Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Zygmunt Solorz-Żak uzupełnił swoje imperium o firmę windykacyjną

Opublikowano: 2019-07-09 16:17:02

Omawiane walory:

Cyfrowy Polsat nabył w czerwcu większościowy pakiet akcji Vindixu. Według Pulsu Biznesu, spółka ma zajmować się ściąganiem zaległych długów od klientów firm Zygmunta Solorza.

(Fot. mat. prasowe Cyfrowego Polsatu)

Jak informuje Puls Biznesu, Cyfrowy Polsat kupił za 31 mln zł większościowy pakiet udziałów w spółce windykacyjnej Vindix.

Firma istnieje od trzech lat i zajmuje się windykacją zaległych należności od klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie zatrudnia nieco ponad 100 pracowników. Założycielem i do niedawna prezesem Vindixu był Michał Handzlik, który wcześniej pełnił funkcje kierownicze w PKO BP, BPH i Getin Banku (w tym ostatnim był prezesem), a także był jednym ze współzałożycieli giełdowej spółki windykacyjnej DTPartners (obecnie PRA Group). Po przejęciu przez Cyfrowy Polsatu stery w spółce objął Adam Kłapsza, czyli były szef Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.

Od początku swojej działalności Vindix nabył 77 portfeli wierzytelności, których wartość nominalna przekracza 450 mln zł. Dotychczas odzyskano ponad 36,5 mln zł, a wskaźnik ERC z tych portfeli, czyli oczekiwana wartość przyszłych odzysków, wynosi 90 mln zł.

Aż 51 proc. wartości kupionych portfeli stanowią wierzytelności wobec banków. Następnie 31 proc. to zobowiązania wobec telekomów, 5 proc. stanowią pożyczki, a 13 proc. to zobowiązania innego rodzaju. Blisko połowa długów przypada na małe i średnie przedsiębiorstwa, a 39 proc. na klientów detalicznych. Pozostałe zobowiązania mają charakter mieszany.

W 2018 roku Vindix w ujęciu skonsolidowanym odnotował 18,1 mln zł przychodów z odzysku i 16,57 mln zł wpływów operacyjnych w porównaniu do odpowiednio 14,46 i 11,85 mln zł rok wczęsniej. Z kolei cash EBITDA wzrósł r/r z 4,69 mln zł do 6,88 mln zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według Pulsu Biznesu, firma ma zajmować się ściąganiem zaległych zobowiązań od klientów firm Zygmunta Solorza. Miliarder oprócz koncernu medialno-telekomunikacyjnego (Cyfrowy Polsat Polkomtel/Netia) kontroluje Plus Bank, któremu niedawno Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła kuratora. Oprócz tego spółka ma wciąż kupować zewnętrzne portfele wierzytelności i zajmować się obsługą tych nabytych dotychczas.

We wtorek kurs akcji Cyfrowego Polsatu utrzymuje się w pobliżu poziomu odniesienia. Jedna akcja kosztuje 30,72 zł, co daje wycenę całej grupy na poziomie 19,6 mld zł. W lipcu notowania Cyfrowego Polsatu ustaliły rekord. Za jeden walor płacono 31,22 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CYFRPLSAT)

 • Cyfrowy Polsat śrubuje rekordy, w tle dane z amerykańskiego rynku pracy

  Akcje Cyfrowego Polsatu poprawiają rekordy wszech czasów, ale to walory Alior Banku i PGNiG są liderami piątkowych wzrostów w WIG20. Cały rynek jednak z niecierpliwością czeka na popołudniowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy, czyli dane, które odegrają kluczową rolę w kontekście lipcowej decyzji Fed.

 • Telekomy dźwignęły polski rynek akcji w II kwartale

  Warszawski rynek akcji zakończył II kwartał na plusie, MSCI Poland zyskał w tym czasie 3,1 proc. Jednak jak wynika z najnowszego IRR Quarterly, Polska wciąż jest omijana przez dużych inwestorów zagranicznych i przegrywa z modnymi ostatnio Indiami, a w regionie EMEA - także z Rosją i Arabią Saudyjską.

 • Rynek wycenił Cyfrowy Polsat na 20 mld zł po zapowiedzi podwyżek cen usług

  Zygmunt Solorz-Żak poinformował agencję Reuters, że Cyfrowy Polsat przygotowuje się do podwyżki cen swoich usług jesienią, gdyż firma potrzebuje środków na inwestycje. W poniedziałek kurs akcji spółki wyznacza nowe rekordy cenowe. Przez chwilę kapitalizacja całej grupy przekraczała 20 mld zł.

 • Giełda odrabia straty z piątku. Nowe rekordy Cyfrowego Polsatu

  Kurz po piątkowym tańcu trzech wiedźm opadł i WIG20 rozpoczyna tydzień od odrabiania strat. W roli indeksowych lokomotyw występują dziś Orlen, PZU i ustalający nowe rekordy cenowe Cyfrowy Polsat.

 • Michał Sołowow najbogatszym Polakiem, Leszek Czarnecki zamyka pierwszą setkę

  Tygodnik Wprost po raz 30 opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Drugi rok z rzędu największym majątkiem może pochwalić się Michał Sołowow, ale w zestawieniu pojawiły się również nowe nazwiska i znaczące zmiany pozycji.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku