone metodą GES Risk Rating, która polega na ocenie systemów zarządzania w zakresie ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego firm (ESG).

– Analiza pokazuje, że spółki mają jeszcze wiele do zrobienia, choć zostało niewiele czasu. Zeszłoroczne wyniki, które były przeprowadzone na wszystkich notowanych spółkach (w tym na NewConnect) wskazywały ten sam problem. Spółki radzą sobie z ujawnianiem danych z zakresu ładu korporacyjnego, ale w pozostałych aspektach jest już gorzej. W tym roku zdecydowaliśmy się na zawężenie badanej grupy do 143 największych spółek, które prawdopodobnie zostaną objęte obowiązkiem raportowania pozafinansowego. Zgodnie z Dyrektywą UE właśnie te spółki mają obowiązek raportować swoje działania pozafinansowe, a my sprawdzamy, w jaki sposób przygotowują się do nowych wymogów – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Rozszerzone obowiązki sprawozdawcze obejmą spółki giełdowe zatrudniające ponad 500 pracowników oraz jednostki zainteresowania publicznego, czyli m. in. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, a także inne spółki strategiczne wyznaczone przez administrację centralną. Spółki giełdowe dodatkowo będą również zobowiązane do ujawnienia informacji na temat polityki różnorodności w odniesieniu do członków organów zarządzających.

Od 1 października 2015 roku spółki mogą zapoznawać się z wynikami analizy raportowania danych ESG na specjalnie przygotowanej interaktywnej platformie internetowej. W swoim indywidualnym profilu każda spółka może zadać pytanie dotyczące uzyskanej oceny, uzupełnić informacje, a także zapoznać się z benchmarkami ogólnymi oraz branżowymi. Indywidualne wyniki analizy dotyczące spółki będą ujawniane jedynie jej przedstawicielom.

Wnioski płynące z analizy, zbiorcze wyniki badań oraz wytyczne dla spółek i inwestorów w zakresie znaczenia danych ESG zostały omówione 21 października 2015 roku na konferencji podsumowującej IV edycję projektu. Na podstawie wyników analizy GES Risk Rating został także stworzony „Ranking spółek giełdowych najlepiej raportujących dane ESG”. W rankingu zostały wyróżnione po 3 najlepsze spółki. Zbiorcze wyniki i wnioski z przeprowadzonej analizy są dostępne po zalogowaniu w formie prezentacji na stronie  www.seg.org.pl/esg .

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR