Zwyżki objęły niemal wszystkie rynki akcji na świecie

Pierwszy kwartał 2019 roku należał do udanych dla posiadaczy akcji. Indeks MSCI ACWI, opisujący zachowanie się rynków rozwiniętych i wschodzących, wzrósł o 12,3 proc. Gorzej prezentowały się polskie akcje, gdyż MSCI Poland stracił w analogicznym okresie 0,4 proc. Na wyróżnienie zasłużył indeks polskiego rynku alternatywnego NewConnect, którego wartość wzrosła o ponad 20 proc. w dolarach, a ponadto do zwyżki mierzonej złotym doszło po raz pierwszy od I kwartału 2017 roku.

Po dramatycznym IV kwartale na światowych rynkach akcji ani śladu. Wtedy w zestawieniu rynków, wchodzących w skład indeksu MSCI World (rynki rozwinięte i wschodzące) nie znalazł się ani jeden, który zapewniłby inwestorom dodatnią stopę zwrotu.

I kwartał 2019 roku zakończył się powszechnymi zwyżkami, bez względu na klasyfikację geograficzną rynku – największe miały miejsce na rynkach rozwiniętych (MSCI World zyskał 12,7 proc.), następnie rynkach wschodzących (MSCI Emerging Markets zyskał 9,9 proc.), a najmniejsze na rynkach peryferyjnych (MSCI Frontier Markets zyskał 6,7 proc.).

Zwyżki były przy tym powszechne. W odróżnieniu od IV kwartału 2018 analizowany kwartał cechowały wzrosty na wszystkich rynkach rozwiniętych. Ponad 60 proc. rynków rozwiniętych odnotowało przy tym dwucyfrową stopę zwrotu. Najwyższe zyski zainkasować mogli inwestorzy operujący na akcjach belgijskich (+16,7 proc.), z Hongkongu (+16 proc.) i nowozelandzkich (+15,8 proc.).

Źródło: msci.com
LTM – 12 miesięcy narastająco, Q-o-Q – kwartał do kwartału. Indeks cenowy spółek o największej i średniej kapitalizacji rynkowej. Kula ziemska oznacza benchmark światowy dla developed markets – MSCI World.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wzrosty w pozostałych segmentach światowych rynków akcji nie były tak powszechne, jak w wypadku developed markets. Przeszło 80 proc. krajów, uczestniczących w indeksie MSCI Emerging Markets zapewniło zyski inwestorom. Nieco niższy wskaźnik opisywał koniunkturę w gospodarkach na najwcześniejszym etapie rozwoju – około 70 proc. państw z indeksu MSCI Frontier Markets zamknęło I kwartał 2019 roku dodatnimi stopami zwrotu.

Kliknij, aby powiększyć

Najwyższe, do tego dwucyfrowe, wzrosty na rynkach wschodzących wystąpiły w Kolumbii (24,3 proc.), Chinach (18,5 proc.) i Egipcie (16 proc.). Do spadków doszło jedynie na czterech rynkach – największe były w Katarze (-6,8 proc.) i Turcji (-4,4 proc.), symboliczne cechowały ponadto rynek malezyjski i polski (MSCI Poland spadł o 0,4 proc.). Wśród rynków peryferyjnych o najwyższej stopie zwrotu na pierwszy plan wysunęły się: Bahrajn (+24,9 proc.), Kenia (20,2 proc.) i Arabia Saudyjska (15,6 proc.).

Kliknij, aby powiększyć

W celu zobrazowania wpływu cen akcji polskich na pozostałe rynki w ostatniej edycji IRR Quarterly po raz pierwszy pojawił się nowy indeks: MSCI ACWI ex Poland. Grupuje on rynki z państw rozwiniętych i wschodzących z pominięciem akcji polskich. W zamierzeniu twórców opracowania publikacja tego indeksu pozwala na porównanie go z MSCI ACWI (wraz z Polską), co pozwala ocenić relatywną siłę polskich akcji – czy były lepsze czy też gorsze w porównaniu z indeksem benchmarkowym. W I kwartale 2019 MSCI ACWI ex Poland zanotował minimalnie niższą stopę zwrotu niż MSCI ACWI – 12,3 proc. vs 12,4 proc.

Zdaniem autorów opracowania IRR Quarterly, istotny wpływ na zainteresowanie inwestorów rynkiem saudyjskim miała planowana reklasyfikacja akcji z tamtejszego rynku, co sprzyjało decyzjom inwestorów, próbujących dostosować strukturę swoich portfeli do zmieniających się warunków. Decyzją MSCI opuszczą one w czerwcu 2019 roku indeks rynków peryferyjnych i trafią do indeksu rynków wschodzących. Ich udział w nowym indeksie MSCI Emerging Markets IMI wyniesie 2,6 proc.

O ile pierwszy kwartał 2019 roku należał do udanych niemal na wszystkich światowych rynkach akcji, o tyle sytuacja nie wygląda już tak obiecująco, jeżeli weźmie się pod uwagę stopy zwrotu wygenerowane za ostatnie 12 miesięcy. Po raz pierwszy w raporcie IRR Quarterly pojawiły się heatmaps (mapy gorączki), które wizualizują na jeden rzut oka tendencje panujące na całym świecie. Na mapie za I kwartał 2019 przeważają różne odcienie koloru zielonego (zwyżki), zaś na mapie za ostatnie 12 miesięcy przeważają różne odcienie koloru pomarańczowego i czerwonego. Wniosek z porównania obu grafik jest taki, że udany I kwartał 2019 nie miał większego wpływu na całoroczną stopę zwrotu (narastająco za 4 ostatnie kwartały).

Kliknij, aby powiększyć.

Kliknij, aby powiększyć

Na froncie wojny celnej administracji amerykańskiej z chińską ucichło – kruchy stan zawieszenia eskalacji działań trwa. Wszystko to w otoczeniu świeżych danych o deficycie handlowym USA, który za 2018 rok okazał się rekordowo ujemny w ostatnich 10 latach. W ocenie twórców IRR Quarterly wygląda na to, że z braku opłacalności ekonomicznej importu z Chin amerykańskie korporacje poszukują dostawców z innych państw – m.in. młodych azjatyckich tygrysów typu Wietnam czy Bangladesz. To z kolei powoduje, że aby zaostrzenie polityki celnej miało większy sens należałoby rozpocząć wojnę celną z całym światem lub znacząco obniżyć dochody rozporządzalne amerykańskich konsumentów, choćby przez podwyżkę podatków. W obu wypadkach wytrzymałość wyborców zostałaby wystawiona na poważną próbę.

A już obecnie zdają się oni mało przychylnie oceniać politykę, gdyż z przeprowadzonego w lutym sondażu Gallupa wynika, że 32 proc. Amerykanów uważa działania administracji jako największy problem, z którym zmagają się Stany Zjednoczone (20-letni rekord). Wyniki są tym bardziej wymowne, że podobny odsetek negatywnych wskazań towarzyszy ocenom zwolenników demokratów (37 proc.) i republikanów (36 proc.), czytamy w raporcie IRR Quarterly.

Twórcy raportu sądzą, że dopóki nie dojdzie do przełamania szczytów na S&P 500 ze stycznia i września 2018 roku, dopóty nie należy poważnie rozważać powrotu długoterminowych wzrostów. Ich zdaniem samo stymulowanie nastrojów inwestorów za pomocą wypowiedzi przedstawicieli Fed nie wystarczy. Rynki akcji są wrażliwe na zachowanie się rynku długu, a tam pojawiła się dość wiarygodna prognostycznie inwersja rentowności na krótkim i długim końcu krzywej (między amerykańskimi obligacjami skarbowymi 3-miesięcznymi i 10-letnimi), która zapowiada recesję w sferze realnej.

Coraz więcej inwestorów bierze poważnie pod uwagę taki scenariusz, o czym świadczy analiza Arbor Data Science, która wykazała, że słowo „recesja” było najpowszechniej wyszukiwanym w I kwartale 2019 w Google od czasu poprzedniego krachu rynkowego (w poprzednim kwartale uwaga inwestorów koncentrowała się na słowie „stopy procentowe”).

Kliknij, aby powiększyć

Na rynkach alternatywnych również dominowały spadki, zwykle dwucyfrowe. Jedynym z analizowanych w raporcie, który oparł się panującej tendencji był tajwański TPex Index (-7,5 proc.). Polski NewConnect znajdował się w środku stawki rynków tracących (spadek o około 12 proc. w czwartym kwartale). Najpotężniejsza fala przeceny przetoczyła się przez najbardziej znane rynki alternatywne: francuski Alternext, brytyjski AIM i kanadyjski TSX Venture – indeksy wszystkich tych parkietów straciły w IV kwartale 2018 przeszło 1/5 wartości. Bilans całoroczny wypadł jeszcze bardziej blado. Wiele indeksów rynków alternatywnych straciło powyżej 30 proc. lub niemal tyle – w tym gronie znalazł się NewConnect. Jedynym, który zakończył 2018 rok zyskiem, był skandynawski FirstNorth (+6,2 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR