Zarząd Kruka zamierza wypłacić trzecią dywidendę

Omawiane walory:

Zarząd Kruk SA zarekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 2 zł na akcję (w sumie 37,5 mln złotych) ze skonsolidowanego zysku netto wypracowanego w 2016 roku.

W pozostałej części zysk netto przeznaczony zostanie na kapitał zapasowy. Jeśli akcjonariusze zaakceptują rekomendację, będzie to trzeci rok wypłaty dywidendy z rzędu.

– W 2016 roku ponieśliśmy rekordowe nakłady na portfele wierzytelności, które wyniosły 1,3 mld zł. W 2017 roku również spodziewamy się szerokich możliwości inwestycyjnych na wszystkich siedmiu rynkach, dlatego zdecydowaliśmy się nieco przesunąć decyzję o rekomendacji dywidendy. Dziś już wiemy, że wypłata niewielkiej dywidendy pozostanie w zgodzie z naszym priorytetem, którym niezmiennie pozostaje maksymalizacja dalszego tempa wzrostu wartości Grupy Kruk – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruk.

Zdaniem zarządu, wypłata dywidendy w wysokości 2 zł na akcję uwzględnia zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji w kolejnych latach oraz aktualny poziom zadłużenia i sytuację finansową Grupy. Wypłata dywidendy wzmocni także kulturę dbałości o wspólne koszty oraz ograniczy ewentualną podaż akcji ze strony pracowników Kruka.

– W naszych decyzjach o wypłacie dywidendy widać już pewną regularność, choć jako spółka wzrostowa nie jesteśmy jeszcze gotowi na wprowadzenie twardej polityki dywidendowej. Nie wykluczamy podziału zysku również w kolejnych latach, jednak będzie to zależne od sytuacji rynkowej, osiąganych wyników oraz możliwości pozyskania finansowania niezbędnego do dalszego rozwoju. Ta elastyczność daje nam duży komfort w dostarczaniu wzrostu wartości naszym akcjonariuszom – dodał Piotr Krupa.

W 2016 roku Grupa Kruk osiągnęła 249 mln złotych zysku netto, w porównaniu do 204 mln złotych w całym 2015 roku (wzrost o 22 proc.). Kruk w ubiegłym roku wypłacił dywidendę w wysokości 2 zł na akcję (35,5 mln zł), zaś rok wcześniej 1,5 zł na akcję (25,9 mln zł).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Kruk)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR