Zyski w czasach zarazy, czyli nasz portfel „Cztery Fazy Rynku” w 2020 r.

Za nami szalone półrocze z rekordową zmiennością na wszystkich rynkach akcji. W tym okresie Portfel StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku” prowadzony przez Wojciecha Kręckiego okazał się dużo lepszy od rynkowych indeksów i osiągnął ponad 20-proc. stopę zwrotu. W ciągu 3,5 roku jego wartość urosła już o ponad 125 proc.

portfel,stockwatch,cztery,fazy,rynku

Portfel StockWatch.pl Cztery Fazy Rynku w 3,5 roku zarobił ponad 125 proc.

Na wstępie przypominamy, że w portfel StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku” to projekt, w którym inwestujemy realne środki na warszawskim rynku. Jego głównym celem jest edukacja inwestorów indywidualnych. Wojciech Kręcki, znany na forum StockWatch.pl jako Wojetek, prowadzi pozycje w taki sposób, aby każdy inwestor-subskrybent mógł iść jego śladem i jednocześnie zdobywać cenne doświadczenie.

Oficjalnie portfel „Cztery Fazy Rynku” wystartował w styczniu 2017 roku z pulą 20 tys. zł i jak dotąd bije rynek na głowę. Po 3,5 roku jego wartość wzrosła o ponad 125 proc. W tym samym czasie indeks szerokiego rynku WIG stracił 0,66 proc. Dla jasności należy dodać, że osiągnięty wynik uwzględnia prowizje maklerskie (0,38 proc.).

portfel,cztery,fazy,rynku

Wyniki w latach 2012-2019

Edukacja przede wszystkim

Portfeli i modeli inwestycyjnych jest na rynku przynajmniej kilkanaście (jeśli nie kilkadziesiąt). Można wybierać, ale zdecydowana większość sprowadza się generowania sygnałów kup-sprzedaj. Finalnie inwestor nie ma pojęcia, dlaczego kupuje albo sprzedaje dany walor, a w konsekwencji osiąga zysk lub stratę. CFR działa zupełnie inaczej. Celem projektu jest edukacja inwestorów w zakresie budowy i praktycznego wykorzystania strategii inwestycyjnych. Każda transakcja jest szczegółowo omawiana pod kątem zysku, ryzyka jak i możliwych scenariuszy rynkowych. Wyznaczane są też limity dopuszczalnych strat (stop loss) oraz poziomy oczekiwanych zysków (take profit). Dwa razy w tygodniu publikowany jest biuletyn omawiający zachowanie rynku i zajętych pozycji.

To właśnie dzięki obserwacji realnych transakcji i analiz subskrybenci mogą poznać specyfikę inwestycji na polskiej giełdzie i wykorzystać praktyczną wiedzę w swoich inwestycjach. Poza regularnym omówieniem sytuacji w portfelu, prowadzący portfel odpowiada na pytania subskrybentów dotyczące innych walorów, a także tłumaczy tajniki analizy technicznej i mechanizmy rynkowe.

Krzywa wartości portfela „Cztery Fazy Rynku”

Statystyki portfela w 2020 roku, z uwzględnieniem prowizji maklerskiej (0,38 proc.)

 • Średni zysk dla pozycji: +22,97 proc.
 • Średnia strata dla pozycji: -10,28 proc.
 • Trafność: 51,28 proc. pozycji zyskownych
 • Zysk YTD (od początku roku): +20,64 proc.
 • Wynik względem indeksu WIG YTD (alfa): +32,40 proc.
>> Szukasz okazji inwestycyjnych na GPW? Skorzystaj z subskrypcji Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Na tym zarobiliśmy najwięcej

Pierwsze półrocze 2020 roku było pełne emocji na GPW. Luty i marzec br. były najgorszym okresem dla akcji od wielu lat. Wszystko z powodu pandemii COVID-19, która uderzyła w rynki finansowe. Następnie na giełdach przyszło mocne odbicie, które trwało przez cały drugi kwartał 2020 r. Na polskim parkiecie tylko mniejsze spółki wykazały się większą siłą (sWIG80 urósł o 14,74 proc.), a większe podmioty zdecydowanie częściej rozczarowywały stopami zwrotu (WIG20 spadł o -16,28 proc. a mWIG40 o -8,16 proc.). Na tak trudnym rynku Portfel Cztery Fazy Rynku zarobił 20,64 proc., a jego stan w połowie 2020 roku wynosi 45.062 zł.

W portfelu dobrze spisywały się spółki z branży gamedev (Ten Square Games) jak i te, które na globalnym lockdownie wręcz skorzystały (XTB i Neuca).

Ten Square Games (+33,85 proc.)

Wykres tygodniowy

Mimo iż, była to wynikowo najlepsza pozycja, w tym przypadku koronabessa odcisnęła na walorze swoje pięto i wyleciał on z portfela na stop lossie w czasie dynamicznych spadków z połowy marca br. Jak się okazało „polisa ubezpieczeniowa” w postaci SL tym razem była bardzo droga, bo tydzień później akcje producenta gier na telefony komórkowe zaczęły ponownie drożeć.

XTB (+33,75 proc. i +22,19 proc.)

Wykres tygodniowy

Akcje giełdowego brokera weszły w mocny trend wzrostowy po ogłoszeniu wyników za pierwszy kwartał br., które były rekordowe. Dwukrotne wejścia na wybiciach lokalnych oporów okazały się bardzo zyskowne i to w bardzo krótkim terminie – w obu wypadkach czas transakcji nie przekroczył nawet jednego miesiąca.

Neuca (+21,44 proc.)

Wykres tygodniowy

W przypadku Neuki udało się wykorzystać silne odbicie na kursie w kwietniu spowodowane głównie mocnymi wynikami farmaceutycznej spółki za 1Q2020. Oprócz wzrostu kursu, do portfela została również zaksięgowana dywidenda wypłacona przez firmę.

Kontrola ryzyka

Oczywiście nie każda inwestycja w portfelu zakończyła się zyskiem. Kluczowym po raz kolejny okazała się ścisła kontrola ryzyka. Dzięki ograniczeniu strat zleceniami stop loss, jak i kontrolą wielkości zajmowanej pozycji, średnią stratę udało się ograniczyć do -10,28 proc. co przy średnim zysku w wysokości 22,97 proc. pozwoliło zachować wysoką zyskowność portfela pomimo bardzo zmiennego rynku.

Marvipol (-15,8 proc.)

Wykres tygodniowy

Jedną z gorszych inwestycji w portfelu okazały się akcje warszawskiego dewelopera operującego w segmentach mieszkaniowym i magazynowym. Spadki spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa we Włoszech szybko zdołowały kurs i wybiły stop lossa w portfelu, a inwestycja zakończyła się stratą. Jednak dzięki zleceniu obronnemu udało się uchronić przed większym obsunięciem kapitału (kurs spadał od tamtego momentu jeszcze o blisko 30 proc.!). Co istotne, do dziś akcje Marvipolu nie odrobiły lutowo-marcowych spadków.

Opinie obecnych użytkowników portfela

Czy warto skorzystać z subskrypcji Portfel StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku”? Zapewne, jeśli odpowiemy na to pytanie, będziemy nieobiektywni. Dlatego głos oddajemy tym, którzy sami sprawdzili skuteczność i przydatność subskrypcji.

– Niespełna rok temu zainteresowała mnie koncepcja Twojego portfela. Z małymi przerwami siedzę już aktywnie na rynku kapitałowym ok. 20 lat. Przez ten czas spotkałem się z wieloma technikami inwestowania i nie ukrywam, że podejście stosowane w portfelu jest naprawdę godne uwagi i przy konsekwentnym działaniu pozwala zarobić. Nawet osoba, która aktywnie inwestuje niewielką kwotę może odzyskać środki przeznaczone na abonament z dużą nawiązką – ocenia użytkownik Przemek S.

– Korzystam z usług portfela „Cztery Fazy Rynku” od ponad roku. Jestem z tej usługi bardzo zadowolony. W szczególności dlatego, że realizowana strategia portfelowa daje satysfakcjonujące stopy zwrotu, które regularnie pobijają benchmark. Strategia ‚CFR’ w czytelny sposób opisuje sygnały wejścia/wyjścia z pozycji oraz wspomaga odpowiedzialne podejście do zarządzania kapitałem. Poza tym bardzo przydatna dla mnie jest możliwość wymiany opinii z Wojetek’iem oraz innymi uczestnikami portfela. Od czasu korzystania z tej usługi moje wyniki inwestycyjne się poprawiły, a dzięki zdobytej wiedzy zmniejszyły się moje koszty psychologiczne po zajęciu pozycji – ocenia użytkownik Andrjusza.

– Szkolenie, tak jak i cały portfel CFR, jak dla mnie, nieocenione. Co ja osobiście z Twojego szkolenia i portfela CFR wynoszę, to nauka podejścia do spekulacji na chłodno, technicznie, można by rzec, beznamiętnie. Staary, jaki przeskok u mnie nastąpił w moich operacjach giełdowych pod wpływem tego portfela… I nie chodzi mi nawet o zyski, tylko o „spokój ducha” i zmniejszony poziom stresu z jakim się tym zajmuję. Dzięki Ci za to wielkie. – opinia użytkownika kubekwp korzystającego z portfela oraz szkolenia „Skuteczna Analiza Techniczna”.

Ty też możesz korzystać z portfela StockWatch.pl

Subskrypcja portfela to rozwiązanie dedykowane dla inwestorów szukających merytorycznego wsparcia w handlu oraz wiecznie zadających sobie pytanie: czy to dobry moment na kupno lub sprzedaż akcji lub szukających dobrze rokujących spółek pod inwestycję. Proponujemy:

 • nasz czas – Codziennie poświęcamy wiele godzin na analizę wykresów i poszukiwanie okazji do zajęcia pozycji z korzystnym stosunkiem ryzyka do zysku. Poinformujemy Cię mailem o wygenerowaniu sygnału i co tydzień podsumujemy aktualną sytuację rynkową i stan portfela
 • naszą wiedzę – Prowadzący jest inwestorem z udokumentowaną historią zysków, który na przykładzie swojej strategii pokaże Wam jak generować i weryfikować poprawność sygnałów, zarządzać ryzykiem portfela, prowadzić pozycje i zamykać we właściwym momencie, co jest często niedoceniane przez początkujących inwestorów
 • nasze doświadczenie – Nie wystarczy przeczytać wartościowej książki znanego amerykańskiego inwestora, aby skutecznie wykorzystać wiedzę w praktyce na polskim rynku kapitałowym. Kluczowa jest znajomość mechanizmów rynkowych, dyscyplina w realizacji założeń strategii, odpowiednie zarządzanie wielkością pozycji, czy filtrowanie fałszywych sygnałów. Dzięki doświadczeniu prowadzącego unikniecie niemiłych niespodzianek i będziecie uczyć się na cudzych błędach

W ramach opłaty otrzymujesz:

 • cotygodniowe biuletyny opisujące prowadzenie otwartych pozycji, aktualne wyniki oraz obserwowane walory z potencjałem do wygenerowania sygnału do zajęcia pozycji
 • powiadomienia mailowe o nowym biuletynie, wygenerowanym sygnale lub zmianach w portfelu
 • analizy na życzenie i wsparcie w merytoryczne w indywidualnym wykorzystaniu sygnałów
 • zamknięte forum dyskusyjne, gdzie prowadzący odpowiada na pytania i prośby subskrybentów

Wpisy Wojeteka znajdziesz na forum w dziale: „Strategie Portfelowe StockWatch.pl”

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR