Zamieszki w USA coraz poważniejsze

Wydaje się, że słabsza kondycja amerykańskiej giełdy to efekt (i tak dość skromny) targających krajem protestów, które osiągnęły niewidzianą od lat skalę – wg Reuters dotychczas zastosowane obostrzenia obecności na ulicach są najostrzejszymi od zamachu na Martina Luthera Kinga w 1968 r., a prezydent Trump publicznie rozważa zastosowanie Insurrection Act (umożliwiającego użycie wojska do tłumienia zamieszek) po raz pierwszy od 1992 roku.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Poniedziałkowa sesja w Europie przebiegła w sielankowy sposób. Pod nieobecność rynku niemieckiego z uwagi na Zielone Świątki pozostałe główne indeksy otwierały się na przeszło procentowych plusach. W pierwszej połowie dnia widzieliśmy lekką korektę, ale w końcówce sesji rozpoczął się ruch wzrostowy, który pozwolił większości giełd zamknąć się w okolicach dziennych maksimów. FTSE100 wzrosło o 1,5 proc., CAC40 o 1,4 proc., a IBEX i FTSE MiB po 1,8 proc. W Polsce słabiej zachowywały się blue chipy – WIG20 zyskał 0,6 proc., ale był to w dużej mierze efekt przeceny CD Projekt, który jako jedyny wniósł większą ujemną kontrybucję. O 9,2 proc. rosły notowania PGE, za którym szła cała energetyka. Pretekstem mogły być informacje o zwiększeniu wielkości Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z 32,5 mld euro do 40 mld euro, ale sektor już wcześniej relatywnie umacniał się na tle WIG20 na fali wypowiedzi, które mogły sugerować jego mniejsze uzależnienie od węgla w kolejnych latach. Świetnie zachowywały się małe i średnie spółki – mWIG40 wzrósł o 2,3 proc., a sWIG80 o 1,9 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zwyżki w USA wyglądały dość skromnie – S&P500 zamknęło się 0,4 proc. wyżej, a NASDAQ 0,7 proc. wyżej. Wskaźnik ISM dla amerykańskiego przemysłu wzrósł w maju zaledwie do 43,1 pkt. (z 41,5 pkt. w kwietniu), ale wydaje się, że słabsza kondycja amerykańskiej giełdy to efekt, i tak dość skromny, targających krajem protestów, które osiągnęły niewidzianą od lat skalę – wg Reuters dotychczas zastosowane obostrzenia obecności na ulicach są najostrzejszymi od zamachu na Martina Luthera Kinga w 1968 r., a prezydent Trump publicznie rozważa zastosowanie Insurrection Act (umożliwiającego użycie wojska do tłumienia zamieszek) po raz pierwszy od 1992 roku.

Problem na razie traktowany jest jako lokalny, giełdy azjatyckie rosną, mimo że kontrakty na amerykańskie indeksy znajdują się w godzinach porannych na minusach. Reakcja w Europie może być wyraźniejsza, a temat może przynajmniej chwilowo zepsuć sentyment na rynku, szczególnie, że masowe zamieszki tworzą ryzyko tworzenia kolejnych ognisk epidemii w największych amerykańskich miastach.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 2 czerwca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR