StockWatch.pl

Wyprzedaż banków topi WIG20 i mWIG40, w grze PGE i 11 bit studios

Piątkowa sesja przynosi kolejną odsłonę wyprzedaży akcji banków, producentów gier i spółek z grupy Leszka Czarneckiego. Zielonym przyczółkiem na warszawskim parkiecie są za to koncerny energetyczne, które kontynuują wzrosty z czwartku. 

Źródło: ATTrader.pl

W piątek rano inwestorzy mogą doświadczać swoistego zjawiska deja vu na giełdzie w Warszawie. Zwłaszcza w odniesieniu do giełdowych blue chipów. Indeks WIG20, który podobnie jak w czwartek rozpoczął notowania od wzrostów, szybko zaczął spadać i przeszedł na „czerwoną stronę”. Co ciekawe, za tymi spadkami stoi obserwowane już wczoraj słabe zachowanie sektora bankowego. Jednocześnie wciąż dobrze spisują się spółki energetyczne, również kontynuując impuls z dnia poprzedniego.

Kwadrans przed 12:00 indeks WIG20 miał wartość 2.166 pkt., cofając się o 1,7 proc., po tym jak w pierwszej godzinie notowań wspiął się do 2.221,69 pkt. Słaba postawa blue chipów ciąży również indeksowi WIG. Po dwóch godzinach notowań tracił on 1,33 proc., cofając się do 55.582 pkt. Oba te indeksy negatywnie wyróżniały się na tle Europy, gdzie w zdecydowanej większości przypadków dominowały wzrosty. W gronie spadkowiczów była jeszcze tylko giełda węgierska i rumuńska. Europejskie rynki akcji, podobnie zresztą jaki i wczoraj, żyją przede wszystkim tematem brexitu.

Pod kreską notowany był też mWIG40. W dół ściągała go przecena akcji Banku Millennium (-3,15 proc.), ING Banku Śląskiego (-2,1 proc.) oraz Dino Polska (-2,1 proc.). Segment średniaków spada o 1,4 proc. do 3.820 pkt.

Jedynie sWIG80 pozostawał na plusie, rosnąc o 0,2 proc. do 10.859,1 pkt. Niestety prawdopodobnie to tylko chwilowa siła tego indeksu.

Indeks WIG20 w dół ciągną taniejące akcje Alior Banku (-3,3 proc.), PKO BP (-3 proc.), Pekao (-2,2 proc.). Dodatkowo stronę podażową wspiera spadek notowań PZU o 1,6 proc. do 40,30 zł.

Idea Bank zmienił terminy publikacji tegorocznych wyników >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W piątek na wartości tracą nie tylko banki z WIG20 i mWIG40, ale przede wszystkim banki Leszka Czarneckiego, którym ciąży afera wokół Komisji Nadzoru Finansowego. Akcje Getin Noble Banku tanieją o 12,5 proc. do 0,35 zł, a Idea Banku o 2,7 proc. do 2,53 zł. Aczkolwiek w ich wypadku fakt, że nie zostały pokonane minima ze środy, może być pierwszą jaskółką zwiastującą przynajmniej chwilowe wyhamowanie wyprzedaży akcji. Co oczywiście nie jest równoznaczne z zapowiedzią mocniejszego odbicia na akcjach. Afera wokół KNF jeszcze długo będzie psuć humory inwestorom, a media i opinia publiczna będą odkrywać kolejne jej wątki. Już dziś taką próbkę mieliśmy, gdy prasa doniosła o plotkach nt. ewentualnej przyszłej dymisji prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) w związku z tą aferą.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Powodów obserwowanego już wczoraj słabego zachowania sektora bankowego można wskazać kilka. Ten najważniejszy to obawy o konsekwencje afery wokół KNF. W najgorszym scenariuszu zakładającym restrukturyzację banków Leszka Czarneckiego, co negatywnie odbiłoby się to na wynikach całego sektora. O podważonym zaufaniu do niego już nie wspominając.

Spadki WIG20 próbuje amortyzować sektor energetyczny, co związane jest z aukcją rynku mocy. Akcje Tauron Polska Energia drożeją o 1,5 proc. do 2,06 zł, PGE o 1,6 proc. do 12,10 zł, a Energi o 0,6 proc. do 8,98 zł. Niestety mniejszy od banków udział tych spółek w indeksie sprawia, że ten jest po czerwonej stronie.

Zobacz analizę techniczną 11 bit studios >>> KLIKNIJ

Pozostając w temacie porównań do czwartkowej sesji warto zwrócić uwagę na spółki gamingowe. Akcje CD Projektu, które wczoraj zostały przecenione aż o 5,8 proc., zbliżając się do październikowego dołka (135 zł), dziś tracą ponad 3,5 proc. W południe jeden walor CD Projektu kosztuje 133,10 zł, czyli najmniej od maja br.

Bardzo słabo spisują się natomiast wczorajsze dwie gamingowe czarne owce, czyli The Farm 51 i 11 bit studios. Przypomnijmy, obie spółki opublikowały rozczarowujące wyniki, co spotkało się z dużą przeceną ich akcji. Dziś spadki są kontynuowane. Kurs 11 bit studios spada o ponad 6 proc. do 253,50 zł. To poziom najniższy od kwietnia, czyli momentu premiery gry Frostpunk. Z kolei kurs akcji The Farm 51 cofa sie o ponad 9 proc. do 25 zł. W tym wypadku jest cena najniższa od lipca br.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, CDPROJEKT, energa, farm51, Getinoble, Ideabank, PGE, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com