Z powodu koronawirusa PKB Polski może zmniejszyć się o 0,02 pkt proc. w 2020

Z powodu koronawirusa można oczekiwać zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego Polski w 2020 r. o około 0,02 pkt proc., wynika z obliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wykonanych na podstawie światowych tablic przepływów międzygałęziowych (WIOD Release 2016) przy założeniu, że wskutek epidemii wzrost gospodarczy Chin zmniejszy się o 1 pkt proc.

kronowirus,handel,chiny

Z powodu koronawirusa PKB Polski może zmniejszyć się o 0,02 pkt proc w 2020

– Przyjmując za niemieckim Ifo Institut, że wskutek epidemii koronawirusa wzrost gospodarczy Chin w 2020 r. zmniejszy się o 1 pkt proc. (co odpowiada w przybliżeniu spadkowi popytu finalnego o 2 proc.), wartość dodana (PKB) i liczba pracujących w Polsce mogą zmniejszyć się o około 0,02 proc. (…) A zatem, z powodu koronawirusa można oczekiwać zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego Polski w 2020 r. o około 0,02 pkt proc. – czytamy w „Tygodniku Gospodarczym PIE”.

Najbardziej może to odczuć branża produkcji metali oraz transport lotniczy.

– Wartość dodana, jak i liczba pracujących w tych działach polskiej gospodarki może zmniejszyć się z tego tytułu o więcej niż 0,1 proc. – zauważono.

W dalszej kolejności może ucierpieć produkcja maszyn i urządzeń, górnictwo i wydobycie, produkcja sprzętu elektrycznego, produkcja pojazdów mechanicznych oraz produkcja wyrobów metalowych. Według szacunków PIE, w tych działach można spodziewać się spadku wartości dodanej i liczby pracujących o 0,05-0,1 proc.

Zdaniem ekspertów, „rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa w Chinach zaczyna mieć coraz większy wpływ na chińską, a w konsekwencji na światową gospodarkę”.

– Ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców skutkują mniejszym popytem na dobra (np. elektronika, sprzęt AGD, samochody) oraz usługi (np. transportowe, turystyczne, biznesowe) – podano.

Wskazano też, że zamknięcie fabryk przekłada się na duże zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw.

– Z jednej strony, oznacza to mniejsze zapotrzebowanie na dobra inwestycyjne i dobra przeznaczone na zużycie pośrednie, a z drugiej – ograniczenia w dostawach dóbr finalnych i pośrednich do odbiorców na całym świecie – podkreślono, zaznaczając przy tym, że „jeśli sytuacja zostanie opanowana w najbliższych 1-2 miesiącach, jej konsekwencji nie należy przeceniać”

Zdaniem ekspertów PIE, Polska znajdzie się w gronie krajów UE w relatywnie niewielkim stopniu dotkniętych osłabieniem chińskiej gospodarki. Najbardziej może ucierpieć gospodarka niemiecka, jednak nawet w jej przypadku spadek tempa wzrostu PKB nie powinien być większy niż o 0,06 pkt. proc. Potencjalnie największe ryzyko wpływu koronawirusa na niemiecką gospodarkę wynika z faktu, że „wśród krajów unijnych Niemcy mają najsilniejsze powiązania handlowo-inwestycyjne z gospodarką chińską (w 2018 r. odpowiadały one za połowę eksportu UE-27 do Chin)„.

– Negatywne skutki epidemii koronawirusa odczuć może także Irlandia (spadek tempa wzrostu PKB o 0,05 pkt proc.), Holandia i Dania, a także pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej (spadek o 0,04 pkt proc.) – wskazano w „Tygodniku”.

Zdaniem PIE, „o skali wpływu epidemii na gospodarkę Chin, a w konsekwencji na gospodarkę światową, zdecyduje dalszy rozwój wydarzeń„.

– Im bardziej chińska gospodarka spowolni, tym bardziej odczuje to gospodarka światowa – podkreślono.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Santander BP rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 rok

  Zarząd Santander Bank Polska rekomenduje zatrzymanie całości zysku wypracowanego w 2019 roku poprzez przeznaczenie na kapitał rezerwowy 50 proc. zysku, a pozostałe 50 proc. zysku proponuje pozostawić niepodzielone.

 • MF przedłużyło termin składania rocznych deklaracji PIT do końca maja

  Ministerstwo Finansów przedłużyło termin składania rocznych deklaracji PIT do 31 maja z 30 kwietnia.

 • PwC: Luka gotówkowa w branży modowej może wynieść 11-32 mld zł

  Niedobór gotówki w polskiej branży modowej może wynieść co najmniej 11 mld zł w związku z sytuacją wywołaną pandemią, wynika z raportu "Polski sektor modowy na krawędzi. Wpływ COVID-19" przygotowanego przez firmę doradczą PwC. W przypadku, gdy izolacja potrwa do połowy maja luka może wynieść 16,1 mld zł, a jeśli zostanie powtórzona na jesieni tego roku i na wiosnę 2021 r., luka może przekroczyć 32 mld zł.

 • Długi branży handlowej przekroczyły 2 mld zł

  Zadłużenie branży handlowej wzrosło o 130 mln zł od lutego 2020 r. i wynosi ponad 2 mld zł, wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Suma należności rośnie również w sektorze spożywczym.

 • PGNiG chce odzyskać nadpłaconą kwotę od Gazpromu jak najszybciej

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpi formalnie do Gazpromu o zwrot nadpłaconej kwoty za gaz ziemny w związku z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie i liczy na to, że środki wpłyną do spółki "jak najszybciej", poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Wyrok nie wpłynie jednak na ceny dla odbiorców końcowych. Kurs akcji PGNiG rośnie o ponad 18 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR