Zygmunt Solorz-Żak uzupełnił swoje imperium o firmę windykacyjną

Omawiane walory:

Cyfrowy Polsat nabył w czerwcu większościowy pakiet akcji Vindixu. Według Pulsu Biznesu, spółka ma zajmować się ściąganiem zaległych długów od klientów firm Zygmunta Solorza.

(Fot. mat. prasowe Cyfrowego Polsatu)

Jak informuje Puls Biznesu, Cyfrowy Polsat kupił za 31 mln zł większościowy pakiet udziałów w spółce windykacyjnej Vindix.

Firma istnieje od trzech lat i zajmuje się windykacją zaległych należności od klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie zatrudnia nieco ponad 100 pracowników. Założycielem i do niedawna prezesem Vindixu był Michał Handzlik, który wcześniej pełnił funkcje kierownicze w PKO BP, BPH i Getin Banku (w tym ostatnim był prezesem), a także był jednym ze współzałożycieli giełdowej spółki windykacyjnej DTPartners (obecnie PRA Group). Po przejęciu przez Cyfrowy Polsatu stery w spółce objął Adam Kłapsza, czyli były szef Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.

Od początku swojej działalności Vindix nabył 77 portfeli wierzytelności, których wartość nominalna przekracza 450 mln zł. Dotychczas odzyskano ponad 36,5 mln zł, a wskaźnik ERC z tych portfeli, czyli oczekiwana wartość przyszłych odzysków, wynosi 90 mln zł.

Aż 51 proc. wartości kupionych portfeli stanowią wierzytelności wobec banków. Następnie 31 proc. to zobowiązania wobec telekomów, 5 proc. stanowią pożyczki, a 13 proc. to zobowiązania innego rodzaju. Blisko połowa długów przypada na małe i średnie przedsiębiorstwa, a 39 proc. na klientów detalicznych. Pozostałe zobowiązania mają charakter mieszany.

W 2018 roku Vindix w ujęciu skonsolidowanym odnotował 18,1 mln zł przychodów z odzysku i 16,57 mln zł wpływów operacyjnych w porównaniu do odpowiednio 14,46 i 11,85 mln zł rok wczęsniej. Z kolei cash EBITDA wzrósł r/r z 4,69 mln zł do 6,88 mln zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według Pulsu Biznesu, firma ma zajmować się ściąganiem zaległych zobowiązań od klientów firm Zygmunta Solorza. Miliarder oprócz koncernu medialno-telekomunikacyjnego (Cyfrowy Polsat Polkomtel/Netia) kontroluje Plus Bank, któremu niedawno Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła kuratora. Oprócz tego spółka ma wciąż kupować zewnętrzne portfele wierzytelności i zajmować się obsługą tych nabytych dotychczas.

We wtorek kurs akcji Cyfrowego Polsatu utrzymuje się w pobliżu poziomu odniesienia. Jedna akcja kosztuje 30,72 zł, co daje wycenę całej grupy na poziomie 19,6 mld zł. W lipcu notowania Cyfrowego Polsatu ustaliły rekord. Za jeden walor płacono 31,22 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR