14 najciekawszych raportów na ostatniej prostej sezonu

Przed nami emocjonujący tydzień kończący sezon wyników za I kwartał. Szczyt publikacji przypada w piątek, kiedy na rynek trafi fala ponad 400 raportów finansowych. StockWatch.pl z pomocą ekspertów z biur maklerskich zbadał oczekiwania wobec ważnych spółek z kluczowych sektorów.

Przed nami finałowy akord sezonu wyników za I kwartał 2015 r. Do końca tego tygodnia na rynek trafi ponad 700 raportów finansowych spółek z głównego parkietu oraz NewConnect. Prawdziwa kulminacja przypada na piątek (15 maja). Tego dnia inwestorzy zmierzą się ze stosem aż 439 raportów.

Cenną wskazówką w kwestii jakości najbliższych sprawozdań są dotychczas opublikowane wyniki liderów poszczególnych segmentów. Jak na razie bardzo dobre noty zbierają blue chipy. Jedyną rysą na opinii dużych spółek są wyniki KGHM-u, które rozminęły się z konsensusem rynkowym. Wcześniej na wysokości zadania stanęły takie lokomotywy giełdowe jak PKN Orlen, Lotos czy PGNiG. Cała trójka z impetem przebiła prognozy analityków. Mocne karty na stół wyłożyli też przedstawiciele sektora bankowego. Jednak w tym wypadku wyniki branżowych liderów dopiero przed nami. PKO BP opublikuje sprawozdanie w najbliższą środę. Wcześniej bank przesunął datę publikacji z 11 maja. Analitycy Millennium DM spodziewają się wyniku znacznie gorszego niż wypracowany w IV kwartale. Ich zdaniem, będzie to w dużej części efekt spadku marży odsetkowej w stosunku do poprzedniego okresu. Biuro prognozuje na I kwartał 2015 r. 648 mln zł czystego zysku wobec ponad 800 mln zł rok wcześniej i 723 mln zł uzyskanych kwartał wcześniej. Z kolei we wtorek poznamy wyniki innego giganta – Pekao SA.

– W Pekao spodziewamy się rezultatu znacznie niższego od wypracowanego w IV kwartale. Wzrost presji ze strony marży spowoduje, że wynik odsetkowy będzie niższy niż w analogicznym okresie 2014 r. o 13,7 proc. r/r. Spadkowego trendu oczekujemy w dochodach prowizyjnych (-2,1 proc. r/r). Wynik na działalności bankowej będzie niższy o 0,4 proc. niż w I kwartale 2014 roku, wspomoże go w znacznym stopniu sprzedaż portfela AFS. Jak zwykle Pekao może pochwalić się stosunkowo dobrą kontrolą kosztów – wydatki w spółce wzrosną w ciągu roku jedynie o 1,9 proc. Oczekujemy spadku poziomu rezerw (-11,3 proc. r/r). Podsumowując, zysk netto Pekao w I kwartale wyniesie 604,2 mln zł (-4,7 proc.) i będzie niższy niż w IV kwartale. – oceniają analitycy Millennium DM.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za I kwartał 2015 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Kolejną branżą, której wyniki będą w centrum zainteresowania jest segment modowy. W tym roku emocje wokół producentów odzieży i obuwia zapewniły rekomendacje z niebotycznie wysokimi wycenami. Mocne wzrosty zaliczyły w tym roku kursy akcji Bytomiu, CCC, Monnari czy Redanu. Pierwsza dwójka już pokazała wyniki, które przypadły do gustu inwestorom. Monnari i Redan pochwalą się osiągnięciami odpowiednio we wtorek i czwartek. Co ważne, we wtorek poznamy też wyniki LPP, którego notowania na tle rynku rażą słabością.

– Spodziewam się, że pierwsze półrocze tego roku będzie ciężkie dla spółek modowych. Negatywne przełożenie na wyniki ma kilka czynników, a główne to pogoda, wysoka baza i niekorzystana sytuacja walutowa. W I kwartale 2015 roku Monnari powinno pokazać dobre wyniki na poziomie operacyjnym. Jednak należy pamiętać, że w I kwartale 2014 roku spółka korzystała z tarczy podatkowej. Natomiast jeśli chodzi o LPP, to spodziewam się, że miniony kwartał był dla spółki najgorszy w historii i prognozuję stratę. Lekkiej poprawy oczekiwałby w wynikach dopiero IV kwartału 2015 r. – ocenia Marcin Stebakow, dyrektor Departamentu Analiz DM BPS.

Najbliższe dni to swoista uczta wynikowa dla inwestorów i rynkowych ekspertów. (Fot. Daniel Paćkowski)

Najbliższe dni to swoista uczta wynikowa dla inwestorów i rynkowych ekspertów. (Fot. Daniel Paćkowski)

Odnośnie Redanu analitycy Millennium DM prognozują w I kwartale 2,5 mln zł straty EBIT oraz 3,7 mln zł na minusie na poziomie netto. Biuro oczekuje nieznacznie niższej marży brutto (średnio o 1 p.p.) ze względu na wzrost USD/PLN w części modowej oraz wyjątkowo dobry zeszłoroczny I kwartał w części dyskontowej.

Ciekawie zapowiada się też finisz sezonu raportowego w branży przemysłowej. Jakub Szkopek z DM mBanku zwraca uwagę, że I kwartał 2014 roku był ostatnim kwartałem wysokiej bazy, gdyż nie widać jeszcze efektu Ukrainy. Według szacunków biura, w minionym kwartale na 48 analizowanych przez brokera spółek z sektora przemysłowego, 31 proc. poprawiło wyniki, 27 proc. zanotowało pogorszenie, a 42 proc. pokaże płaskie wyniki. Na pewno pilnie śledzony będzie raport Amiki, której akcje podrożały już w tym roku 45 proc., co jest drugim po Kruku (+49 proc.) wynikiem w segmencie średnich spółek. Miesiąc temu analitycy Noble Securities wydali dla akcji producenta AGD rekomendację kupuj z wyceną 180 zł za walor. Biuro spodziewa się, że wzrost sprzedaży na rynkach zachodnich pokryje spadki z kierunku wschodniego. Czynniki wzrostu to poprawa sytuacji gospodarczej w krajach UE, nowe produkty dedykowane poszczególnym rynkom (np. Wielka Brytania), nowe kanały sprzedaży (Hiszpania), wzrost zaufania klientów do marki (Niemcy) oraz dalsza ekspansja na mniejsze rynki (np. kraje arabskie, Bałkany).

Wśród spółek przemysłowych będą spółki, którym uda się mocno zwiększyć zyski. Tu widziałbym Amikę. Już wcześniej zarząd sygnalizował, że wyniki producenta sprzętu AGD będą dobre. Prognozujemy osiągnięcie prawie 21 mln zł zysku netto wobec 13,1 mln zł w I kw. 2014 r. Liczymy na poprawę wyników w BSC Drukarnia, której powinien sprzyjać spadek cen papieru. Szacujemy wzrost zysku netto spółki z 5,2 mln zł do 6,2 mln zł. Liczymy, że w I kwartale tego roku Cognor na czysto mógł zarobić około 20 mln zł (rok wcześniej 21 mln zł straty), korzystają z umocnienia złotego do euro, w kontekście swojego zadłużenia w euro. Spodziewamy się znaczącej poprawy zysku netto w Feerum – z 1,8 mln zł do 3,2 mln zł. Należy też zwrócić uwagę na poprawę portfela zamówień w spółce. Z dobrej strony powinny pokazać się także spółki z grupy Romana Karkosika. Prognozujemy, że zysk netto Impexmetal wzrośnie z 8 mln zł do 19 mln zł, a w Boryszewie z 11 mln zł do 15 mln zł. – mówi Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Po kiepskich wynikach Asbisu i tąpnięciu na kursie, sporo emocji będzie towarzyszyło prezentacji raportów pozostałych dystrybutorów elektroniki użytkowej. Eksperci z Millennium DM liczą na 32-proc. poprawę zysku netto w minionym kwartale w AB. Prognozowany zysk to 14 mln zł. Dla Action założono 21-proc. poprawę i 20,9 mln zł, a w ABC Data wzrost o 1,4 proc. do 6,9 mln zł.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Powyżej stopy zwrotu z akcji czternastu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji czternastu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abcdata, abpl, action, amica, boryszew, BSCDRUK, COGNOR, Feerum, impexmet, lpp, MONNARI, Pekao, pkobp, redan, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR