Wzrosty importowane z Chin, mocny JSW i Mercator Medical

Omawiane walory: , , ,

Mocne wzrosty na giełdzie w Chinach nie tylko przesądziły o zielonym otwarciu dzisiejszych sesji w Europie, ale prawdopodobnie również ustawiły nastroje na dalszą cześć tygodnia.

jsw, mercator, livechat, biomedlub, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza godzina poniedziałkowej sesji na GPW upłynęła pod znakiem znaczących wzrostów. Łącznie drożały akcje 50 proc. wszystkich notowanych tu spółek, podczas gdy taniały walory 36,5 proc. z nich. O godzinie 10:31 indeks WIG20 rósł o 1,47 proc. do 1.827 pkt., WIG o 1,26 proc. do 51.610 pkt., mWIG40 o 0,82 proc. do 3.639 pkt., a sWIG80 o 0,99 proc. do 13.997 pkt. W efekcie dwa pierwsze indeksy zmierzały w kierunku maksimów z czerwca, mWIG40 znalazł się powyżej nich i testował najwyższe poziomy od pierwszych dni marca, a sWIG80 wyznaczał ponad 2-etnie maksima, rosnąc od marcowych minimów już o 54 proc. i notując ponad 16 proc. stopę zwrotu od początku roku.

Wzrosty na warszawskiej giełdzie wpisywały się w analogiczne zachowanie większości europejskich parkietów. Ich źródłem była bardzo mocna sesja na giełdzie w Chinach. Indeks Shanghai Composite wystrzelił dziś w górę aż o 5,7 proc., kontynuując ruch do góry zainicjowany tydzień wcześniej. To sprawiło, że indeks nie tylko wybił się powyżej lokalnych maksimów z marca, a później ze stycznia br., ale dziś wybił się powyżej szczyty z 2019 roku, testując poziomy nieoglądane od początku 2018 roku.
Europejskim inwestorom tych dobrych humorów importowanych z Chin, nie zdołały popsuć nawet rozczarowujące dane z Niemiec i Strefy Euro, co samo w sobie jest ważną wskazówką.

W maju zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły o 10,4 proc. w relacji miesięcznej i spadły o 29,3 proc. w relacji rocznej, podczas gdy oczekiwano wyraźnie lepszych odczytów. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 15 proc. w przypadku danych miesięcznych i na poziomie -24 proc. w przypadku odczytu w relacji rocznej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W lipcu indeks Sentix dla całej strefy euro miał wartość -18,2 proc. To wynik lepszy niż w czerwcu, gdy zanotował on spadek o 24,8 pkt., ale gorzej od prognoz (-10,9 proc.).

Gdyby ten brak reakcji na dane potraktować jako wskazówkę na dalszą część tygodnia, to należałoby założyć, że upłynie on na giełdach w umiarkowanie optymistycznych nastrojach, przy dość wakacyjnych obrotach. Oczywiście doniesienia nt. rosnącej liczby zachorowań na Covid-19 mogłoby te nastroje zmienić, ale póki co czynnik ten jest ignorowany. Ciekawiej na globalnych giełdach zrobi się dopiero w przyszłym tygodniu. Wówczas nie tylko ruszy sezon wyników na Wall Street, ale też będzie miał miejsce szczyt Unii Europejskiej ws. Funduszu Odbudowy.

Po pierwszej godzinie handlu na GPW w indeksie wyróżniającą się spółką było JSW. Jej akcje, rosnące w ślad za surowcami, drożały o 5,8 proc. do 19,94 zł, wybijając się z dość wąskiej ubiegłotygodniowej konsolidacji. Indeks na północ prowadziły jednak w główniej mierze walory PKO BP (+2,2 proc.), KGHM (+2,3 proc.) i Pekao (+2,5 proc.).

W gronie mniejszych spółek wyróżniały się m.in. gwiazdy ubiegłego tygodnia. Kurs Mercator Medical rósł o 11,9 proc. do 106,50 zł, LiveChat o 2,8 proc. do 74,4 zł, a Biomed-Lublin o 6,8 proc. do 8,42 zł. Cała trójka wyznaczała nowe historyczne rekordy.

Do grona gorących spółek skaner na stronie StockWatch zaliczał jeszcze spółki: Medcamp (+10,9 proc.), Art Games Studio (+11,5 proc.), Idea Bank (+7,2 proc.), Blirt (-6,4 proc.), Enter Air (-4,5 proc.), Digital Avenue (-4,3 proc.), Dom Development (-3,7 proc.) i Mennica Skarbowa (-4,6 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, jsw, Livechat, mercator, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • sWIG80 i mWIG40 mocno w górę, nowe rekordy Dino i Biomedu

  Małe i średnie spółki kontynuują odreagowanie czwartkowego załamania. Pomogły lipcowe indeksy PMI i ...wzrost liczby zachorowań na Covid-19. Dużo bardziej wstrzemięźliwy jest WIG20, który przed południem zyskiwał 0,56 proc. Na tle innych blue chipów wyróżniały się tylko rekordowo drogie akcje Dino Polska.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

 • Koronahossa łapie zadyszkę. Oto 6 wskazówek, jak chronić tegoroczne zyski

  Na rynku znów powiało grozą. Czwartkową sesję główne indeksy GPW zakończyły kilkuprocentowymi spadkami, a NCIndex tąpnął aż o 15 proc. Dla wielu inwestorów, którzy całkiem niedawno rozpoczęli przygodę z giełdą, dzisiejsze straty to prawdziwy szok. Podpowiadamy, jak poruszać się po rozchwianym rynku i jak chronić świeżo wypracowane zyski.

 • Haitong Bank podwyższył cenę docelową dla LiveChat Software

  Konrad Księżopolski, szef Działu Analiz Haitong Bank, w raporcie z 30 lipca utrzymał rekomendację kupuj dla LIVECHAT, jednocześnie podwyższając cenę docelową do 101 zł z 73,40 zł.

 • Biomed ma niezbędną ilość osocza do wytwarzania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2

  Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebrały 171,7 litrów osocza w ramach zawartych umów dostawy osocza zawierającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Jak dotąd przebadanych zostało 63,04 litrów osocza. Po przebadaniu pełnej puli osocza i dostawie do spółki Biomed-Lublin rozpocznie proces wytwarzania preparatu immunoglobulina anty SARS-CoV-2 na potrzeby badań klinicznych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR