Zakończyła się VIII edycja konferencji Investment Forum & Private Equity Gala

12 czerwca w hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się VIII edycja konferencji Investment Forum & Private Equity Awards Gala zwieńczona galą rozdania Diamentów Private Equity. Najwybitniejsi przedstawiciele sektora rynków inwestycyjnych, grono inwestorów i przedsiębiorców debatowało m.in. nad najnowszymi trendami oraz uwarunkowaniami na polskim rynku funduszy private equity.

Wśród laureatów Diamentów znalazły się takie spółki jak: mBank, Żabka, Kancelaria Gessel, Dino czy CIC Corporate Finance.

Branżę PE czekają dobre lata

Część merytoryczną otworzyło wystąpienie Prezesa Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa, który odniósł się do atrakcyjności inwestycyjnej przedstawiając Investment Story regionu. Jako trzy kluczowe elementy wymienił podaż projektów biznesowych, lokalną bazę inwestorów i dostępność kapitału oraz potencjał do rozwoju. Pomimo pracy, jaką trzeba włożyć w zakres współpracy przedsiębiorcy z administracją, optymistycznie stwierdził, że branżę PE w Polsce czekają dobre lata.

Polskie fundusze idą w dobrym kierunku

Pierwszy panel dyskusyjny poświęcony był tematyce funduszy Private Equity i jego znaczeniu na rynkach kapitałowych, a moderował go Piotr Biernacki (DNB Bank Polska S.A.). Panel rozpoczął Rafał Błędowski (CIC Corporate Finance), który postawił tezę, że nasza gospodarka wolnorynkowa oraz rynek kapitałowy jest stosunkowo młody. Rozwój kapitału idzie w korelacji za rozwojem gospodarki i prywatnej przedsiębiorczości. Następuje zmiana jakościowa, czyli wchodzą na giełdę spółki, które są coraz bardziej świadomymi podmiotami i wiedzą co oznacza być spółką giełdową oraz jakie wartości, zagrożenia i ograniczenia ze sobą niesie. Piotr Paszczyk (APN Promise) dowodził, że giełda daje możliwości związane z prestiżem, umożliwia współpracę z instytucjami tj. banki, które umożliwiają pozyskanie kapitału na zdecydowanie lepszych warunkach i nie oczekuje tak dużych zwrotów z inwestycji. Natomiast fundusze dają networking z organizacjami do potencjalnej współpracy oraz wspólne dyskutowanie nad kolejnymi projektami. Moderator podsumował dyskusję stwierdzeniem, że kondycja funduszy w Polsce na tle krajów wysoko rozwiniętych cały czas rośnie w dobrym kierunku.

Polska coraz lepiej postrzegana przez inwestorów

Po krótkiej przerwie lunchowej goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia Krzysztofa Konopińskiego oraz Łukasza Wierdaka (MCI Capital), którzy w swojej prezentacji opowiadał między innymi o wdrażaniu post merger integration plan, transakcjach M&A czy współpracy z partnerami finansowymi.

To niezwykle ciekawe wystąpienie otworzyło o drugi panel „Klimat dla inwestorów”, który moderowany był przez Rafała Wize (KPMG). Prelegenci dyskutowali o poziomie ryzyka w Polsce z perspektywy inwestorów Private Equity oraz o zachętach do inwestowania. „Polska jest w tej części Europy, która jest postrzegana przez inwestorów, jako ta stabilna. Ryzyko inwestycyjne w Polsce jest ograniczone, natomiast atrakcyjność rośnie coraz bardziej” – mówiła Joanna Simonowicz (Innova Capital).

Przemysław Gdański (mBank) stwierdził, że zachętą do inwestowania jest bardzo stabilny i zaawansowany system bankowy gotowy finansowo, kapitałowo i intelektualne wspierać transakcje z udziałem funduszy. Sprzyja temu rosnąca konkurencja banków do dofinansowywania dobrych projektów. Dodatkowo trzymywał, że kompetentni, wykwalifikowani managerowie, którzy zdobyli doświadczenie na rynku szybko rosnącym czynią nasz rynek atrakcyjny. Wtórował mu Marcin Macieszczak (kancelaria GESSEL), który dodatkowo obstawał przy zdaniu, że klimat inwestycyjny w Polsce jest oceniony na najwyższym poziomie, a minusy nie przysłaniają tych pozytywnych aspektów. Wszyscy prelegenci byli zgodni, że przedsiębiorcy nauczyli się radzić sobie z wyzwaniami i wiemy jak do nich podchodzić, a potencjał naszego rynku jest na tyle wysoki, że w kolejnych latach liczba funduszy będzie relatywnie rosła.

Polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na dogodne lokaty w ramach funduszy PE

Ostatnią dyskusję poprzedziło wystąpienie Jana Karaska oraz Rafała Wizy (KPMG), którzy mówili o strategii funduszy PE w zakresie wynagrodzenia kadry zarządzającej spółek portfelowych. W swojej prezentacji odnosili się do badań dotyczących struktury wynagrodzeń oraz profilu „Prezesa” polskich spółek portfelowych.

Dyskusja w ostatnim panelu moderowana przez Mirę Kantor-Piskus (Cushman & Wakefield) poświęcona była nadchodzącym zmianom, trendom i uwarunkowaniom w sektorze funduszy private equity na polski rynku. Świat się zawęża, ilość kapitału ciągle wzrasta, a fundusze, które inwestowały w Wielkiej Brytanii, Turcji czy Rosji, szukają bezpiecznej przystani, więc Polska jest obecnie w takim momencie, gdzie przypływ funduszy może być możliwie najwyższy – mówił Cezary Pietrasik (Warburg Pincus International LLC). Paweł Bajno (Norton Rose Fulbrigh) postawił tezę, że fundusze szybko się adaptują i potrafią się dostosować do panującej sytuacji na danym rynku. Prelegenci byli zgodni, że transakcje wtórne są postrzegane, jako mniej ryzykowne. Rośnie aktywność na rynku funduszy PE, rosną też oczekiwania. Inwestorzy zagraniczni będą coraz bardziej aktywni, ale i polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na dogodne lokaty w ramach funduszy PE.

GALA DIAMENTY PRIVATE EQUITY

Punktem kulminacyjnym wieczoru była czwarta edycja uroczystej gali rozdania statuetek „Diamentów Private Equity”, której głównym patronem i współorganizatorem było Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych. Nagrody zostały przyznane dla najlepszych przedsiębiorców i inwestycji, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju polskiej gospodarki. Uroczystość otworzyło wystąpienie Barbary Nowakowskiej – Przewodniczącej Kapituły “Diamentów Private Equity”, Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.
Gościem specjalnym gali był Prof. Wiesław Nowiński, Naukowiec, Agency for Science, Technology and Research w Singapurze.

Laureaci Diamentów Private Equity:

FIRMA ZARZĄDZAJĄCA ROKU
Mid Europa Partners

OSOBOWOŚĆ RYNKU PE/VC
Krzysztof Krawczyk – CVC Capital Partners

PRZEDSIĘBIORCA ROKU
Tomasz Biernacki – Dino

SPÓŁKA PORTFELOWA PE ROKU
Żabka – Mid Europa Partners

SPÓŁKA PORTFELOWA VC ROKU
Salesmanago – 3TS Capital Partners

WYJŚCIE PE ROKU
Dino – Enterprise Investors

WYJŚCIE VC ROKU
PBKM – Enterprise Investors

CEO ROKU
Jacek Pogonowski – Konsalnet

BANK ROKU
mBank

KANCELARIA PRAWNA ROKU
Kancelaria Gessel

DORADCA CORPORATE FINANCE ROKU
CIC Corporate Finance

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR