StockWatch.pl

Zortrax przesuwa debiut na GPW, drobni mają opcję na sprzedaż akcji

Zarząd olsztyńskiego producenta drukarek 3D m.in. z uwagi na niekorzystną sytuację na rynku kapitałowym przesunął termin wejścia na GPW na rok 2017. Jednocześnie Polski Dom Maklerski SA wraz z IPO Doradztwo Kapitałowe SA przygotowali akcjonariuszom opcję wcześniejszego wyjścia z inwestycji.

Domowo-biurowa drukarka 3D firmy Zortrax M-200 (Fot. materiały prasowe)

Domowo-biurowa drukarka 3D firmy Zortrax M-200 (Fot. materiały prasowe)

IPO Doradztwo Kapitałowe SA zleciła przeprowadzenie transakcji skupu akcji spółce zależnej IPO3D SA, która w tym celu organizuje publiczną emisję obligacji o wartości do 2,5 mln euro. Środki pozyskane z tej emisji mają posłużyć do odkupu od inwestorów indywidualnych akcji Zortraksu, które producent drukarek 3D sprzedał w 2015 roku. Dzięki temu akcjonariusze, którzy nie chcą czekać do debiutu giełdowego w 2017 r. będą mogli wyjść z inwestycji i zrealizować zysk.

– Będzie to pierwsza publiczna oferta tego rodzaju obligacji na polskim rynku kapitałowym. Zostanie ona przeznaczona dla inwestorów, którzy wierzą w potencjał rozwoju Zortraksu. Zamiast świadczenia pieniężnego w postaci odsetek będą oni mogli zażądać przedterminowego wykupu obligacji i otrzymać akcje Zortrax. Również niestandardowa jest konstrukcja świadczenia pieniężnego, w którym kupon odsetkowy uzależniony jest od zysków z inwestycji w akcje Zortrax, co potencjalnie umożliwia uzyskanie ponadprzeciętnej stopy zwrotu z obligacji. – poinformował Jarosław Ostrowski, przewodniczący rady nadzorczej spółki IPO 3D SA oraz wiceprezes Polskiego Domu Maklerskiego SA.

IPO 3D wyemituje obligacje zwykłe na okaziciela serii ZTRX-A o terminie zapadalności dwóch lat. Minimalny zapis to jedna obligacja o cenie emisyjnej 5.000 zł. Zapisy na obligacje potrwają do 13 października bieżącego roku, a dzień przydziału został ustalony na 17 października. Obligacje nie będą wprowadzane na rynek Catalyst. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany obligacjom Zortraksu

– Wykup obligacji odbędzie się po cenie obliczonej jako wartość nominalna jednej obligacji, plus 75 proc. zysku z inwestycji w akcje Zortrax SA. Zysk z inwestycji liczony jest jako kwota uzyskana ze sprzedaży akcji Zortrax, nabytych za środki pozyskane przez IPO 3D z emisji obligacji, pomniejszona o wartość emisji tych obligacji. Obecna wycena jednej akcji Zortrax dokonana przez PKF Consult wynosi 72,04 zł. Ze względu na fakt, iż IPO3D będzie skupować akcje Zortrax po 45 zł, to w przypadku sprzedaży akcji Zortrax po cenie z wyceny, na każde zainwestowane 5.000 zł inwestor otrzyma 2.028 zł odsetek zwrotu z kapitału, czyli 40,56 proc. W przypadku braku odpowiedniego wzrostu wartości akcji Zortrax inwestor ma zapewnione odsetki od obligacji na poziomie 11,12 proc. wartości nominalnej w skali dwóch. Zakupione akcje Zortrax SA IPO3D SA będzie sprzedawać po planowanym na przyszły rok debiucie giełdowym. – czytamy w komunikacie prasowym.

W czerwcu 2015 r. Zortrax przeprowadził ofertę publiczną akcji serii C, przy której zadeklarował wprowadzenie ich do obrotu giełdowego do końca 2016 r. W czerwcu tego roku Ultro SA – podmiot będący pod kontrolą Dariusza Miłka, kojarzonego przede wszystkim z obuwniczym CCC, w ramach emisji pre-IPO objął 500 tys. akcji serii D. Docelowo Ultro nabędzie w sumie ponad 1,2 mln akcji spółki o łącznej wartości ponad 44 mln zł, co zapewni Zortraksowi finansowanie na najbliższe kilkanaście miesięcy. Biorąc pod uwagę te okoliczności oraz niekorzystną sytuację na rynku kapitałowym, zarząd olsztyńskiego producenta drukarek podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia na GPW na rok 2017.

Zortrax to spółka, o której w tym roku głośno głównie za sprawą skandalu w kwestii realizacji dużego zlecenia dla koncernu Dell. W 2014 roku olsztyński producent drukarek pochwalił się umową na dostawę partii 5 tys. urządzeń Zortrax M200 dla amerykańskiego giganta. Spółka na realizację zamówienia potrzebowała środków, dlatego w marcu zorganizowała publiczną emisję obligacji o wartości nominalnej 10 mln zł. Rafał Tomasiak, prezes zarządu spółki działającej jeszcze wówczas jako Sp. z o.o., na czacie inwestorskim w StockWatch.pl mówił, że umowa z Dellem jest jednym z kontraktów, które realizuje. Dopiero dwa lata później okazało się, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Serwis 3DPrint.com ustalił, że wielki kontrakt tak naprawdę nigdy nie został zrealizowany. W branży startupowej i sieci rozpętała się burza. Dzień po publikacji spółka przyznała, że umowa z Dellem nigdy nie doszła do skutku. W oświadczeniu spółka poinformowała, że o rozwiązaniu umowy zdecydowały przyczyny zewnętrzne, niezależne od obu stron, których szczegółów nie może podać ze względu na klauzulę poufności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.

 • Obniżka podatku PIT nie obciąża budżetu państwa tak bardzo jak program Rodzina 500 plus

  Obniżony od października o punkt procentowy podatek od osób fizycznych objął osoby pracujące na etatach, umowach-zleceniach, umowach o dzieło, prowadzących działalność gospodarczą oraz emerytów i rencistów. Zdaniem ekspertów, o ile państwo ma możliwości zrekompensowania ubytku poprzez emisję długu czy nowelizację budżetu, o tyle duże miasta odczują mniejsze wpływy z podatków bardziej dotkliwie. Choć w przypadku nisko zarabiających różnice będą symboliczne, to w skali kraju obniżka będzie napędzać konsumpcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR